17 листопада, 2024

Чи не забагато очікують від матерів?

6 квітня 2021
Поширити в Telegram
2819
Марина Лук’янова

Авторка проєктів, громадська діячка.

Одного сонячного дня я нарешті зустрілася з подругою в кав’ярні. Я мріяла про цю зустріч, бо провела майже рік соціально усамітненою — локдаун виявився жорсткішим через вагітність і народження дитини.

— Вітаю, тепер соціальний тиск на тебе лишився в минулому, — зустріла мене моя бездітна подруга.

Я здивувалася і поцікавилася, про що саме вона говорить.

— Хіба ти не всім усе довела? — запитала вона, маючи на увазі народження дитини.

Справді, наше суспільство досі вважає жінку неповноцінною, допоки матримоніальні й материнські плани не втілено в життя. Кар’єра, психічна стабільність, особисті інтереси жінок зазвичай мало цікавлять близьке і далеке оточення.

Народивши, жінки сподіваються, що більше нічого не треба буде доводити. Та цим сподіванням не судилося збутися. Справжнє катування соціальними очікуваннями лише починається. Ми живемо в країні непроханих порад, де обов’язково все розкажуть і підкажуть з особливим місіонерським натиском. Твої родички/-і, сусід(к)и, жінка з візочком і дядько з ютубу — геть усі порадять, як правильно виховати твою дитину.

У тебе все болить, ти відчуваєш дискомфорт від змін у тілі, але тобі не дуже співчувають, бо тепер ти мати і не маєш права скиглити. Якщо скаржишся на втому, депресію чи безпорадність, то як ти справишся з високою відповідальністю за дитину?

Жорсткий пресинг починається з вагітности і триває вже після пологів. Ходиш до спортзалу з округлим животом — не дбаєш про здоров’я дитини. Не займаєшся спортом узагалі — перетворюєшся на квочку, у якої лише пелюшки на думці. Не привчаєш до рук — позбавляєш дитину відчуття психологічної безпеки. Часто береш на руки — розбещуєш і садиш на голову. Статус поганої матері ти отримуєш автоматом при виписці з пологового, а звання хорошої ще треба заслужити. Тільки не зрозуміло як, бо методів виховання більше, ніж рецептів борщу.

Спостерігаючи за жінками на дитячих майданчиках, можна виділити умовно два типи. Одні збираються в групи чи пари і розмовляють лише про дітей. Про те, де робити щеплення і чи робити взагалі, які нові дитячі девайси з’явилися на ринку і де купити дешевше. Є й інші матусі, які ходять у навушниках і уникають «мамських» розмов. Саме негласні очікування від жінок створюють такі різні поведінкові моделі. Суспільні очікування сповнено протиріч: від тебе вимагають, з одного боку, ідеально скласти іспит з материнства, з іншого боку, не перетворюватись на «квочку» і все встигати (тут мають бути кар’єра, стосунки, ідеально вилизаний дім, спортивна фігура). Ну, і треба ще, щоб діти нікому не заважали і були непомітними в громадському просторі.

Одна відома журналістка написала в блозі про народження сина. Пологи проходили з айфоном у руках — породілля редагувала важливе інтерв’ю. Вона вийшла на роботу через три дні після пологів, і все — це був останній її допис про дитину. Новоспечена мати завзято працює, звітуючи в блозі про свою 24/7 включеність. І я її розумію, адже таку поведінку провокують зовнішні очікування: люди декларують безмежну повагу до жінки в декреті, а водночас перестають сприймати її як особистість і професіоналку. Хочеш уникнути цієї долі — постійно доводь свою професійну дієздатність і боєготовність. Соціум очікує від жінки-професіоналки абсолютної непомітности її материнської ролі. Тобто щоб зразу ж вистрибнула назад у соціальне й робоче життя, в ідеалі з підтягнутою дупою і без суттєвих зовнішніх змін.

З іншого боку, суспільство очікує безмежної витримки і не менш безмежної самопожертви від матерів. Хороша мати не дратується, не злиться, щохвилини вдячна всесвіту і впевнено ладнає з дитиною. Наче в комплекті з немовлям іде інструкція із застосування. «Ти ж мати, ти сама все відчуєш», — приготуйтеся чути цю мантру з кожної праски.

Хоча жінки вважаються головними відповідальними за дітей, суспільство одночасно готове без кінця засуджувати вибір, який вони роблять. Будь-який. Не годуєш груддю — засудять консерватори і прихильники грудного вигодовування. Годуєш лише груддю — скажуть, що недогодовуєш і взагалі сектантка. Погладшала після пологів — безхарактерна слабачка, яка жере за двох. Не набрала ваги — егоїстка, яка думає лише про фігуру. І так до нескінченности.

Хотіла написати ще з десяток сторінок про очікування чоловіків, але вчасно зупинилася, бо хочу присвятити цю статтю лише жінкам. Поміркуймо, чиї очікування ми намагаємося виправдати, і зробимо перший важливий крок, щоб відкинути їх, клятих, подалі. Ми проживаємо одне, цінне, дуже цінне життя, тож давайте робити добре собі, а не виправдовувати очікування абстрактних або й дуже конкретних «їх».

6 квітня 2021
Поширити в Telegram
2819
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Піклуючись про себе, ми подаємо гарний приклад дітям
Не робити із себе жертву — ще те завдання. А навчити цього своїх дітей — узагалі високе мистецтво? Сьогодні турбуватися про себе, залишати дитину на партнера і йти займатися справами, які тебе наповнюють, уже стає нормою. І це не нахабство чи безвідповідальна поведінка, це шлях до ресурсного материнства. Не жертвуючи собою, ми вчимо цього своїх дітей, і в майбутньому вони знатимуть ціну собі і своїй роботі. Егоїзм? Так, здоровий егоїзм у материнстві.
Повернення мами на роботу і збереження грудного вигодовування
Багато жінок припиняють годувати дітей груддю, коли виходять на роботу, і це не завжди пов’язано з особистим бажанням. Частина мам хоче й далі годувати, але не робить цього, бо не відчуває підтримки з боку роботодавця й колективу; не має комфортних умов для зціджування та/або годування; не завжди знає, як організувати цей процес. У цій статті йтиметься про зміни, потрібні, щоб створити умови й можливості для жінок м’яко реінтегруватися на ринок праці, та про рекомендації мамам, які повертаються до роботи і хочуть зберегти грудне вигодовування.
Я народила через кесарів розтин, годую сумішшю — і я хороша мама
На розповідь про кесарів розтин інколи реагують люди, яким «усе зрозуміло»: мама «змахлювала», недостатньо постаралася, щоб народити природним шляхом. А якщо після цього жінка не змогла налагодити грудне вигодовування, то це вже й не мама, а так, «зозуля». Такі діалоги і бажання виправдатися за свої «невдачі» породжують величезне почуття провини й усвідомлення себе поганою матір’ю. Чи є вихід?