7 серпня, 2022

Насилля волає на весь світ

2 травня 2022
Поширити в Telegram
181
Лариса Денисенко

Правозахисниця, письменниця. Співзасновниця і членкиня правління Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем».

У мобільному застосунку є карта України з позначенням регіонів, де лунає повітряна тривога, інколи вона волає на всю країну, інколи концентрується на певних областях.

Нині я можу скласти карту України і позначити регіони, де жінки й діти зазнали сексуального насильства від російських окупантів. Це недавно звільнені від окупації і поки що окуповані території: Херсонська область, Маріуполь, Київщина, Чернігівщина, Сумщина, Миколаївщина, Харківська область, Донецька, Луганська.

Насилля волає на всю Україну. Насилля над українками волає на весь світ.

До мене звертаються жінки, їхні матері, сестри, і ті, хто вціліли після цього, і ті, хто хочуть захисту й справедливости для своїх рідних. Таких випадків більшатиме, бо травма болить довго, вона забирає мовлення в людей, але згодом жінки звинувачуватимуть голосніше й голосніше.

Амбасадорка Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс після перших повідомлень від жінок, що надійшли зі звільнених територій Київщини, виступила із заявою, у якій зазначила, що Росія зробила зґвалтування зброєю і навмисне застосовує її в Україні.

Часто зґвалтування, як і інші сексуальні злочини, суспільство сприймає не з позиції насилля, а з позиції сексу. Ніби це такий-от специфічний секс, а не насильство. У мирний час рішення про ґвалт ухвалює насильник, за цей кримінальний злочин його і має бути покарано. Суспільство не повинно шукати виправдань для таких злочинів, для насильників. Їх немає.

Суспільство не повинно шукати провину тієї, хто вціліла після цього злочину. Немає жодної провини. Сексуальне насильство у воєнний час є воєнним злочином, це не лише про персональну відповідальність окупанта, не лише про звірства одного чи кількох.

Це про систему.

Це про традицію допустимої військової поведінки.

Це про порядок дій російських військовослужбовців.

Це про негласні чи озвучені, писані чи неписані накази командування.

Це і про урядове та суспільне прийняття насильства як норми в Росії: домашнє насильство там не є кримінальним злочином, тому воно є суспільною нормою.

Бий своїх, щоб чужі боялися. Б’є значить любить. В оприлюднених перехоплених розмовах окупантів з мамами й дружинами чуємо схвалення зґвалтування, заохочення до зґвалтування. Інтонації флірту, жартів, захоплення своїм мужиком. Мозок і серце відмовляються це сприймати. Бо це не людська поведінка, бо жінка не може ТАК реагувати на катування іншої жінки? Або може? Бо це норма?

Є рішення Європейського суду з прав людини у справі Володіної проти Російської Федерації, у якому ЄСПЛ зазначає, що державна політика Росії ігнорує цю проблему, наражаючи насамперед росіянок на небезпеку, на катування, на смерть.

Як свідчать рішення ЄСПЛ по Грозному, під час двох чеченських воєн ґвалтувати чеченських дівчат при матерях, матерів при дітях, ламати кінцівки, вибивати зуби, видирати волосся, дробити коліна, ґвалтувати до кровотеч, розстрілювати було цілком у традиціях російської армії.

Наші тіла — свідки того, що з нами відбувається. Ще надійніші свідки — наші душі, наша пам’ять, яка не дозволяє забути, попри біль і згорьованість.

Міжнародне кримінальне правосуддя відмовляє в амністії тим, хто чинив сексуальне насильство. Міжнародне кримінальне правосуддя скасовує терміни давности за такі злочини. Міжнародне кримінальне правосуддя чекатиме скільки потрібно, коли наші тіла, наша пам’ять, наші душі почнуть свідчити.

2 травня 2022
Поширити в Telegram
181
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Жіночі досвіди війни. Літо 2022 року
Українки проживають війну d сотні способів — як бійчині й волонтерки, як урядовиці й дипломатки, як мами, як пекарки і медсестри, як ті, хто залишилися на окупованих територіях, і ті, хто виїхали. Усе це розмаїття досвідів заслуговує на увагу — історикиня Оксана Кісь накреслила основні напрями й тенденції, які варто фіксувати та вивчати.
How Ukrainian Feminist and LGBT+ Organizations Work during the War
From Kharkiv to Lviv, from Kyiv to Mariupol, from Zaporizhzhia to Vinnytsia — we have all changed our plans and daily activities and abandoned the usual for the sake of winning the war against Russian occupation. Feminist and LGBT+ organizations also contribute to the struggle. What exactly do Ukrainian human rights initiatives do and how can they be supported?
Sexual Violence During the War: What Do We Know About It and How Can We Counteract It?
Sexual violence is being used as a weapon of war. The occupiers employ it as a simple and effective tool to achieve their goal: to destroy the morale and patriotic spirit of Ukrainian society. What do we know about this shameful practice and how can we resist it?