16 квітня, 2024

Відповідальне батьківство та гендерна рівність

21 серпня 2018
Поширити в Telegram
3964
Завантажити у форматі: PDF (73 КБ)
Тамара Марценюк

Кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології Києво-Могилянської академії, гендерна експертка Української Гельсінської спілки з прав людини, гостьова дослідниця за програмою імені Фулбрайта (2017–2018) в Колумбійському університеті (США). Викладає курси на гендерну тематику «Вступ до гендерних студій», «Гендер і політика», «Маскулінність і чоловічі студії», «Фемінізм як соціальна теорія та суспільний рух» та інші.
Сфера наукових інтересів охоплює такі теми: соціологія гендеру, соціальна структура суспільства, гендерні відносини та гендерна політика (в Україні і Швеції); соціальна нерівність і соціальні проблеми; жіночий, чоловічий та ЛГБТ рухи; розмаїття (diversity). Авторка близько 80  наукових праць, низки публіцистичних статей, розділів у підручниках і книжках.
Поділяє ідею публічної соціології — науки і досліджень заради суспільних змін, тому постійно бере участь у різних міжнародних дослідницьких і викладацьких проектах, останній із яких стосується теми «Фемінізм як соціальна теорія і суспільний рух: світовий досвід і Україна».
Авторка курсу «Жінки та чоловіки: гендер для всіх» на онлайн-платформі Prometheus. У 2017  році видала книжку «Гендер для всіх. Виклик стереотипам» («Основи»), а 2018 року — «Чому не варто боятися фемінізму» («Комора»).

Читайте також:

Українцям і українкам досить часто нелегко наважитися стати батьками в сучасному світі. Серед довгого списку  різних справ — навчання, робота, подорожі, інтернет, друзі і так далі - не завжди з'являються діти. Тому нам часто доводиться стикатися з дискусіями, на зразок «діти як велика радість vs діти як необхідність і/чи тягар» . Від цього страждає українська держава, яка у міжнародній порівняльній перспективі крокує позаду за рівнем народжуваності. Постає питання: що є основними причинами низького рівня народжуваності в Україні — стан здоров'я, економічні негаразди чи, можливо, зміна стилю життя і ставлення до батьківства? Оскільки в Україні немає комплексних соціологічних досліджень, які б дали відповідь на ці запитання, авторка робить спробу подивитися на ситуацію з різних боків.

Гендерна рівність в ідеалі передбачає, що як жінки, так і чоловіки будують свій «спільний проект» — відносини, родину, дітей — відповідно до власних бажань, маючи при цьому рівні можливості робити те, що вважають за потрібне. Це вибір власної ролі у сім'ї, який включає рівні можливості як для мами, так і для тата.

Марценюк Т. Відповідальне батьківство та гендерна рівність // Информационно-просветительское издание «Я» / Харьковская женская организация «Крона». – 2008. – Спецвыпуск «Новые роли для украинских женщин». – С. 12-13.

21 серпня 2018
Поширити в Telegram
3964
Завантажити у форматі: PDF (73 КБ)
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою