23 листопада, 2024

Про авторку

Тамара Мельник
Тамара Мельник
Юристка

кандидатка юридичних наук, доцентка, громадська активістка. Працювала у Київському  національному університеті ім. Тараса Шевченка, Інституті філософії та Інституті держави і права НАНУ, Національному транспортному університеті. Була експерткою з гендерних питань Програми розвитку ООН, радницею Міністра України у справах сім’ї та молоді[1]. Керівниця Ініціативної групи з гендерних питань  Верховної Ради України, створеної у 1999 році народним депутатом України М.П. Ковалко. Експертка Школи рівних можливостей[2], голова наглядової ради БО БТ «Київський інститут гендерних досліджень»[3]. Співзасновниця організації «Ліга жінок-виборців України 50/50».

Всі статті
Гендерний аналіз українського суспільства
Пропоноване видання є особливим як за своїм змістом, так і у підході до самої проблеми. Вперше обрано гендерний підхід до аналізу становища жінок і чоловіків в українському суспільстві, міжстатевих відносин, місця і ролі кожної статі у розвитку громадянського суспільства, у повсякденному творенні особистості. Дане дослідження є своєрідними гендерним зрізом українського суспільства. Воно грунтується на аналізі масиву історичних документів, статистичних даних, соціологічних досліджень та іншої інформації про статеву структуру соціуму, зміни, процеси в ньому. 
Гендерна експертиза українського законодавства (концептуальні засади)
У даному виданні представлені концептуальні засади експертизи українського законодавства. Разом з тим у ньому зосереджена увага на гендерному аналізі ряду галузей України: конституційного, соціального, трудового, медичного, освітянского, сімейного, житлового та міжнародного. Автори висловили ставлення до гендерної і правової ситуації в Україні і визначили основні напрями щодо гендерного вдосконалення чинного законодавства та новоутворень з проблем гендерного права.
Гендерна експертиза українського законодавства: сутність, необхідність та методологічні основи
Вперше зроблено спробу обґрунтувати сутність, важливість та необхідність проведення гендерної експертизи українського законодавства, розкрити її методологічні підходи та методичні засади, окреслити науковий інструментарій. Дається загальний аналіз спрямування гендерної експертизи, визначається комплекс відповідних дій можливого гендерного перетворення і новотворення в законодавстві. При цьому враховується європейський та міжнародний досвід.
50/50 Сучасне гендерне мислення
Це видання ставить за мету надати поняття, які увійшли у сучасну суспільно-політичну лексику, але інколи по-різному сприймаються і по-різному інтерпретуються у мові науковців, політичних діячів та активістів громадських структур. Передбачає розширення гендерного мислення, переоцінку й усвідомлення цінностей сучасноті з урахуванням гендерного підходу до них та активізацію гендерної діяльності з метою прискорення процесу оновлення та реформування суспільства. Розраховане на широкого читача.
Створення суспільства гендерної рівності: міжнародний досвід. Закони закордонних країн про гендерну рівність
У книзі розглянуто міжнародний досвід формування й втілення державної гендерної політики. Зроблено спробу показати напрями й особливості формування й реалізації гендерної політики і гендерного права в різних країнах світу, особливо тих, де вони набули широкого втілення й значного розвитку. Найбільша увага зосереджена на процесах гендерних перетворень в Україні. В книзі вміщено переклади законів з гендерної рівності країн різних регіонів світу.