22 жовтня, 2021

Контрацепція під час грудного вигодовування

23 липня 2021
Поширити в Telegram
564
Юлія Рибчинська

Я Юлія, мені 21 рік, працюю телекореспонденткою, у вільний від роботи час займаюся гумором.

Контрацепцію під час грудного вигодовування оповито безліччю міфів. У цей період жінка відповідає за здоров’я не лише своє, а й новонародженої дитини. Тому будь-які варіанти контрацепції і терміни їх застосування слід обговорити з лікарем/-кою.

Найпоширеніший міф — нібито під час грудного вигодовування неможливо завагітніти.

Та це не зовсім так. Так, шанс завагітніти під час грудного вигодовування знижується, тому що після пологів в організмі жінки відбувається викид гормону окситоцину, який відповідає за лактацію і скорочення матки. Також підвищується кількість гормону пролактину, який блокує овуляцію. Тому можливість завагітніти різко знижується, але не падає до нуля. І якщо ви наразі не плануєте ще одну дитину, не варто ігнорувати контрацептиви.

Кількість засобів контрацепції для пари, у якій жінка годує груддю, зменшується, але обирати є з чого. Багато контрацептивів можна використовувати одразу після пологів: оральні, внутрішньоматкові та бар’єрні.

Негормональні методи контрацепції

Презервативи можна використовувати без впливу на грудне вигодовування. Варто пам’ятати, що в період лактації піхва жінки може бути сухішою, ніж зазвичай, і презервативи можуть викликати подразнення. Щоб уникнути додаткового тертя й навантаження на презерватив, використовуйте мастила. Завважте, що мастила повинні бути сумісними з латексом. Щоб такий метод контрацепції спрацював, презервативи слід надівати правильно: упаковку відкривайте акуратно, не розривайте зубами, презерватив надівайте на ерегований пеніс, так щоб згорнуті краї легко вирівнювалися. Треба помістити контрацептив на кінець голівки, стиснути кінець, випустивши повітря, а потім розгорнути краї.

До бар’єрних методів контрацепції, які не впливають на грудне вигодовування, належить також шийний ковпачок зі сперміцидами. Якщо до пологів ви вже вдавалися до цього методу, знайте, що після народження дитини вам може знадобитися пристрій більшого розміру.

Внутрішньоматкова спіраль з міді — ще один негормональний метод контрацепції, що не впливає на якість і кількість грудного молока. Якщо фірма виробника хороша, одна спіраль може бути безпечною й ефективною десять років. Є також гормональна внутрішньоматкова спіраль «Мірена», але кількість гормону, яку вона виділяє в матку, не впливає на процес годування груддю.

Стерилізація маткових труб — це хірургічна процедура, яка полягає в блокуванні прохідности маткових труб з метою перешкодити злиттю сперматозоїда і яйцеклітини, тобто не дає відбутися заплідненню. Цей метод контрацепції безповоротний, і після операції жінка більше ніколи не зможе завагітніти. Процедура впливає на грудне вигодовування лише в тому випадку, коли потрібна загальна анестезія: анестетик може проникати в організм дитини через грудне молоко.

Гормональні методи контрацепції

Оральні контрацептиви, які містять лише прогестин. Цей метод контрацепції менш ефективний, ніж оральні контрацептиви (ОК), які містять і естроген, і прогестин. Однак під час грудного вигодовування жінки ці контрацептиви не настільки ефективні. Невелика кількість гормону проникає в грудне молоко, але не має жодних шкідливих наслідків для дитини. Коли жінка припиняє годувати дитину груддю або коли менструація поновлюється, дехто з лікарів/-ок пропонують перейти на комбіновані ОК з трохи вищою ефективністю. Комбіновані оральні контрацептиви, які містять і естроген, і прогестин, допустимі лише в разі вживання низьких доз та коли процес грудного вигодовування вже добре налагоджено.

До непопулярних в Україні методів гормональної контрацепції під час грудного вигодовування належать ще такі: медроксипрогестерон — ін’єкція або укол, який можна безпечно використовувати під час грудного вигодовування, він не пригнічує вироблення молока; та імплантат, що містить лише прогестин і вставляється в плече.

Пам’ятайте! Якщо у вас є ризик заразитися венеричними захворюваннями, використовуйте презервативи, щоб захистити себе. Захворювання, які передаються статевим шляхом, можуть трапитися з будь-якою людиною, яка живе статевим життям, грудне вигодовування від цього не захищає.

Методи контрацепції під час грудного вигодовування слід обирати так, щоб вам і вашому партнерові було комфортно, а маляті — безпечно. Тому щоб підібрати для себе максимально ефективну контрацепцію, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем/-кою.

Більше дізнатися про контрацепцію під час грудного вигодовування та проконсультуватися з інших питань можна за телефоном «гарячої лінії» підтримки батьків після пологів. Безкоштовно за номером 0 800 500 313.

«Гарячу лінію» організовано в рамках проєкту «Європейський Союз для сталости громадського суспільства в Україні», що його впроваджує Isar Ednannia за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Текст підготовлено в співпраці з ГО «Клуб підтримки вагітности та материнства “Лада”».

Джерела ілюстрацій: https://www.freepik.com/

Редакторка — Юліана Зелена

Дізнатися більше про

ГО «Лада» в соціальних мережах:

https://www.facebook.com/GOkpvmLada

https://www.instagram.com/go.lada

Телеграм-бот підтримки мами після пологів:

https://t.me/GO_LadaBot

Щоб мама була в ресурсі!

23 липня 2021
Поширити в Telegram
564
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Я народила через кесарів розтин, годую сумішшю — і я хороша мама
На розповідь про кесарів розтин інколи реагують люди, яким «усе зрозуміло»: мама «змахлювала», недостатньо постаралася, щоб народити природним шляхом. А якщо після цього жінка не змогла налагодити грудне вигодовування, то це вже й не мама, а так, «зозуля». Такі діалоги і бажання виправдатися за свої «невдачі» породжують величезне почуття провини й усвідомлення себе поганою матір’ю. Чи є вихід?
Коли порушують особисті кордони мами, яка недавно народила дитину
Якщо родичі порушують межі мами, аргументуючи це тим, що вони краще знають, бо вже виростили своїх дітей, старших треба слухатися тощо, жінці важливо вчитися обстоювати своє право чинити так, як вона вважає за потрібне.
Секс після пологів: коли я захочу ним займатися?
Акушерство в моєму баченні вимагає не тільки медичної освіти, а ще й великого інтересу до світу жінки й народження та любові. Тож я не зупиняюся відкривати для себе нові грані цієї «науки», вивчаю перинатальну психологію й психотерапію, сексологію, грудне вигодовування, готую жінок до пологів і материнства. А ще дуже прагну, щоб жінки усвідомлювали, що материнство може бути зовсім різним, але однаково красивим у кожному випадку.