21 лютого, 2024

ЛГБТ сім'ї в Україні: відтворення патріархату чи альтернатива владному дискурсу

4 липня 2019
Поширити в Telegram
2643
Завантажити у форматі: PDF (336 КБ)
Тамара Марценюк

Кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології Києво-Могилянської академії, гендерна експертка Української Гельсінської спілки з прав людини, гостьова дослідниця за програмою імені Фулбрайта (2017–2018) в Колумбійському університеті (США). Викладає курси на гендерну тематику «Вступ до гендерних студій», «Гендер і політика», «Маскулінність і чоловічі студії», «Фемінізм як соціальна теорія та суспільний рух» та інші.
Сфера наукових інтересів охоплює такі теми: соціологія гендеру, соціальна структура суспільства, гендерні відносини та гендерна політика (в Україні і Швеції); соціальна нерівність і соціальні проблеми; жіночий, чоловічий та ЛГБТ рухи; розмаїття (diversity). Авторка близько 80  наукових праць, низки публіцистичних статей, розділів у підручниках і книжках.
Поділяє ідею публічної соціології — науки і досліджень заради суспільних змін, тому постійно бере участь у різних міжнародних дослідницьких і викладацьких проектах, останній із яких стосується теми «Фемінізм як соціальна теорія і суспільний рух: світовий досвід і Україна».
Авторка курсу «Жінки та чоловіки: гендер для всіх» на онлайн-платформі Prometheus. У 2017  році видала книжку «Гендер для всіх. Виклик стереотипам» («Основи»), а 2018 року — «Чому не варто боятися фемінізму» («Комора»).

Читайте також:

Суспільні інституції (як-от охорона здоров’я, освіта) надають перевагу певним типам стосунків як легітимним для того, аби отримати відповідну послугу. Приклад з відвідинами хворої у лікарні свідчить про те, що чи не єдина форма міжособистісних відносин – сім’я (чи то на основі кревних відносин – донька / мати, чи юридичних – чоловік / дружина) – має право на існування. У такому випадку не лише ЛГБТ сім’ї, а й так звані самотні люди (неодружені, які не перебувають у стосунках) виключені з соціальних практик у державних інституціях. Зокрема, для держави є проблемою, якщо людей, які хворіють, прийдуть відвідувати, наприклад, друзі.

У статті досліджено особливості гендерних (сімейних) ролей у приватних відносинах ЛГБТ (лесбійки, геї, бісексуали, трансгендери) пар, ставлення до інституту сім’ї та його певних складових (шлюб і батьківство). Охарактеризовано патріархальні та егалітарні аспекти гендерних ролей, суттєва складова яких – організація домашнього побуту, уявлення про власну сім’ю.

Марценюк Т. О.  ЛГБТ сім’ї в Україні: відтворення патріархату чи альтернатива владному дискурсу? / Т. О. Марценюк // Наукові записки НаУКМА. Соціологічні науки. - 2012. - Т. 135. - С. 50-58. 

4 липня 2019
Поширити в Telegram
2643
Завантажити у форматі: PDF (336 КБ)
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою