4 жовтня, 2023

Про авторку

Вероніка Пугач
Вероніка Пугач
філософиня

Цікавиться філософією, фемінізмом та правами ЛГБТ+ спільноти. Закінчила бакалаврат на філософському факультеті КНУ ім. Тараса Шевченка у 2018 році. Вважає за потрібне поширювати ідеї гендерної рівності, толерантного ставлення до інших та можливостей поєднання фемінізму з сімейним життям. На противагу більшості філософів та філософинь, яких цікавить фемінізм, для Вероніки ближчою є не французька філософія 20 століття, а аналітична філософія: «я хочу спробувати довести, що фемінізм, який базується не на плюралізмі та революції, а на єдиній сутності та поступовому русі вперед, також можливий. Іншими словами, мене цікавить можливість фемінізму з легким ухилом до правих, але і з безперечним визнанням лівих».

Всі статті
Як фемінізм очищає науку від упереджень та «сліпих плям»
У наукових дослідженнях за об’єктивністю часто ховалася упередженість щодо жінок та перенесення установок певного соціуму на досліджувані явища. Білі заможні чоловіки в західних країнах, які займалися наукою, написали історію як історію чоловіків, інтерпретуючи явища природи чи культуру інших суспільств переважно на підставі своїх патріархальних поглядів. Феміністичні дослідниці ХХ століття вже відстежили частину цих похибок, решта залишається під питанням.
Філософині: хоробрі та розумні
Філософія є мистецтвом мислення. Для неї важливими є інтелектуальні та творчі здібності людини, а не її стать. Чому ж ми знаємо переважно про філософів, та майже нічого про філософинь? За чотири роки навчання на філософському факультеті в Україні я не пам’ятаю жодного разу, коли нам задали б прочитати текст, написаний жінкою. Нам розповідали про декілька постатей, серед яких Ганна Арендт, Елоїза, Елізабет Енском та ще дві-три людини, але навіть на семінарських заняттях ми не знайомилися з їхніми роботами. Положення жінок у суспільстві тривалий час не дозволяло отримати відповідну освіту та застосувати її, присвятивши життя філософії. Тим не менш, деяким це вдавалося попри усі перепони на їхньому шляху. Що ж заважає вивчати їхній доробок зараз? Я хочу компенсувати недоліки системи освіти (та попереднього дискримінативного суспільного устрою людства) та розповідатиму у своїх текстах про цих хоробрих та розумних жінок.