17 листопада, 2024

Відповідальне батьківство та гендерна рівність

21 серпня 2018
Поширити в Telegram
4203
Завантажити у форматі: PDF (73 КБ)
Тамара Марценюк

Тамара Марценюк – кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології Києво-Могилянської академії, гостьова дослідниця низки міжнародних програм, зокрема,  програми ім. Фулбрайта у Колумбійському університеті (США, 2017-2018). Авторка більше 100 наукових праць (у міжнародних і українських фахових виданнях), низки публіцистичних статей, розділів підручників і книг, зокрема «Гендер для всіх. Виклик стереотипам» (2017), «Чому не варто боятися фемінізму» (2018), «Захисники галактики: влада і криза в чоловічому світі» (2020). Викладає на кафедрі соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія» з 2004 року. Близько 20 років займається дослідженнями на гендерну тематику. Сфера наукових інтересів – соціальна структура суспільства і гендерні відносини, гендер і політика, різноманітні форми жіночого активізму (у період від ЄвроМайдану 2013-2014 років до повномасштабного вторгнення) тощо. 

Має популярний онлайн курс на платформі «Прометеус» «Жінки і чоловіки: гендер для всіх». Поділяє ідею публічної соціології – науки і досліджень заради суспільних змін, тому постійно залучена у різноманітні міжнародні дослідницькі або викладацькі проекти. Із 2015 року разом із дослідницькою командою провела серію із пʼяти соціологічних досліджень «Невидимий батальйон» про становище жінок у Збройних силах України. У 2023 році за внесок у дослідження на тематику фемінізму і гендерної нерівності отримала міжнародну нагороду ім. Емми Голдман.

Читайте також:

Українцям і українкам досить часто нелегко наважитися стати батьками в сучасному світі. Серед довгого списку  різних справ — навчання, робота, подорожі, інтернет, друзі і так далі - не завжди з'являються діти. Тому нам часто доводиться стикатися з дискусіями, на зразок «діти як велика радість vs діти як необхідність і/чи тягар» . Від цього страждає українська держава, яка у міжнародній порівняльній перспективі крокує позаду за рівнем народжуваності. Постає питання: що є основними причинами низького рівня народжуваності в Україні — стан здоров'я, економічні негаразди чи, можливо, зміна стилю життя і ставлення до батьківства? Оскільки в Україні немає комплексних соціологічних досліджень, які б дали відповідь на ці запитання, авторка робить спробу подивитися на ситуацію з різних боків.

Гендерна рівність в ідеалі передбачає, що як жінки, так і чоловіки будують свій «спільний проект» — відносини, родину, дітей — відповідно до власних бажань, маючи при цьому рівні можливості робити те, що вважають за потрібне. Це вибір власної ролі у сім'ї, який включає рівні можливості як для мами, так і для тата.

Марценюк Т. Відповідальне батьківство та гендерна рівність // Информационно-просветительское издание «Я» / Харьковская женская организация «Крона». – 2008. – Спецвыпуск «Новые роли для украинских женщин». – С. 12-13.

21 серпня 2018
Поширити в Telegram
4203
Завантажити у форматі: PDF (73 КБ)
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою