28 квітня, 2024

Усі сексисти в купі: розбираємо випадки сексистських висловлювань за 2023 рік

30 січня 2024
Поширити в Telegram
1814

Уже кілька років експертний ресурс Гендер в деталях реагує на обурливі сексистські висловлювання й дії в постійній рубриці #сексизм_патруль. Ми бачимо зміни в суспільстві, але досі вважаємо, що інститут репутації щодо сексист_ів не працює. Тому торік ми запустили антипремію «Сексист року», і цьогоріч хочемо її продовжити. Тут ми зібрали найяскравіші прикладу сексизму і об’єктивації жінок 2023 року. Знайомтеся з прикладами, щоб незабаром проголосувати за «переможця».

Співак Потап і його розуміння волонтерства

На початку року репер Потап випустив трек про українських волонтерок. У музичному творі є такі рядки:

«Танцюй, мала, танцюй мала, давай, ти дві ночі дома не спала. Ой, мамо, не питай, з ким була і де ночі провела, я була з хлопцями-бійцями, волонтерила».

Як в багатьох інших треках Потапа, у цих рядках закладено подвійний сенс із натяком на амурну чи сексуальну пригоду. Тож не дивно, що пісня викликала бурхливу реакцію в соцмережах. Зокрема, тих-таки волонтерок:

«Враховуючи, що більшість волонтер_ів — жінки. То нова пісня Потапа — про те, що ми максимум, чим можемо волонтерити, на його думку, – так це переднім місцем. Так?», — обурилася волонтерка Ольга Лозун.

Повний допис тут.

Дика дичина у треку «Дика дичка»

Не зовсім зрозумів контекст, у якому живе Україна, і гурт Hanumike, який разом з акторкою Дарією Петрожицькою представили спільний трек «Дика Дичка». Відео до нього теж швидко поширилося в соціальних мережах. Автор_и стверджували, що пісня і відеокліп до неї — це подяка українським жінкам-військовим, які боронять Україну від російської навали. Проте багато питань викликали слова пісні:

«Не виходить з голови піксельна спідничка». «Мій незламний бетеер без саляри вже скучає, ти навіть на відстані його заводиш я не знаю».

Цей рядок нівелює героїчний внесок жінок-військових у перемогу України, зводячи їхній образ до «піксельної спіднички» та об’єкта сексуальних фантазій. Не менше питань і до відеоряду, де жінки у військовій формі танцюють, створюючи веселий фон для виконавця.

Цікаво, що невдовзі після скандалу з кліпом гурт Hanumike припинив свою творчу діяльність.

Співак Іво Бобул дізнався від Емми Антонюк, що таке «сексизм»

Блогерка Емма Антонюк не погодилася з героєм свого інтерв’ю[1], співаком Іво Бобулом. Під час бесіди він назвав жінок меркантильними.

«Я не ображаю їх, а просто сказав, що змінилися жінки. Стали меркантильними. Що таке меркантильність? Думають тільки про себе, про гроші, про те, щоб жити класно, машини, будинки. А ніхто не думає, де чоловік може взяти це все. Не всі можуть бути банкірами, “папіками”», — сказав Іво Бобул.

Після того як Емма Антонюк почала сперечатися зі співаком і сказала, що його тези — сексизм, він продовжив:

«Сонце моє, я зараз встану і піду. Ми говорили про щось, і ти починаєш на мене тиснути своєю термінологією, яку я не розумію. Нехай я дурний, але в мене є життєвий досвід і я тобі про нього говорю. Я прожив 69 років — це досвід, якого в тебе немає. Дай Боже, щоб він у тебе був у майбутньому. Не потрібно мокати мене в унітаз. Я тобі про свій досвід кажу, а ти мені починаєш говорити якусь х#рню. Все, до побачення», — заявив Бобул і перервав інтерв’ю.

Цю ситуацію гучно обговорювали в соцмережах і тиражували медіа. Фокус уваги намагалися змістити на непрофесійність Емми як журналістки, мовляв, інтерв’юерка не повинна так поводитися. Ми ж убачаємо в цьому іншу проблему: багато хто стали на захист Бобула саме тому, що він чоловік старшого віку. А молода жінка, яка насмілюється заперечувати сексистські випади, досі не знаходить належної підтримки, зокрема серед жіноцтва, інтереси якого намагалася боронити Емма.

Юрист Микола Хавронюк: звинувачення постраждалої від законотворця

«Одна справа, коли є проникнення в тіло, інша — коли немає. Навіть коли є проникнення, присутні багато аспектів: інтенсивність, груповий спосіб дій чи одна особа, навіть має враховуватися певна провокативна поведінка потерпілої, яка спочатку каже, що ніби хоче, а потім передумала».

Це цитата доктора юридичних наук Миколи Хавронюка, який очолював робочу групу з розробки нового Кримінального кодексу України зі статті «Чому в Україні винні у сексуальному насильстві не сидять за ґратами»[2] на сайті ВВС News Україна.

Детальніше його висловлювання ми аналізували в цьому дописі.

Протягом року Гендер в деталях підтримав дві петиції за відставку Хавронюка. Першу петицію, яку ми спільно з агентками змін намагалися масово підписати ще в серпні 2023-го, так і не було закрито: в останні дні, коли залишилося менше як тисяча підписів до завершення, підписати її стало неможливим. Усіх охочих викидало із сайту або, навіть якщо вдавалося авторизуватися, не враховувало голос.

Ми отримали сотні скріншотів з помилкою на сайті при запиті на конкретну петицію, тоді як будь-яку іншу петицію на сайті Кабінету Міністрів України можна було підписати без жодних ускладнень. Друга петиція зібрала понад 25 000 підписів.

На жаль, свої слова Микола Хавронюк, навіть після суспільного резонансу, не пояснив.

Мер Ігор Поліщук і страх спідниць

У кінці травня учениці й учні 24-ї школи в Луцьку влаштували флешмоб «День навпаки»: дівчата прийшли в чоловічому одязі, а хлопці — в сукнях.

 

Фото й відео флешмобу швидко розлетілися соцмережами і набрали шаленої популярности в тік-току. Меру Луцька Ігорю Поліщуку це не сподобалось:

«Коли особи чоловічої статі одягають жіночий одяг — це збочення. Якщо ще таке буде, то будемо розривати договори з директором», — зазначив мер міста. А потім додав, що Луцьк — християнське місто і така поведінка хлопців «не відповідає християнським цінностям».

Чоловічий одяг, у якому прийшли дівчата, не викликав бурхливої реакції очільника міста. Натомість хлопці в сукнях, на думку Поліщука, — «збоченці», хоча сукня — це просто елемент одягу, а одяг не робить з людей «збоченців», на відміну від мерів, які навішують ярлики на громадян свого міста. Цікаво, що сказав би мер Луцька про шотландців у традиційних кілтах?

Ректор Борис Зіменковський і насмішки над студент_ками

Ректор Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького 83-річний Борис Зіменковський під час розподілу випускників на інтернатуру відпускав сексистські жарти і насміхався з прізвищ студентів[3].

Ось два яскраві епізоди. У першому випадку ректор висміює прізвище студентки:

«Волкодав. Ох і фамілія. З таким прізвищем і до дітей...» Інший член комісії зауважує: «Та вона заміж вийде!», — на що ректор відповідає: «Та я жартую!»

Другий епізод стосується студентки, яка підтвердила, що хоче стати хірургинею.

«Жінка, а хоче різати! Сумне. Я би такої знати не хотів», — каже ректор. «А якби рибу фарширувала?» — відповідає хтось із колегії. «А якщо мене заріже вночі?» — продовжує ректор.

Після скандалу Борис Зіменковський у коментарі для УП.Життя відреагував так:

«Я нікому зі студентів нічого поганого не сказав. Я пожартував. Студенти моїх слів не чули. Коло мене сидів праворуч проректор, і я тихенько їй говорив. Однак поряд був потужний мікрофон і вихопив».

А жарт про жінок пояснив так:

«Все ж таки хірургія — агресивна частина медицини. І не така проста. Я погоджуюся, що жінка може все, як і чоловік. Але, на мою думку, у медицині є більш жіночі професії. Наприклад, кому подобається жіночий бокс? Утім, якщо хтось прийняв мої слова на свій рахунок, я вибачаюсь».

Ці недолугі виправдання не вберегли ректора від репутаційних втрат: у липні Бориса Зіменковського звільнили з посади.

Гліб Репіч: від шкільного вчителя — популяризатора науки до простого смертного сексиста

Контент Гліба Репіча створювався як просвітницький. Свого часу Гліб працював у київській школі, навчав дітей хімії. Брав участь у конкурсі Global Teacher Prize Ukraine. Та з часом, схоже, усвідомив, що людям більше заходить, коли він робить йогурти з бактерій вагін різних дівчат і заграє з гендерними стереотипами.

  

«Дівчина — вона як дорога машина. В неї треба заливати тільки якісне мастило».

«Силіконові імпланти — мрія багатьох дівчат... і хлопців».

«Дівчата лишають після себе купу волосся. То що ж робити? Виганяти?»

Це лише кілька цитат з роликів Гліба, які він транслює на аудиторію в 135 тисяч в інстаграмі та 1 мільйон у тік-току.

Адвокат Клим Братківський: запустив хвилю жирошельмування

«Можете називати це бодішеймінгом, фетшеймінгом та лукізмом, але я вважаю, що Музей Голодомору-геноциду має очолити військовий, який пройшов російський полон і знає реально, що таке голод, тому він може зрозуміти всю суть музею про Голодомор, а не пані Леся Гасиджак», — написав адвокат і додав фото Лесі Гасиджак, гендиректорки Музею Голодомору.

Після хвилі критики Братківський видалив допис, але пані Лесю зацькували в соцмережах. Тож кандидатка історичних наук, етнологиня, музейниця Леся Гасиджак подала в суд на Братківського.

Комік Влад Шевченко: той, від кого не чекали

Популярний комік і блогер у номінацію потрапив через ось це відео, у якому використав стереотипи про жінок за кермом. Після справедливого обурення Влад визнав стереотипність гумору і написав коментар-пояснення:

«Дівчата поділились на дві категорії: хтось посміявся, хтось ОБУРИВСЯ. Так, це стереотипний гумор, але гумор часто будується на стереотипах. Я сотні разів у такій же манері жартував над чоловіками, і чомусь у коментарях мужчин ніхто не обстоював.

Дівчата водять, паркуються і слідкують за авто краще за чоловіків — факт. Вас ніхто НЕ намагається образити, ніхто НЕ намагається принизити».

«Фрекен Бок»: подивилися «Барбі», але нічого не зрозуміли

Після виходу на екрани популярного фільму «Барбі» в Україні почалася справжня «рожева лихоманка». Проте окремі бізнеси щось не так зрозуміли: замість маніфесту про недоречність патріархату побачили у фільмі лише рожевий колір. Наприклад, компанія «Фрекен Бок» розробила колекцію для прибирання — «рожеву, як ляльковий світ, та мімімішну, як дівочі мрії».

Ведучий Володимир Остапчук, співак Позитив і блогер Богдан Буше: 10 з 10 за об’єктивацію

Під час шоу «Мекнув — питайте» ведучий Володимир Остапчук, співак Позитив і блогер Богдан Буше загейтили жінок за целюліт і волосся на тілі. «Без депіляції вона не може бути 10 з 10», — підтвердили свою позицію блогери. Після справедливої хвилі обурення блогери спробували виправити ситуацію, але вийшло так собі. Наприклад, Володимир Остапчук на своїй сторінці в інстаграмі написав:

«Волосся на тілі жінки — це ок. Волосся на тілі моєї жінки — не ок. Але я не про те, що вона завжди має бути ідеально поголена, бо вона не робот, а людина. Сподіваюся, у демократичній країні я маю право на особисту думку, бо її наявність не дорівнює її нав’язуванню».

Ми вважаємо, що вищезгадані чоловіки не можуть бути 10 з 10. Як мінімум за те, що дозволяють собі публічно обговорювати жінок і нав’язувати їм стандарти краси. А от за об’єктивацію даємо їм тверду «десяточку».

Співак Олег Скрипка передав «привіт» з печери

Український співак вирішив привернути до себе увагу своїми печерними поглядами. За цей рік Олег Скрипка зганьбився кілька разів. У серпні він розкритикував фемінізм[4] і запевнив, що українські жінки відрізняються від європейських.

«Українські жінки — вони хазяйновиті й вони сексуальні, розумні. Вони, як менеджери, вдома роблять затишок і шанують чоловіків, у нас є така штука. А європейські жінки — вони феміністичні, а фемінізм — це є жіночий егоїзм. Насправді є певна ієрархія, є самоповага і повага до партнера. Фемінізм, дійсно, є там самоповага у жінок до себе, а немає поваги до чоловіка. І воно насаджується в нашу культуру. Ми це втрачаємо, але, на щастя, не до кінця».

Мабуть, Олегові дуже сподобався резонанс, який викликали його печерні погляди і вже у вересні він вирішив повторити свої «подвиги» в інтерв’ю Наталії Влащенко[5].

«У людини, у людства є два механізми: один механізм, щоб розпліднюватися, а інший механізм — щоб зупинити популяцію. І, на жаль, є такі страшні інструменти, як війна, щоби зупинити популяцію людей, тобто нібито є об’єктивні причини війни, але насправді, глобально в плані людства — це щоби нас було менше. Є хвороби, епідемії тощо, є фемінізм і є ЛГБТ вся історія», — заявив Скрипка.

Скрипка уточнив, що не проти феміністок і «ЛГБТ-історії», але ми маємо бути як хасиди — не відставати і мати багато дітей.

Тік-ток опитування: наглядний приклад маніпуляції

Цьогоріч в українській блогосфері завірусився тренд: тіктокери проводять провокативні опитування на вулиці, а потім монтують і подають це під соусом «подивіться, які цинічні ці жінки». Питають у дівчат і жінок, скільки має заробляти партнер чи що вони обрали б — смерть чи чоловіка. Ось одне з опитувань — «Чи стали б ви донором для коханої людини. Тут жінки відповідають переважно негативно, а чоловіки здебільшого ствердно.

На це дуже смішно дивитися, якщо знати справжню статистику. Наприклад, що донорками стали 36 % дружин, прийнятних для донорства, порівняно з 6,5 % чоловіків. Дані з Німеччини про трансплантацію нирки свідчать, що жінки удвічі частіше стають донорками для своїх чоловіків, ніж чоловіки для своїх дружин[6].

Вуличні опитування — це завжди маніпуляції. Вони абсолютно нічого не доводять і не спростовують. Про це треба пам’ятати, коли натрапляєте на схожі «шедеври».

«Впевнена» скульптура і вандали

Спочатку вона викликала бурхливе обговорення в мережі, потім її облили переробленим мастилом і спробували підпалити. Йдеться про скульптуру «Впевнена» Василя Корчового, яку тимчасово встановили у Стрийському парку у Львові до Тижня скульптури.

Що ж такого обурливого в скульптурі? Всього-на-всього те, що вона показує неідеальне жіноче тіло. Звісно ж, у патріархальному світі жінкам заборонено бути товстими. Ось один із коментарів про скульптуру:

«Трішечки вона зайва, як на мене. Не вагітна вона, от якби була вагітна, от мені би сподобалося. Тоді жінка має право набрати вагу, або коли вона годує маля, це є природно. А оце, це вже є негарно, неестетично. Мені цікаво, чи комусь вона взагалі сподобається. Якщо б вони хотіли Україну показати, я б інакше це зробила: або вагітною, або з дитям», — каже львів’янка Діана в сюжеті Суспільного[7].

Та найсумніше, що крім словесної критики, знайшлися люди, які вирішили скульптуру просто знищити. Справді, і яких же прав не вистачає жінкам?

Ведучий Антін Мухарський і віра в український матріархат

Коли ми бачимо чергові висловлювання відомих сексистів і мізогінів, ми, чесно кажучи, сумніваємося, чи варто на них узагалі звертати увагу. Бо час іде, світ змінюється, а вони чи то закостеніли у своїх поглядах, чи бояться втратити лояльність так само недорозвиненої аудиторії, але з року в рік транслюють одне й те саме. Наприклад, актор і ведучий Антін Мухарський свято вірить в існування українського матріархату.

Коли у Львові облили статую «Впевнена», Антін на своїй фейсбук-сторінці написав таке:

«ФЕМІНІЗМ — ЦЕ СМІШНО

Стоїть в парку у Стрию

Файная статуя

Ой була я феміністкой

До першого х..я

(народний фольклор)».

Крім цього «шедеврального» віршика, Антін написав ще фейковий допис із замашкою на аналіз фольклору й історії. Якщо хочете почитати повністю, попереджаємо: підготуйте блювальні пакетики.

Блогер Володимир Петров: «експерт» з питання біженства

Торік блогер і «чорний» політтехнолог Володимир Петров уже потрапляв до нашого НЕпочесного списку сексистів за гейт блогерок. Цьогоріч він вирішив образити ширшу аудиторію — жінок, яким довелося виїхати за кордон через війну в Україні.

Петров переконаний, що жінкам тут уже нічого не загрожує, їм треба повертатися, щоб чоловіки могли приїжджати на вихідні додому до своїх дружин. На платформі «Ісландія» Петров в агресивній манері звертається до жінок і намагається переконати їх, що навіть якщо рішення ухвалено спільно з чоловіком, це ще нічого не означає — треба слухати мудрого Петрова!

Арестович: пробиває вже пробите дно

Та хто може перевершити Арестовича, минулорічного лауреата антипремії «Сексист–2022»?! Сам Арестович! Цьогоріч блогер і колишній радник Офісу президента Олексій Арестович укотре пробив дно. Блогерки ютуб-каналу «Палає» Яна Брензей і Емма Антонюк придбали його семінар та розібрали, які небезпечні меседжі він транслює[8]. Зокрема, закликає до насильства над жінками, розповідає, що жінка служить Сатані, і транслює безліч небезпечних гендерних стереотипів про жінок.

Попри хвилю критики і навіть заяви в поліцію на нього, Олексій залишається вірним своїй сексистсько-мерзотній манері комунікації. У соцмережах він заявив, що готує ефір «Арестович і жінки».

«Але є підступ — потрібні дами, яких я буду показово душити в етері. Вважаю конкурс відкритим. Надсилайте свої запити в коментарях. Не пропустіть свій шанс! Пам’ятай — ти особлива. Не така, як інші», — написав Арестович.

Політик Павло Кириленко — майстер з перекладання відповідальности

Колишній народний депутат України Павло Кириленко в інциденті в Дніпрі звинуватив... жінку. Нагадаємо, у вересні поліцейський застрелив чоловіка, який чинив опір. Конфлікт між патрульними і парою зняли на відео діти загиблого, які сиділи в автівці. Бійку й стрілянину зафіксували також натільні камери правоохоронців.

На думку Кириленка, цього не сталося б, якби не жінки в поліції. Мовляв, поліцейський не хотів оганьбитися в очах напарниці. Недолугіше пояснення ще треба пошукати.

  

Після хвилі критики Кириленко продовжив дописи про це і далі транслював свій сексизм на широку публіку. Щоправда, нині цих постів уже немає. А що таке, Павле? У цьому теж винні жінки?

Епіляція від @smooth_baby_od: бізнес на об’єктивації

Усіх незадоволених цією рекламою студія шугарингу заблокувала. Чим же так не сподобався цей «креатив» нам та іншим жінкам? Напевно, тим, що там об’єктивують жінок і засуджують за те, що ті ніяк не «наважаться» видаляти волосся з інтимних зон.

«Пройдемо до іншого нашого експоната — це дівчина, яка давно не може наважитися зробити депіляцію бікіні. Можете фотографувати її. А поки пройдемо до іншого експоната, яка зробила депіляцію бікіні і живе щасливим життя».

Після обурення дівчат і жінок засновниця студії замість вибачитися вступила з ними в суперечку.

      

  

Микола Багній: «коуч», який прокачує сексизм

Тіктокер із нікнеймом Nicolas називає себе трансформатором мислення та пропонує консультації із саморозвитку. При цьому він транслює стереотипні упередження про жінок. Наприклад, жінки в сорок років не можуть бути щасливими без сім’ї, а жінка може поважати чоловіка, тільки сильнішого за неї. Ось ще кілька «шедеврів» від цього «експерта».

«Чому жінок порівнюють із кішками? Їм по***, чим ти зайнятий: якщо вона прийшла, її потрібно погладить і покормить!»

«Кожний другий випадок, коли зрадив військовий, як думаєте, з ким? Правильно, з дівчинкою-волонтеркою!»

«Якщо жінка стане сильною і незалежною, їй не потрібен буде чоловік».

«Яка різниця між тобою і картоплею: вона скоро буде молода і її будуть хотіти і жарити, а тебе — ні!»

«А жінку не потрібно розуміти, її сам господь Бог не розуміє!»

Інтернет-журнал «Сиромудрий» повідомив окремі подробиці біографії блогера: «Багній Микола Сергійович, бізнесмен з розведення кролів та будівництва; 2022 року експерт зі схуднення; 5 березня 2023 року психолог; тепер лайф-коуч, консультант з психології управління масами та зміни світу, до якої ви можете приєднатися за 2500 гривень». Ще «Сиромудрий» нагадав, що в розмові з @bray_official_ Микола Багній «називав себе паразитологом, аргументуючи це тим, що поведінка людей, на його думку, сьогодні не схожа на психологічно адекватну», і додав скріншот, який свідчить, що на аукціоні 5 березня 2023 року пан Багній стверджував, нібито займається психологією, а під його фото був напис «психолог».

Достеменно невідомо, хто Микола Багній за професією, але точно відомо, що по життю він сексист і мізогін.

Сексистський ДВІЖ бійців Третьої штурмової бригади

Ці висловлювання стали холодним душем, який нагадав, що армія — це лише зріз суспільства. І наївно сподіватися, що 60 тисяч жінок, які служать у лавах ЗСУ, — достатній аргумент для повагу з боку чоловіків, які звикли жити з патріархальним баченням світу.

Усе почалося з висловлювань бійців Третьої штурмової бригади на ютуб-каналі ДВІЖ. Комік у цивільному житті, Вітя Розовий порівняв жінок, які воюють, з дітьми і собаками. У випуску також лунали жарти про те, як жінки можуть бути корисними у війську, — з масними натяками. А ще перераховано, які посади жінки можуть обіймати в армії, так, ніби це залежить від статевих органів, а не від знань і вмінь.

Детальніше про це розповідали тут.

Після публічних обурень своїх посестер ніхто з представництва бригади не вибачився перед жіноцтвом. Вітя Розовий далі жартував у своїх соцмережах, а в новорічному випуску ДВІЖа військові вирішили закріпити свій сексистський статус. Дівчині, яка озвучила бажання служити в бригаді, військовий з позивним «Бот» порадив варити борщ. Потім він видав гнівну тираду про війну як «чоловічий світ», про жінок, які «кругом позалазили» і хочуть «квоти» і «равні права».

«Ми вас сюди [на війну] не звем, бл@дь», — підсумував він.

«Я думаю, що жінки мають варити борщ», — підтримав його комбат Сліп.

На жаль, це не поодинокі випадки сексизму щодо бійчинь. Незабаром після скандалу з Третьою штурмовою про свою позицію заявив командир штурмової роти «Кракен» Антон Чіча: «Я — проти [дівчат в армії]. У свою роту я не візьму дівчинку», — заявив він у ютуб-шоу «ВІДДУШІВДУШУ»[9].

Боєць зазначив, що у війську є дівчата, які виконують багато функцій, але сам Чіча проти дівчат на бойових посадах нібито через їхню «нестабільну психіку».

«Це суто моя думка, я глибоко переконаний, що у бойовій ситуації жіноча психіка набагато більш, так би мовити, нестабільна. Ми дівчат маємо берегти. Всю “брудну роботу” ми маємо взяти на себе: штурм, розвідка і так далі. Вони й надалі мають жити і тішити наше око, і бути нашим натхненням», — висловився Чіча.

Крім цих гидких висловлювань, неприємний той факт, що критика цих сексистських і мізогінних поглядів викликає обурення у самих військових і навіть у декого з цивільних. Ми, своєю чергою, хочемо зазначити, що індульгенція військовим може обернутися для суспільства негативними наслідками. Адже незалежно від статусу всі повинні бути рівними перед законом та відповідати за свої слова і дії.

Звинувачення постраждалої від Касаційного суду

У листопаді наші колеги з «Ла Страда Україна» повідомили, що Верховний суд повернув на повторний розгляд апеляційної інстанції справу про сексуальне насилля над неповнолітньою. Серед причин такого рішення те, що ґвалтівник заявляє, нібито не знав про вік постраждалої; суд, який ухвалив перше рішення, не врахував зовнішній вигляд потерпілої, а також занадто довго розглядав справу.

Про цю справу #вдеталях писали тут.

Тренер Валерій Іващенко за стереотипи в спорті

«Це логічно, жінки не встигають за ритмом важкого чоловічого футболу», — заявив тренер «Оболоні» Валерій Іващенко виданню «Український футбол». А кажучи про арбітринь (матч судила Крістіна Козорог), він додав:

«Не бачать моментів, не встигають за епізодами, потребують підказок. Такі моменти вибивають із колії. Могли б у жіночому футболі працювати. Темп інший, фізіологія інша, інші швидкості».

На фото коментар української арбітрині Софії Причини про цю ситуацію.

Трендсетер: гайпують на сексизмі й гучних заголовках

Кілька разів уривки з цього ютуб-проєкту потрапляли до нашого аналізу. Наприклад, Діма Євтушенко виступив за заборону абортів:

«Аборти повинні бути заборонені, щоб ти розумів спочатку, що треба не запліднитись якось таким чином. Приймати контрацептиви або типо якось таблетки ваші. Або просто думати, з ким ти займаєшся, коли, що і навіщо... І ти розумієш, якщо будеш необізнаним або будеш легковажно себе вести, в тебе є заборона на законодавчому рівні, яка потім притягне тебе до відповідальности».

Пізніше блогерка Анна Алхім переконувала глядач_ок, що фемінізм в Україні не потрібен. Інші блогери «підтакували» її «прогресивній» думці.

Вбачаємо в цьому негативну тенденцію — публічні особи навмисне вдаються до негативних висловлювань, щоб підвищити перегляди і свою популярність.

Міністерство економіки України та сліпі плями щодо репродуктивної праці

Заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна на міжнародному форумі «Людський капітал: навички для майбутнього» означила, які професії будуть найзатребуванішими на ринку праці в наступні десять років. Очікувано, серед них військові й технічні професії.

Заступниця міністра відзначила, що «сьогодні 6,2 млн українців залишаються за кордоном, 5 млн осіб є внутрішньо переміщеними. Після завершення війни ми будемо мати понад 1,5 млн ветеранів та ветеранок і близько 3 млн осіб з інвалідністю, в тому числі з ампутацією. Відповідно, ця ситуація спонукає нас шукати особливі рішення для ринку праці, до яких раніше ми не вдавалися». А проте далі лікарських професій Мінекономіки наразі не бачить.

Керівниця експертного ресурсу Гендер в деталях Тамара Злобіна зазначила, що насправді найзатребуванішою в Україні буде репродуктивна й доглядова праця та освіта. Більше про це читайте тут.

Штраф за виклик поліції замість протидії домашньому насильству

Виконавчий комітет Нетішинської міської ради відзвітував у дописі у фейсбуку про штрафи за буцімто хибний виклик поліції. Серед інцидентів згадано такі:

«Не менш “цікавими” були повідомлення на лінію “102” і від жінок: про шарпання, смикання за волосся та створення “конфліктної” ситуації знайомим чоловіка; про вчинення свекрухою психологічного та фізичного насильства над невісткою; про вчинення насильства зі сторони брата щодо дітей заявниці; інша повідомляла про створення конфліктної ситуації сусідом та про його образи ненормативною лексикою».

Тобто протидіяти психологічному і фізичному насильству правоохоронці виписали штрафи постраждалим. Рішенням адміністративної комісії адмінстягнення становить 1190 і 3400 грн.

Сезон календарів об’єктивації

Під кінець року настає сезон календарів, які об’єктивують жінок. 5 канал, очевидно, пригадуючи торішній свій «подвиг», вирішив поскандалити і цьогоріч. Представниці фемспільноти зрозуміли стратегію телевізійників, які замість створювати щось якісніше вирішили знову гайпонути. Однак такої бурхливої реакції, як 2022-го, календар 5 каналу не отримав.

Натомість скандал спричинив календар «Playboy Ukraine», у якому знялися волонтерки, бойові медикині й жінки, які служать у ЗСУ. Фото з нього виклала членкиня Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України Дана Ярова. За її словами, «Playboy Ukraine» спочатку покликав її позувати для обкладинки. Вона погодилася за умови, що цей проєкт покаже світу незламність українських жінок.

«Цей проєкт — виклик! Як червона помада під час Другої світової. Виклик війні, виклик ворогу і навіть самим собі. Виклик вийти за межі. І нагадати нам усім, що жінка — провідник життя на землі. І жінка завжди залишається жінкою! Попри війну, попри обстріли, попри зруйновані будинки й долі, попри величезні кладовища загиблих, попри ненароджених дітей. Попри все», — заявила Дана у своєму дописі.

На жаль, деякі жінки в календарі постали в напівоголених сексуалізованих образах. Тож хай із якими добрими намірами задумували цей календар, у результаті однаково вийшла об’єктивація жінок, яким ми повинні завдячувати життям, а не роздивлятися їхню спідню білизну.

* * *

Стаття перевалила за два десятки кейсів. І це лише ті випадки, які здобули широке обговорення в соцмережах. Скільки ще випадків побутового сексизму, об’єктивації в професійних сферах залишилися без уваги — страшно й подумати... Однак ми сподіваємося, що з кожним роком таких випадків ставатиме дедалі менше. Мріємо і віримо, що з часом бути сексистом стане так соромно й ганебно, що одного дня нам просто не буде про що написати в підсумковій статті.

 

[1] Ютуб-канал «Це Ніхто Не Буде Дивитись». Іво Бобул: слава в тік-току, буковинське дитинство, ставлення до жінок.

[2] Черниш, Олег. Чому в Україні винні у сексуальному насильстві не сидять за ґратами // BBC Україна. — 2023. — 02.04.

[3] Осадча, Яна. Сексистські жарти та насмішки з прізвищ: у Львівському медуніверситеті виник скандал навколо розподілу випускників // УП.Життя. — 2023. — 21.06.

[4] Ютуб-канал «Oleg Skrypka». Музика 80-тих та русифіковані прізвища | Дзюнько, Лузанов та Скрипка.

[5] Ютуб-канал «Власть vs Влащенко». Генетичні донори, страшні передчуття, заслужений хейт, хто платить ботам. Олег Скрипка.

[6] Dobson, Roger. More women than men become living organ donors // BMJ. — 2002. — Oct 19. — № 325 (7369): 851.

[7] Карнаух, Наталія. «Краса у всіх проявах»: львів’яни та куратор виставки поділилися думками про скульптуру «Впевнена» // Суспільне. — 2023. — 18.08.

[8] Ютуб-канал «Палає». Семінари Арестовича: Відьма VS Богородиця, кастрація і Буратіно. Що продає школа Апейрон?

[9] Ютуб-канал «ВІДДУШІВДУШУ». Чіча / Реакція KRAKEN на скандал з Фаріон / Як ловили колаборантів та звільняли Куп’янськ.

30 січня 2024
Поширити в Telegram
1814
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
У час повномасштабної війни Збройні сили України як ніколи потребують залучення людського ресурсу та продуманої кадрової політики. Як забезпечити службу в армії для людей ЛГБТ+ без дискримінації? Які проблеми українські військові ЛГБТ+ мають тепер? Як спільнота ЛГБТ+ боролася за своє право на військову службу в різних країнах світу?У час повномасштабної війни Збройні сили України як ніколи потребують залучення людського ресурсу та продуманої кадрової політики. Як забезпечити службу в армії для людей ЛГБТ+ без дискримінації? Які проблеми українські військові ЛГБТ+ мають тепер? Як спільнота ЛГБТ+ боролася за своє право на військову службу в різних країнах світу?
Narratives in Ukrainian politics about the LGBT+ community
Generally, the political parties that made up the 9th convocation of the Verkhovna Rada of Ukraine declaratively share these liberal democratic values. However, some of them might hold varying positions and put forward legislative initiatives that do not match the declared values, and do not prioritize the protection and promotion of the rights of the LGBT+ community.
Чим допомагає Україні участь ЛГБТ+ спільноти в закордонних прайдах?
Пацифізм, комунізм, ЛГБТ+ рух — як вони переплетені? Чому участь українських ЛГБТ+ людей у закордонних прайдах важлива?