30 травня, 2023

Насилля волає на весь світ

2 травня 2022
Поширити в Telegram
735
Лариса Денисенко

Правозахисниця, письменниця. Співзасновниця і членкиня правління Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем».

У мобільному застосунку є карта України з позначенням регіонів, де лунає повітряна тривога, інколи вона волає на всю країну, інколи концентрується на певних областях.

Нині я можу скласти карту України і позначити регіони, де жінки й діти зазнали сексуального насильства від російських окупантів. Це недавно звільнені від окупації і поки що окуповані території: Херсонська область, Маріуполь, Київщина, Чернігівщина, Сумщина, Миколаївщина, Харківська область, Донецька, Луганська.

Насилля волає на всю Україну. Насилля над українками волає на весь світ.

До мене звертаються жінки, їхні матері, сестри, і ті, хто вціліли після цього, і ті, хто хочуть захисту й справедливости для своїх рідних. Таких випадків більшатиме, бо травма болить довго, вона забирає мовлення в людей, але згодом жінки звинувачуватимуть голосніше й голосніше.

Амбасадорка Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс після перших повідомлень від жінок, що надійшли зі звільнених територій Київщини, виступила із заявою, у якій зазначила, що Росія зробила зґвалтування зброєю і навмисне застосовує її в Україні.

Часто зґвалтування, як і інші сексуальні злочини, суспільство сприймає не з позиції насилля, а з позиції сексу. Ніби це такий-от специфічний секс, а не насильство. У мирний час рішення про ґвалт ухвалює насильник, за цей кримінальний злочин його і має бути покарано. Суспільство не повинно шукати виправдань для таких злочинів, для насильників. Їх немає.

Суспільство не повинно шукати провину тієї, хто вціліла після цього злочину. Немає жодної провини. Сексуальне насильство у воєнний час є воєнним злочином, це не лише про персональну відповідальність окупанта, не лише про звірства одного чи кількох.

Це про систему.

Це про традицію допустимої військової поведінки.

Це про порядок дій російських військовослужбовців.

Це про негласні чи озвучені, писані чи неписані накази командування.

Це і про урядове та суспільне прийняття насильства як норми в Росії: домашнє насильство там не є кримінальним злочином, тому воно є суспільною нормою.

Бий своїх, щоб чужі боялися. Б’є значить любить. В оприлюднених перехоплених розмовах окупантів з мамами й дружинами чуємо схвалення зґвалтування, заохочення до зґвалтування. Інтонації флірту, жартів, захоплення своїм мужиком. Мозок і серце відмовляються це сприймати. Бо це не людська поведінка, бо жінка не може ТАК реагувати на катування іншої жінки? Або може? Бо це норма?

Є рішення Європейського суду з прав людини у справі Володіної проти Російської Федерації, у якому ЄСПЛ зазначає, що державна політика Росії ігнорує цю проблему, наражаючи насамперед росіянок на небезпеку, на катування, на смерть.

Як свідчать рішення ЄСПЛ по Грозному, під час двох чеченських воєн ґвалтувати чеченських дівчат при матерях, матерів при дітях, ламати кінцівки, вибивати зуби, видирати волосся, дробити коліна, ґвалтувати до кровотеч, розстрілювати було цілком у традиціях російської армії.

Наші тіла — свідки того, що з нами відбувається. Ще надійніші свідки — наші душі, наша пам’ять, яка не дозволяє забути, попри біль і згорьованість.

Міжнародне кримінальне правосуддя відмовляє в амністії тим, хто чинив сексуальне насильство. Міжнародне кримінальне правосуддя скасовує терміни давности за такі злочини. Міжнародне кримінальне правосуддя чекатиме скільки потрібно, коли наші тіла, наша пам’ять, наші душі почнуть свідчити.

2 травня 2022
Поширити в Telegram
735
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Veronika Selega: « We need to develop art brut – a direction in art that is actively developing in the world»
On February 22, two days before the start of the full-scale war, I met Serhiy Enenberg, a theater director and a long-time researcher and keeper of art brut in Ukraine, at Pavlov Hospital. Art brut is the art of non-professional artists. The first collections were collected from people with mental disorders, prisoners. Such art is also called the art of outsiders.
Вероніка Селега: «Нам необхідно розвивати арт-брют – напрям у мистецтві, який активно розвивається у світі»
22 лютого, за 2 дні до початку повномасштабної війни, у Павлівській лікарні я познайомилася з Сергієм Ененбергом, режисером театру та давнім дослідником і зберігачем арт-брюту в Україні. Арт-брют – це мистецтво не професійних митців. Перші колекції зібрані від людей з психічними розладами, ув’язнених. Таке мистецтво ще має назву – мистецтво аутсайдерів.
Natalka Naida: “I learn to show love, even when there is no strength left”
Until February 24, 2022, I had been involved in the development of Framiore company: I was looking for investments, partners, and implementing innovations.