10 вересня, 2024

Повернення мами на роботу і збереження грудного вигодовування

30 листопада 2021
Поширити в Telegram
1203
Марина Марченко

Співзасновниця і голова ГО «Клуб підтримки вагітности та материнства “Лада”». Дивиться на материнство крізь фем-оптику. Реалізує проєкти, мета яких — створити умови й можливості для жінки бути в ресурсі на шляху материнства.

Катерина Савченко

Комунікаційна менеджерка ГО «Клуб підтримки вагітності та материнства “Лада”». Займається комунікаціями, smm, таргетом і навіть ботами — і все це в громадському секторі.

Багато жінок припиняють годувати дітей груддю, коли виходять на роботу, і це не завжди пов’язано з особистим бажанням. Частина мам хоче й далі годувати, але не робить цього, бо:

  • не відчуває підтримки з боку роботодавця й колективу;
  • не має комфортних умов для зціджування та/або годування;
  • не завжди знає, як організувати цей процес.

У цій статті ми розповімо про зміни, потрібні, щоб створити умови й можливості для жінок м’яко реінтегруватися на ринок праці, і дамо рекомендації мамам, які повертаються до роботи і хочуть зберегти грудне вигодовування.

Жінка має право сама вирішувати, чи годуватиме вона дитину груддю і скільки це триватиме. На це рішення впливають досвід, стан, особисті очікування й навколишні обставини. Серед останніх чи не найголовніші — це умови й можливості годувати в публічних місцях: у громадських закладах, на роботі тощо.

Які зміни потрібні

Законодавчі

Треба створити умови й можливості для жінок, у яких є діти, м’яко реінтегруватися на ринок праці. І ця «м’якість» повинна охоплювати не тільки заходи підтримки, мотивацію, культуру поваги на ринку, а й можливості продовжувати грудне вигодовування.

Для цього потрібно внести відповідні зміни в законодавчу базу — щоб організувати на підприємствах комфортні лактаційні кімнати, де жінка могла б усамітнитися і зцідити молоко. Для цього в кімнаті мають бути стілець, розетка і доступ до води, бажано, щоб така кімната й туалети не ототожнювалися, адже у них різне призначення, у першій ми все-таки створюємо їжу.

Отже, треба формалізувати відповідальність та/або мотивацію для роботодавців. У КЗпП таке передбачено, але не виконується, бо по факту роботодавці не займаються цим питанням, а жінки звикли завершувати грудне вигодовування або зціджуватися в туалеті, що неправильно й некомфортно. Також КЗпП передбачає перерви для годування, але сьогодні ми частіше говоримо про зціджування, тому потрібно ввести й це поняття в нормативний акт. А також подовжити право мам на годування і зціджування замість року на термін до 2 років і більше, якщо мама продовжує годувати дитину груддю, як рекомендує ВООЗ. Крім того, ефективним було б унормувати право батьків і матерів працювати дистанційно від робочого місця.

Культурні

Треба підтримувати жінку і не дискримінувати її, якщо вона хоче продовжувати годувати груддю навіть після виходу на роботу. Роботодавці повинні підтримувати цю політику й розповідати про можливості вагітним працівницям, стежити за станом і чистотою в лактаційній кімнаті, а члени суспільства не повинні знецінювати досвід матерів і критикувати їхні рішення.

Як зберегти грудне вигодовування при виході на роботу

Коли мама виходить на роботу, настає період адаптації родини до нових умов: і мамі, і дитині треба підготуватися й екологічно прожити цей етап. Тому краще продумати все наперед.

Ми не рекомендуємо повертатися на роботу одразу після народження дитини, робити це різко і на цілий день. Якщо ваші робочі й економічні умови дозволяють адаптуватися поступово, це буде найкращий варіант і для тіла, і для емоційного здоров’я, і для вашої дитини. Пам’ятайте, що перші три місяці у жінки зазвичай відбувається налагодження процесу грудного вигодовування та відновлення тіла після пологів, а маля адаптується до нових умов життя поза маминим животом. Тому вихід на роботу принаймні через три місяці після пологів збільшує шанси на те, що жінка почуватиметься краще, збереже грудне вигодовування і налагодить тісніший зв’язок із дитиною.

Планувати розлуку потрібно поступово. Психологи рекомендують починати з коротких проміжків, до 3 годин, бо так дитина легше переноситиме мамину відсутність. Коли маляті виповниться 4–6 місяців, можна збільшувати час до 4–5 годин, після 6 місяців — до 6–7 годин, після 9 місяців — до 8–9 годин. Так процес розлуки буде м’якшим і для дитини, і для мами.

Ще потрібно заздалегідь познайомити маля з людиною, яка з ним надалі залишатиметься. Бажано це зробити за місяць до виходу мами на роботу. Протягом цього місяця ви разом доглядаєте за малям і вивчаєте його, маля звикає до нової людини й буде готове потрошки з нею залишатися.

Ваш(а) помічник(ця) має навчитися годувати немовля альтернативними методами годування (ложка, чашечка). Це важливо, якщо потрібно зберегти грудне вигодовування і щоб дитина не перейшла на пляшку, бо тоді є ризик, що вона відмовиться від груді. А смоктатиме грудь вона тоді, коли мама буде вдома — вранці, ввечері, вночі і на вихідних. Дитина смокче мамину грудь — є грудне молоко; якщо замінити смоктання на штучний предмет, дитина надалі може відмовитися від груді.

Добре, якщо помічник(ця) не використовує соску, бо соска теж може спровокувати відмову від грудей. Щоб перемкнути увагу дитини, можна спробувати заспівати улюблену пісню, розказати кумедний віршик, розвеселити грою, іграшкою, новим предметом тощо.

Вкладати дитину спати без соски здається викликом, але це лише питання звикання й ритуалів. Ваш(а) помічник(ця) може вкладати дитину, погойдуючи її, тримаючи на руках під час ходьби, погойдуючись на фітболі чи катаючи у візочку.

Грудне молоко, яке мама залишає для дитини, слід готувати заздалегідь. Починати зціджувати й заморожувати варто вже через місяць після пологів. Зціджувати можна руками або молоковідсмоктувачем. Заморожувати треба в чистих контейнерах.

Зціджувати молоко потрібно в період відчуття наповнення грудей. Це може відбуватися і на роботі, і вдома. Якщо під час зціджування однієї груді почне текти молоко з другої, треба просто підставити молокозбірник. Зціджувати можна тричі протягом робочого дня, в один і той самий час. Зберігати молоко слід на роботі в холодильнику, а перевозити треба в термосумці.

Повернувшись з роботи додому, одразу прикладайте дитину до груді. Грудне вигодовування для дитини — це не тільки їжа, це потреба в спілкуванні з мамою, її тепло, почуття спокою, почуття любові і потрібності. Це глибокий зв’язок. Тому рекомендовано організувати спільний нічний сон мами з дитиною, щоб мама мала змогу відпочивати й потішати дитину лежачи, а головне — щоб мама з дитиною могли насолодитися одне одним.

На вихідних дитина може просто не відпускати маму і часто прикладатися до груді, не відмовляйте їй у цьому задоволені. Відпочивайте й надолужуйте години розлуки в обіймах.

* * *

Насамкінець хочемо продемонструвати переваги від підтримки грудного вигодовування й реінтеграції жінки на ринок праці у цифрах.

Кожен долар, інвестований у підтримку грудного вигодовування, генерує $35*.

Майже $23,6 млрд може отримати українська економіка від збільшення кількости жінок у робочій силі**.

Якщо рівень зайнятости жінок у світі зрівняється з рівнем зайнятости чоловіків, світовий ВВП зросте на $28 трильйонів до 2025 року***.

* За даними Світового банку.

** За даними дослідження Центру економічної стратегії 2019 року.

*** За даними дослідження McKinsey.

Отже, як бачимо, впровадження простих інфраструктурних рішень на підприємстві може бути частиною глобальних позитивних змін для економіки країни.

Якщо у вас є питання про те, як зберегти грудне вигодовування під час виходу мами на роботу, телефонуйте на «гарячу лінію» підтримки батьків після пологів — 0 800 500 313. Безоплатно з усіх стаціонарних і мобільних номерів в Україні.

Цей проєкт організовано в рамках проєкту «Європейський Союз для сталості громадського суспільства в Україні», що його впроваджує Isar Ednannia за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Редакторка — Юліана Зелена.

Текст підготовлено у співпраці з ГО «Клуб підтримки вагітності та материнства “Лада”».

Дізнатися більше про ГО «Лада» в соціальних мережах:

https://www.facebook.com/GOkpvmLada

https://www.instagram.com/go.lada

Телеграм-бот підтримки мами після пологів:

https://t.me/GO_LadaBot

Щоб мама була в ресурсі!

30 листопада 2021
Поширити в Telegram
1203
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Піклуючись про себе, ми подаємо гарний приклад дітям
Не робити із себе жертву — ще те завдання. А навчити цього своїх дітей — узагалі високе мистецтво? Сьогодні турбуватися про себе, залишати дитину на партнера і йти займатися справами, які тебе наповнюють, уже стає нормою. І це не нахабство чи безвідповідальна поведінка, це шлях до ресурсного материнства. Не жертвуючи собою, ми вчимо цього своїх дітей, і в майбутньому вони знатимуть ціну собі і своїй роботі. Егоїзм? Так, здоровий егоїзм у материнстві.
Я народила через кесарів розтин, годую сумішшю — і я хороша мама
На розповідь про кесарів розтин інколи реагують люди, яким «усе зрозуміло»: мама «змахлювала», недостатньо постаралася, щоб народити природним шляхом. А якщо після цього жінка не змогла налагодити грудне вигодовування, то це вже й не мама, а так, «зозуля». Такі діалоги і бажання виправдатися за свої «невдачі» породжують величезне почуття провини й усвідомлення себе поганою матір’ю. Чи є вихід?
Коли порушують особисті кордони мами, яка недавно народила дитину
Якщо родичі порушують межі мами, аргументуючи це тим, що вони краще знають, бо вже виростили своїх дітей, старших треба слухатися тощо, жінці важливо вчитися обстоювати своє право чинити так, як вона вважає за потрібне.