22 жовтня, 2021

Коли порушують особисті кордони мами, яка недавно народила дитину

13 вересня 2021
Поширити в Telegram
1123
Ольга Карпенко

Лікарка-психологиня ГО «Лада». Допомагає дорослим добре почуватися в цьому бентежному світі.

Як зрозуміти, що родичі порушують межі?

 • Родичі і знайомі дають поради, про які їх не просять, і намагаються навчити маму бути мамою.
 • Вашу материнську думку чи рішення не беруть до уваги (наприклад, дають немовляті воду, коли ви заборонили це, або вдягають тепліше).
 • Знецінюють ваші старання.
 • Критикують.

Така поведінка — порушення ваших особистих кордонів. У таких ситуаціях дуже допомагає вибудувати і оборонити власні кордони принцип асертивности.

Асертивність — це:

 • вміння обстоювати свої права й межі, висловлювати почуття, погляди, поважаючи себе і свого/свою співрозмовника/-цю;
 • здатність у ситуаціях зовнішнього тиску коректно боронити свої інтереси, спокійно сказати «ні», коли вас щось не влаштовує;
 • вміння домовлятися, вислуховувати і враховувати інтереси всіх сторін (асертивну поведінку називають золотою серединою);
 • вміння ввічливо відмовитися від того, що не підходить, і рішуче відмовитися від того, що може бути небезпечним;
 • спілкування на рівних.

Порівняймо.

Пасивна поведінка — коли людина не хоче висловлювати свою позицію, погляди. Такі люди нехтують своїми інтересами, власним «Я». Не вміють відмовити, навіть коли це невигідно чи небезпечно. Вони дуже легко піддаються впливу і ризикують стати жертвою шахраїв чи потрапити в небезпечну компанію.

Агресивна поведінка — коли людина обирає «напад», не розібравшись у ситуації, не вислухавши позицію інших, не сформувавши чітко власний погляд. Таку манеру спілкування важко назвати етичною, ввічливою.

На відміну від агресивної поведінки, у якій людина ставить свої потреби вище за потреби інших, провокуючи конфлікт, і пасивної поведінки, коли людина дозволяє іншим порушувати свої права, асертивність передбачає партнерство, збереження поваги в найскладніших ситуаціях.

Рекомендації для асертивного спілкування:

 • Говоріть чесно, відверто. Уникайте слів, які можуть бути використані проти вас чи когось іншого. Не перебивайте. Говоріть про те, що розлютило.
 • Нічого не приймайте особисто. Вчинки інших — не ваша провина. Коли виникає проблема, зосереджуйтесь на її вирішенні, а не на пошуку винних.
 • Не припускайте. Знайдіть у собі відвагу поставити запитання чи попросити те, чого хочете. Спілкуйтеся з іншими якомога відкритіше, щоб уникнути непорозумінь та драматизму.

Асертивна поведінка не завжди веде до досягнення мети. Іноді таке спілкування спрацьовує не так швидко, як би нам того хотілося. Та важливо дати час собі та іншим на зміну стилю спілкування й вибудовування гармонійних кордонів між вами.

Якщо у вас є:

- думки, про те, що ви погана мама (відчуваєте невпевненість у материнстві),

- панічні атаки,

- симптоми депресії,

- відчуття емоційного вигорання,

- і подібне,

телефонуйте безкоштовно на «гарячу лінію» підтримки батьків після пологів від ГО «КПМВ “Лада”».

0 800 500 313

Пн–Пт 9:00–19:00

Сб 9:00–16:00

Зображення: https://www.pexels.com/

Редакторка — Юліана Зелена

Текст підготовлено в співпраці з ГО «Клуб підтримки вагітності та материнства “Лада”».

ГО «КПВМ “Лада”» в соціальних мережах:

https://www.facebook.com/GOkpvmLada

https://www.instagram.com/go.lada

Телеграм-бот підтримки мами після пологів:

https://t.me/GO_LadaBot

Щоб мама була в ресурсі!

13 вересня 2021
Поширити в Telegram
1123
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Я народила через кесарів розтин, годую сумішшю — і я хороша мама
На розповідь про кесарів розтин інколи реагують люди, яким «усе зрозуміло»: мама «змахлювала», недостатньо постаралася, щоб народити природним шляхом. А якщо після цього жінка не змогла налагодити грудне вигодовування, то це вже й не мама, а так, «зозуля». Такі діалоги і бажання виправдатися за свої «невдачі» породжують величезне почуття провини й усвідомлення себе поганою матір’ю. Чи є вихід?
Секс після пологів: коли я захочу ним займатися?
Акушерство в моєму баченні вимагає не тільки медичної освіти, а ще й великого інтересу до світу жінки й народження та любові. Тож я не зупиняюся відкривати для себе нові грані цієї «науки», вивчаю перинатальну психологію й психотерапію, сексологію, грудне вигодовування, готую жінок до пологів і материнства. А ще дуже прагну, щоб жінки усвідомлювали, що материнство може бути зовсім різним, але однаково красивим у кожному випадку.
Контрацепція під час грудного вигодовування
Контрацепцію під час грудного вигодовування оповито безліччю міфів. Найпоширеніший серед них — нібито під час грудного вигодовування неможливо завагітніти. Та це не зовсім так. Можливість завагітніти різко знижується, але не падає до нуля. Кількість засобів контрацепції для пари, у якій жінка годує груддю, зменшується, але обирати є з чого. Багато контрацептивів можна використовувати одразу після пологів.