21 листопада, 2024

Піклуючись про себе, ми подаємо гарний приклад дітям

13 грудня 2021
Поширити в Telegram
1440
Ольга Карпенко

Лікарка-психологиня ГО «Лада». Допомагає дорослим добре почуватися в цьому бентежному світі.

Пам’ятаєте анекдот, як жінка усамітнюється, щоб робити дітям хорошу маму? У цій історії справді закладено велику мудрість. Тій мамі знадобилося всього нічого — щодня зачинятися на якийсь час у кімнаті та пити чай зі смаколиками. Її діти вже підросли й могли в цей час гратися самі. Кімната, де жінка залишається сама, стає наче місцем її сили. Там вона може зібратися з думками, перевести дух, розслабитися і помріяти. Там вона не мама, не дружина, а просто жінка. Це ресурсний час, коли ніхто не має права її турбувати, бо тоді твориться магія — мама повертає собі себе.

Чи важко насправді організувати собі такий короткий ретрит у домашніх умовах? Або й за межами дому — в машині, в улюбленому кафе, в парку. Фізично — ні. А от психологічно дозволити собі таке «нахабство», як час на себе, уміють не всі. Дехто з жінок думають, що дітям потрібно приділяти максимум уваги. Вони намагаються зробити все можливе для щастя й розвитку своїх дітей. Водять на різноманітні гуртки, шукають якийсь спеціальний брендовий одяг, возять на найкреативніші розваги. І це круто, якщо при цьому мама не забуває про себе. Якщо вона може інколи сказати чоловікові й дітям, що сьогодні вона йде з подружками в боулінг, а вони хай самі вигадують, чим займатися і де взяти вечерю.

Багато жінок не відчувають внутрішнього права хоч на короткий час «забити» на свою роль мами й дружини. Інколи доходить до того, що жінка навіть не може помитися чи сходити в туалет із зачиненими дверима. Бо дитя, навчене, що мама з ним 24/7, починає верещати «Хочу з тобою!».

Ми розуміємо, що до певної пори мама для дитини — це цілий світ. І що потім дитина виросте й випурхне з наших обіймів, наче пташка у вікно. І що потрібно цінувати весь час разом. Однак треба ж якось вижити і не з’їхати з глузду. Бо бути мамою — це не суцільне милування своїм малям і цілування рожевих п’яточок. Це ще й величезна робота з догляду за дитиною, уміння повсякчас витримувати прояви її нервової системи, що розвивається. Іноді дуже нервової. І хоча мама — всесвіт, це не означає, що вона повинна забувати про себе.

Від такого здорового егоїзму суцільна користь: і для мами, і для дітей. Якщо мама щодня якийсь час займатиметься лише приємними для неї справами, це призведе до нечуваних наслідків: покращиться настрій, знизиться роздратованість, підніметься самооцінка. І знову заблищать очі.

А для дітей це гарний урок. Коли діти бачать, що мама має якісь власні справи й інтереси, що її життя ширше й глибше, ніж кухня та дитячий майданчик, вони вчаться бути щасливими. Маючи такий приклад, вони в процесі дорослішання розуміють, що здатні самі будувати життя своєї мрії. Здатні наповнювати його різноманітними цікавинками. «Мусиш» перетворюється на «можеш» і «хочеш».

Мама, у якої є власне життя, дарує таку можливість і дітям. Вони швидше навчаться піклуватися про себе, прислуховуватися до своїх бажань і потреб. Вони поважатимуть мамин час, а потім і час інших людей. Головне, щоб мама вміла насолоджуватися і часом з дітьми, і власним правом на тишу й усамітнення.

Якщо у вас є питання про те, як організувати собі час для ресурсу, для відновлення й відпочинку, телефонуйте на «гарячу лінію» підтримки батьків після пологів від ГО «КПВМ “Лада”» — 0 800 500 313. Безоплатно з усіх стаціонарних і мобільних номерів в Україні. Поділіться своїми думками, переживаннями, отримайте підтримку й пораду.

Цей проєкт організовано в рамках проєкту «Європейський Союз для сталості громадського суспільства в Україні», що його впроваджує Isar Ednannia за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Редакторка — Юліана Зелена.

Текст підготовлено в співпраці з ГО «Клуб підтримки вагітності та материнства “Лада”».

Дізнатися більше про ГО «Лада» в соціальних мережах:

https://www.facebook.com/GOkpvmLada

https://www.instagram.com/go.lada

Телеграм-бот підтримки мами після пологів:

https://t.me/GO_LadaBot

Щоб мама була в ресурсі!

13 грудня 2021
Поширити в Telegram
1440
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Повернення мами на роботу і збереження грудного вигодовування
Багато жінок припиняють годувати дітей груддю, коли виходять на роботу, і це не завжди пов’язано з особистим бажанням. Частина мам хоче й далі годувати, але не робить цього, бо не відчуває підтримки з боку роботодавця й колективу; не має комфортних умов для зціджування та/або годування; не завжди знає, як організувати цей процес. У цій статті йтиметься про зміни, потрібні, щоб створити умови й можливості для жінок м’яко реінтегруватися на ринок праці, та про рекомендації мамам, які повертаються до роботи і хочуть зберегти грудне вигодовування.
Я народила через кесарів розтин, годую сумішшю — і я хороша мама
На розповідь про кесарів розтин інколи реагують люди, яким «усе зрозуміло»: мама «змахлювала», недостатньо постаралася, щоб народити природним шляхом. А якщо після цього жінка не змогла налагодити грудне вигодовування, то це вже й не мама, а так, «зозуля». Такі діалоги і бажання виправдатися за свої «невдачі» породжують величезне почуття провини й усвідомлення себе поганою матір’ю. Чи є вихід?
Коли порушують особисті кордони мами, яка недавно народила дитину
Якщо родичі порушують межі мами, аргументуючи це тим, що вони краще знають, бо вже виростили своїх дітей, старших треба слухатися тощо, жінці важливо вчитися обстоювати своє право чинити так, як вона вважає за потрібне.