21 листопада, 2024

Довідник безбар’єрности: про що він і навіщо

18 січня 2023
Поширити в Telegram
607
Таня Касьян

Консультантка та тренерка з різноманіття та інклюзії, упорядниця «Довідника безбар’єрности», авторка подкасту «Потрошку» https://li.sten.to/potroshku.

Фейсбук: https://www.facebook.com/kasiantania

Інстаграм: @taniakasian

Я дописую цю колонку, сидячи між двома стінами і відстежуючи новини про нові запуски ракет. Я думаю про те, як сильно зміниться наше суспільство. Зміни тривають уже з 2014 року. З’явилася нова категорія людей — внутрішньо переміщені особи, яка 2022-го різко збільшилася. Зростає кількість людей з інвалідністю, ампутаціями, психічними розладами. Дедалі більша кількість камінгаутів серед ЛГБТ+ людей, які йдуть на фронт захищати нашу свободу.

Російська агресія проти України стала каталізатором багатьох процесів, зокрема усвідомлення того, що ми дуже різні, але під цим небом ми разом. І будемо разом.

Базова цінність і право кожної людини — мати можливість рівноправно брати участь у суспільному житті. На жаль, на шляху до цього постають бар’єри. Інколи вони фізичні, просторові, скажімо, коли ви бачите, як людина в колісному кріслі штурмує сходи будівлі, бо там немає пандуса. Інколи бар’єри бувають економічні чи освітні, коли в людини немає можливостей отримати гідну роботу чи доступ до якісної освіти, тому що вона якось відрізняється.

Та найчастіше всі ці бар’єри спричинено тим, що міцно вкоренилося в наших головах, — це стереотипи й упередження. Стереотипи про те, що люди з інвалідністю потребують особливого співчутливого ставлення. Про те, що місце жінки — біля домашнього вогнища й колиски. Про те, що всі геї тендітні й манірні і не вміють тримати зброю в руках.

Такі стереотипи шкодять не тільки певній групі людей — вони шкодять усьому суспільству. Адже ми втрачаємо величезний потенціал, відмовляючись взаємодіяти з різними людьми, у кожної з яких свій унікальний досвід. Утрачений потенціал — це втрачені можливості для всіх нас.

Тому безбар’єрне, відкрите суспільство, де кожен і кожна відчуває, що до них ставляться з повагою, попри будь-які ознаки й статуси, і знає, що є однаковий доступ до можливостей, має перспективи для розвитку. Тому і було створено «Довідник безбар’єрности», який дає базу безбар’єрної мови. Мови, яка не дискримінує і не стигматизує, головний принцип якої — поважати гідність іншої людини.

Про цей та про інші принципи інклюзії й гендерної рівности розказується в розділі «Складові безбар’єрности». У ньому є про те, щó таке універсальний дизайн і чому субтитри у відео потрібні не лише людям із порушеннями слуху. Є про те, хто належить до маломобільних груп населення. Спойлер перший: це не лише люди з інвалідністю. Спойлер другий: інколи ви теж потрапляєте в цю категорію.

Найбільший розділ, який називається «Словник», — це перелік термінів, розбитих за темами. У ньому я та ще п’ятнадцять правозахисників і правозахисниць зібрала купу слів і висловів, як бажано й не бажано говорити про ту чи ту людину. Наприклад, чому коректно казати «людина з порушенням сприйняття кольору», а не «дальтонік», «роми», а не «цигани», «людина з діабетом», а не «діабетик», «гомосексуал», а не «гомосексуаліст», «онкопацієнт», а не «онкохворий», і багато-багато іншого.

У розділі «Безбар’єрний календар» пояснюється, чому не варто 3 грудня вітати людей з інвалідністю з Міжнародним днем інвалідности, а 8 Березня — це не свято краси, мімози й весни. Натомість там наведено рекомендації, як можна відзначити якусь пам’ятну дату, щоб це було корисно і не зашкварно.

Над рубрикою «Етика взаємодії» я працювала якраз перед повномасштабним вторгненням. Тоді й вирішила зробити акцент на тому, як спілкуватися з людьми з інвалідністю, як запропонувати допомогу незрячій людині чи людині в колісному кріслі. А ще я поговорила з психотерапевткою, щоб зібрати поради про спілкування з людьми, у яких є тимчасові психічні розлади, з родичами людей, у яких розлад аутистичного спектра. Тепер цей розділ постійно поповнюється рекомендаціями, як підтримати свій психічний стан і людей навколо в часи переживання гострого стресу.

Я саме працювала над змістом довідника, коли мені сказали, що він буде з відкритим кодом, тобто його можна постійно доповнювати. І це правда. Недавно я дописувала в нього, чому не можна говорити «жертва домашнього насильства», та доповнювала блок про людей, які хворіють на рак. А з березня 2022 року в ньому з’явився окремий розділ, присвячений війні. Там і про те, як допомогти дезорієнтованій людині, і як умовити людину старшого віку спуститись в укриття, і як діяти, якщо побачили дитину без дорослих, — усе, що стало таким актуальним у нашій новій реальності.

Відверто кажучи, мені дуже хотілося б, щоб «Довідник» не розширювався і там не було б нічого, що містило б слово «війна». Проте це наше життя. Хіба можна було подумати 2013 року, що у нас з’явиться категорія ВПО? Хто може знати, що на нас чекає далі? Варто бути готовими до всього. І варто руйнувати бар’єри, які нам заважатимуть бути собою у своїй країні.

Довідник.

18 січня 2023
Поширити в Telegram
607
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Усі сексисти в купі: розбираємо випадки сексистських висловлювань за 2023 рік
Уже кілька років експертний ресурс Гендер в деталях реагує на обурливі сексистські висловлювання й дії в постійній рубриці #сексизм_патруль. Ми бачимо зміни в суспільстві, але досі вважаємо, що інститут репутації щодо сексист_ів не працює. Тому торік ми запустили антипремію «Сексист року», і цьогоріч хочемо її продовжити. Тут ми зібрали найяскравіші прикладу сексизму і об’єктивації жінок 2023 року. Знайомтеся з прикладами, щоб незабаром проголосувати за «переможця».
Defend the Motherland without discrimination: LGBT+ people in the armies of the world and Ukraine
In times of full-scale war, the Armed Forces of Ukraine need human resources and a well-designed recruitment policy more than ever. How to ensure that LGBT+ people can serve in the army without discrimination? What problems do Ukrainian LGBT+ military personnel face today? How has the LGBT+ community fought for their right to military service in different countries around the world?
Narratives in Ukrainian politics about the LGBT+ community
Generally, the political parties that made up the 9th convocation of the Verkhovna Rada of Ukraine declaratively share these liberal democratic values. However, some of them might hold varying positions and put forward legislative initiatives that do not match the declared values, and do not prioritize the protection and promotion of the rights of the LGBT+ community.