18 червня, 2024

ЛГБТ сім'ї в Україні: відтворення патріархату чи альтернатива владному дискурсу

4 липня 2019
Поширити в Telegram
2701
Завантажити у форматі: PDF (336 КБ)
Тамара Марценюк

Тамара Марценюк – кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології Києво-Могилянської академії, гостьова дослідниця низки міжнародних програм, зокрема,  програми ім. Фулбрайта у Колумбійському університеті (США, 2017-2018). Авторка більше 100 наукових праць (у міжнародних і українських фахових виданнях), низки публіцистичних статей, розділів підручників і книг, зокрема «Гендер для всіх. Виклик стереотипам» (2017), «Чому не варто боятися фемінізму» (2018), «Захисники галактики: влада і криза в чоловічому світі» (2020). Викладає на кафедрі соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія» з 2004 року. Близько 20 років займається дослідженнями на гендерну тематику. Сфера наукових інтересів – соціальна структура суспільства і гендерні відносини, гендер і політика, різноманітні форми жіночого активізму (у період від ЄвроМайдану 2013-2014 років до повномасштабного вторгнення) тощо. 

Має популярний онлайн курс на платформі «Прометеус» «Жінки і чоловіки: гендер для всіх». Поділяє ідею публічної соціології – науки і досліджень заради суспільних змін, тому постійно залучена у різноманітні міжнародні дослідницькі або викладацькі проекти. Із 2015 року разом із дослідницькою командою провела серію із пʼяти соціологічних досліджень «Невидимий батальйон» про становище жінок у Збройних силах України. У 2023 році за внесок у дослідження на тематику фемінізму і гендерної нерівності отримала міжнародну нагороду ім. Емми Голдман.

Читайте також:

Суспільні інституції (як-от охорона здоров’я, освіта) надають перевагу певним типам стосунків як легітимним для того, аби отримати відповідну послугу. Приклад з відвідинами хворої у лікарні свідчить про те, що чи не єдина форма міжособистісних відносин – сім’я (чи то на основі кревних відносин – донька / мати, чи юридичних – чоловік / дружина) – має право на існування. У такому випадку не лише ЛГБТ сім’ї, а й так звані самотні люди (неодружені, які не перебувають у стосунках) виключені з соціальних практик у державних інституціях. Зокрема, для держави є проблемою, якщо людей, які хворіють, прийдуть відвідувати, наприклад, друзі.

У статті досліджено особливості гендерних (сімейних) ролей у приватних відносинах ЛГБТ (лесбійки, геї, бісексуали, трансгендери) пар, ставлення до інституту сім’ї та його певних складових (шлюб і батьківство). Охарактеризовано патріархальні та егалітарні аспекти гендерних ролей, суттєва складова яких – організація домашнього побуту, уявлення про власну сім’ю.

Марценюк Т. О.  ЛГБТ сім’ї в Україні: відтворення патріархату чи альтернатива владному дискурсу? / Т. О. Марценюк // Наукові записки НаУКМА. Соціологічні науки. - 2012. - Т. 135. - С. 50-58. 

4 липня 2019
Поширити в Telegram
2701
Завантажити у форматі: PDF (336 КБ)
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою