27 липня, 2024

Умови праці та дискримінаційні практики в сучасній Україні (на прикладі вивчення працівників супермаркетів "Фуршет")

18 липня 2019
Поширити в Telegram
2591
Завантажити у форматі: PDF (349 КБ)
Тамара Марценюк

Тамара Марценюк – кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології Києво-Могилянської академії, гостьова дослідниця низки міжнародних програм, зокрема,  програми ім. Фулбрайта у Колумбійському університеті (США, 2017-2018). Авторка більше 100 наукових праць (у міжнародних і українських фахових виданнях), низки публіцистичних статей, розділів підручників і книг, зокрема «Гендер для всіх. Виклик стереотипам» (2017), «Чому не варто боятися фемінізму» (2018), «Захисники галактики: влада і криза в чоловічому світі» (2020). Викладає на кафедрі соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія» з 2004 року. Близько 20 років займається дослідженнями на гендерну тематику. Сфера наукових інтересів – соціальна структура суспільства і гендерні відносини, гендер і політика, різноманітні форми жіночого активізму (у період від ЄвроМайдану 2013-2014 років до повномасштабного вторгнення) тощо. 

Має популярний онлайн курс на платформі «Прометеус» «Жінки і чоловіки: гендер для всіх». Поділяє ідею публічної соціології – науки і досліджень заради суспільних змін, тому постійно залучена у різноманітні міжнародні дослідницькі або викладацькі проекти. Із 2015 року разом із дослідницькою командою провела серію із пʼяти соціологічних досліджень «Невидимий батальйон» про становище жінок у Збройних силах України. У 2023 році за внесок у дослідження на тематику фемінізму і гендерної нерівності отримала міжнародну нагороду ім. Емми Голдман.

Читайте також:

Відповідно до норм міжнародного законодавства, рівні права і можливості чоловіків і жінок, зокрема, на ринку праці, повинні забезпечуватися українськими працедавцями. Досліджено, що нормативно-правова база України існує на засадах гендерної рівності в усіх сферах діяльності загалом, і стосовно трудової діяльності зокрема. У статті на прикладі аналізу ринку праці у мережі супермаркетів вивчено гендерні та вікові особливості структури зайнятості, випадки вертикальної і горизонтальної сегрегації ринку праці, загалом дотримання умов праці, як-от, техніки безпеки тощо.

Результати дослідження мережі супермаркетів “Фуршет” надали нам змогу під- твердити та проілюструвати цим випадком (case study) незадовільний стан гендерних відносин на ринку праці та порушення трудових прав громадян. Отже, об’єктом дослідження виступили працівники та керівництво супермаркетів “Фуршет” (наприклад, член правління, керівник відділу персоналу або відділ зв’язку із громадськістю тощо). Предмет дослідження – умови праці працівників супермаркетів “Фуршет” з точки зору різних проявів дискримінації на робочих місцях. Мета дослідження полягала у виявленні гендерних особливостей робочих умов працівників супермаркетів “Фуршет”, зокрема, перевірка ймовірних розбіжностей між правами та умовами роботи працівників жінок та чоловіків.

Марценюк, Т. О. Умови праці та дискримінаційні практики в сучасній Україні (на прикладі вивчення працівників супермаркетів "Фуршет") / Т. О. Марценюк // Вісник Львівського університету. Серія соціологічна. – 2010. – Вип. 4. – С. 135-145.

18 липня 2019
Поширити в Telegram
2591
Завантажити у форматі: PDF (349 КБ)
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою