27 липня, 2024

Наталя Селюкова: «Якщо не підтримати жінок зараз, то далі буде складніше»

26 лютого 2023
Поширити в Telegram
556

До війни моя діяльність була спрямована на розвиток громад, насамперед в Запорізькій, Донецькій та Луганській областях: мобілізація через створення жіночих груп самодопомоги, налагодження комунікації та взаємодії між місцевою владою та громадськістю, навчання людей адвокатувати, вирішувати конфлікти через діалог, шукати шляхи залучення ресурсів – як людських, так і фінансових – для змін.

З 2014 року працювала в напрямку інтеграції внутрішньо переміщених осіб. Як тренерка, фасилітаторка, медіаторка, медіа-екпертка, також брала участь у різних міжнародних проєктах, реалізувала власні ініціативи з громадською організацією «Укрпростір». Все в моїй діяльності було спрямовано на мотивацію людей бути спроможними самостійно будувати своє «ідеальне» життя.

Робота з громадами в перші місяці війни

Вже в перший тиждень повномасштабного вторгнення значна частина Запорізької області була окупована. І під загрозою залишилися люди, з якими я працювала. Коли перебуваєш в шоковому стані від нерозуміння, що взагалі відбувається, від відсутності якихось логічних обґрунтувань подій – для мене важливо щось робити. Хоча б тому, щоб не зійти з розуму, постійно гортаючи новинну стрічку.

Перші три місяці ми йшли за запитами від громад – передавали медикаменти на окуповані території та в місця бойових дій. Адже, якщо з продуктів харчування у людей ще були запаси, то ліки швидко зникли з аптек. Більше того, були повідомлення про смерті людей, які вчасно не змогли отримати ані медичну допомогу, ані ліків. Ми дуже вдячні волонтерам та фондам, які доєднались та допомогли нам. Згодом, ми почали передавати продуктові набори, засоби гігієни.

Ми також взяли на себе координуючу роль між громадами і волонтерськими організаціями, які займалися гуманітарною допомогою. Адже, наш попередній досвід роботи з громадами надав довіру, а робота в громадському просторі – контакти та дружні відносини. Коли голови громад приїжджали до Запоріжжя, у них зазвичай було декілька годин, щоб завантажити гуманітарку для своїх жителів і до комендантської години повернутися додому. Варто було швидко відреагувати саме на конкретні запити, знайти, де що є, домовитися про завантаження. І ми в цьому їм допомагали.

Перші місяці робота була саме така. З травня минулого року ми розпочали проводити фокус-групи на виявлення потреб. Поступово гуманітарна допомога відійшла на другий план, а пріоритетом стали психологічна допомога, підтримка та спілкування. І ми сконцентрувалися саме на цьому.

Безпечні простори для жінок як форма підтримки у громадах

У вересні минулого року, за підтримки Структури ООН Жінки в України, ми відкрили два Безпечні простори для жінок – у Запоріжжі та в с. Лукашеве Широківської громади Запорізької області. Сьогодні ми працюємо з жінками, які були змушені через війну переїхати до цих населених пунктів.

Адже, саме від жінок сьогодні багато залежить у цивільному житті, а звідси і підтримка військовим. На жінках зараз найбільше навантаження. Окрім власної психологічної травми, на жінок покладається догляд за дітьми, батьками та підтримка чоловіків – і всі у стресовому стані. До того ж, жінки беруть на себе більше в облаштуванні життєвого простору, вирішують організаційні питання з отримання гуманітарної допомоги та фінансових виплат. Якщо не підтримати жінок зараз, то далі буде складніше.

Це підтверджують і результати наших фокус-груп: відвідувачки Безпечних просторів, з якими працюють психологи і які вже мають певне коло спілкування, вже більш усвідомлено ставляться до навколишніх подій, підтримують одна одну і, навіть, думають про власний розвиток. В той час як жінки, які приходять вперше, на прохання назвати своє ім’я, плачучи, розповідають про жахіття дороги з окупованих територій, про обстріли та руйнування в місцях бойових дій. Вони – з опущеними руками.

Окрім психологічної допомоги, тренінгів з вирішення та запобігання конфліктів, ми вчимо жінок економічній безпеці – адже, це і про протидію насильству, надаємо базові знання з фізичної безпеки – зокрема, першої домедичної допомоги, мінної безпеки, звертаємо увагу на інформаційну безпеку.

З вересня минулого року, у двох Безпечних просторах ми змогли надати допомогу понад 300 жінкам. Декілька жінок вже почали впроваджувати свої бізнес-ідеї. Радіємо з активності при організації заходів самими жінками. Адже, підштовхуємо їх до того, що ми самі плануємо та будуємо своє життя, а необхідна підтримка завжди знайдеться.

Підготовка жінок до відбудови країни

Ми вже зараз готуємо жінок до відбудови. Адже це не тільки про інфраструктуру, це насамперед – про суспільство. А воно починається окремо з кожної родини, з кожної людини. Готовність самостійно приймати рішення, а не чекати та сподіватися на когось, чітке розуміння своїх бажань та планів, усвідомлення необхідних кроків – це те, на що буде спиратися наша подальша діяльність.

Відійти від інфантильності та брати на себе відповідальність в усіх сферах життя – це буде особливо важливо на етапі відбудови країни. Ми плануємо продовжувати навчання жінок, в тому числі шукати та залучати ресурси – як фінансові, так і людські – для становлення, адвокатувати зміни для відстоювання своїх прав та втілення планів.

У роботі з жінками ми ставимо їм питання: з якою метою ви виїжджали з окупації або з-під обстрілів? Щоб вижити. І це не має бути дарма. Коли довелось подолати стільки перешкод, пережити такі жахіття заради життя, то треба жити, згадати свої мрії, бажання – і втілювати їх.

Цей проєкт — спільна ініціатива громадської організації «Український жіночий конгрес» та австрійської організації «Жінки без кордонів». Серія інтерв’ю розповідає про досвід і лідерство українських жінок під час війни.

26 лютого 2023
Поширити в Telegram
556
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Усі сексисти в купі: розбираємо випадки сексистських висловлювань за 2023 рік
Уже кілька років експертний ресурс Гендер в деталях реагує на обурливі сексистські висловлювання й дії в постійній рубриці #сексизм_патруль. Ми бачимо зміни в суспільстві, але досі вважаємо, що інститут репутації щодо сексист_ів не працює. Тому торік ми запустили антипремію «Сексист року», і цьогоріч хочемо її продовжити. Тут ми зібрали найяскравіші прикладу сексизму і об’єктивації жінок 2023 року. Знайомтеся з прикладами, щоб незабаром проголосувати за «переможця».
У час повномасштабної війни Збройні сили України як ніколи потребують залучення людського ресурсу та продуманої кадрової політики. Як забезпечити службу в армії для людей ЛГБТ+ без дискримінації? Які проблеми українські військові ЛГБТ+ мають тепер? Як спільнота ЛГБТ+ боролася за своє право на військову службу в різних країнах світу?У час повномасштабної війни Збройні сили України як ніколи потребують залучення людського ресурсу та продуманої кадрової політики. Як забезпечити службу в армії для людей ЛГБТ+ без дискримінації? Які проблеми українські військові ЛГБТ+ мають тепер? Як спільнота ЛГБТ+ боролася за своє право на військову службу в різних країнах світу?
Narratives in Ukrainian politics about the LGBT+ community
Generally, the political parties that made up the 9th convocation of the Verkhovna Rada of Ukraine declaratively share these liberal democratic values. However, some of them might hold varying positions and put forward legislative initiatives that do not match the declared values, and do not prioritize the protection and promotion of the rights of the LGBT+ community.