19 квітня, 2024

Ксенія Букшина: моя мрія і мета — зробити життя українських жінок безпечним і комфортним

21 грудня 2022
Поширити в Telegram
525

До повномасштабної війни я працювала в журналістиці, досліджувала соціальні проблеми й реформи, займалася адвокацією. Ми з командою розвивали медіа про усвідомлене материнство Promum, а в аналітичному центрі Constructive.Institute вивчали ключові реформи України, досліджували гендерний порядок та пов’язані з цим проблеми. Зокрема, домашнє насильство, його вплив на жінок і дітей, нерівність чоловіків і жінок. Ці теми ми комунікували в медіа, звертали на них увагу держави.

Те, як у нашій країні табуюються ці теми, я бачила і з досліджень, і в полі — спілкуючись зі своїми читачками й підписницями в соціальних мережах. У нас хороше законодавство в цій галузі, але його імплементація забирає час і потребує зусиль. Поки що, на жаль, нерівна оплата праці, додаткове навантаження домашньою роботою, «штраф за материнство» призводять до фінансової залежности і професійної нереалізованости жінок, що в майбутньому може стати причиною насильства, бідности, низького рівня освіти для жінок і їхніх дітей.

На другий день війни я вирішила залишатися в Україні і робити волонтерський штаб, бо одразу стало зрозуміло, що потреба в продуктах, ліках і предметах гігієни критична і далі тільки зростатиме. Знайомі, друзі, колеги, дізнавшись про це, почали віддавати свою продукцію зі складів. Ми об’єдналися з двома однодумцями і почали розвозити їжу, медикаменти та предмети першої необхідности всім, хто того потребували, — літнім людям, багатодітним сім’ям, людям з інвалідністю.

У якийсь момент нам віддали склад підгузків, і я написала в акаунті Promum про це та закликала всіх, кому потрібні підгузки, писати нам. У перші тижні війни в крамницях були перебої з продукцією для дітей, у маленьких містах ситуація з підгузками і дитячою сумішшю була катастрофічною. Ми отримали набагато більше запитів, ніж у нас було на складі товарів. Тоді стало зрозуміло, на чому зосередимося в наступні місяці. Ми назвали наш штаб Так. Це Штаб і почали допомагати мамам з дітьми в складних життєвих ситуаціях (ВПО, жінки з дітьми з інвалідністю, багатодітні сім’ї). Далі все було в пришвидшеному режимі — ми автоматизували процеси прийому і обробки заявок, доставки пакунків з допомогою, пошуку потенційних партнерів і фінансування. За п’ять місяців війни наш штаб надіслав 5000 боксів допомоги для мам. І ми не збираємося зупинятися, бо розуміємо, що війна тільки поглиблює проблеми жінок. До втрати оселі, коштів і безпеки додаються навантаження у вигляді догляду за дітьми 24/7, гендерні стереотипи, домашнє насильство. Проблеми жінок ніби стираються з повістки, стають менш помітними і значимими. І критично важливо робити допомогу сталою й постійною.

Моя особиста мрія й одночасно мета — зробити життя українських жінок безпечнішим і комфортнішим. Я вірю, що саме жінки повинні бути лідерками і проактивними дієвицями для досягнення миру, забезпечення рівности, прав і свобод. За даними міжнародних організацій, залучення жінок до мирних переговорів і повоєнної відбудови призводить до ефективнішого миру та врахування потреб жінок і дітей при відновленні, що є інвестицією в майбутнє. Жінки до війни довели свою ефективність у цих процесах, а нині доводять ще більше. Гуманітарна і соціальна сфери тримаються саме на них. Проте їм потрібні підтримка, гучний голос і активне залучення в усі процеси.

Участь жінок — шлях до рівности, демократичного суспільства і життєвих шансів для інших поколінь. Я далі адвокуватиму ці ідеї, досліджуватиму проблеми жінок у війні і транслюватиму їх та можливі рішення на широку аудиторію. Також у Так. Це Штаб ми розширюватимемо допомогу жінкам. Наше завдання — зробити так, щоб жінки були освіченими й економічно незалежними, тому збиратимемо такі можливості для жінок і ділитимемося ними з жінками

Цей проєкт — спільна ініціатива громадської організації «Український жіночий конгрес» та австрійської організації «Жінки без кордонів». Серія інтерв’ю розповідає про досвід і лідерство українських жінок під час війни.

21 грудня 2022
Поширити в Telegram
525
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Усі сексисти в купі: розбираємо випадки сексистських висловлювань за 2023 рік
Уже кілька років експертний ресурс Гендер в деталях реагує на обурливі сексистські висловлювання й дії в постійній рубриці #сексизм_патруль. Ми бачимо зміни в суспільстві, але досі вважаємо, що інститут репутації щодо сексист_ів не працює. Тому торік ми запустили антипремію «Сексист року», і цьогоріч хочемо її продовжити. Тут ми зібрали найяскравіші прикладу сексизму і об’єктивації жінок 2023 року. Знайомтеся з прикладами, щоб незабаром проголосувати за «переможця».
У час повномасштабної війни Збройні сили України як ніколи потребують залучення людського ресурсу та продуманої кадрової політики. Як забезпечити службу в армії для людей ЛГБТ+ без дискримінації? Які проблеми українські військові ЛГБТ+ мають тепер? Як спільнота ЛГБТ+ боролася за своє право на військову службу в різних країнах світу?У час повномасштабної війни Збройні сили України як ніколи потребують залучення людського ресурсу та продуманої кадрової політики. Як забезпечити службу в армії для людей ЛГБТ+ без дискримінації? Які проблеми українські військові ЛГБТ+ мають тепер? Як спільнота ЛГБТ+ боролася за своє право на військову службу в різних країнах світу?
Narratives in Ukrainian politics about the LGBT+ community
Generally, the political parties that made up the 9th convocation of the Verkhovna Rada of Ukraine declaratively share these liberal democratic values. However, some of them might hold varying positions and put forward legislative initiatives that do not match the declared values, and do not prioritize the protection and promotion of the rights of the LGBT+ community.