13 грудня, 2018

Четверта хвиля фемінізму?

22 січня 2017

Виглядає на те, що Дональд Трамп зробив подарунок нашій галактиці. У відповідь на його сексистські, расистські, ксенофобні, ісламофобні, гомофобні та анти-екологічні висловлювання усім світом прокотилась небачена хвиля протестів 21.01.2017. 673 сестринські марші, в яких брали участь жінки і чоловіки усіх рас, національностей і віросповідань планети Земля згуртували глобальну спільноту - заради майбутнього рівності та справедливості.

Четверта хвиля фемінізму?

Джерело фото
Підготували Вікторія Слінявчук, Тамара Злобіна, Катерина Чистофорова

Перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США, його консервативна риторика та ультраправий популізм стосуються не лише однієї країни. Як супердержава, США має потенціал впливу на справи у всьому світі. Більше того, після демократичних перемог та ліберальних свобод 1990-2000х, світовий політичний маятник хитнувся в іншу сторону. Війни та релігійний фундаменталізм на Сході, праві популісти, які здобувають популярність у країнах Європи, російська гібридна війна з Україною та всім світом - у оптимістичного сценарію глобального майбутнього багато ворогів.

Мешканки та мешканці планети Земля сприйняли інавгурацію Трампа як переломний момент, за яким починається пряма дія. Ініціатива, започаткована жінками США, швидко переросла у всесвітню - 673 (кількість уточнюється) сестринські марші на всіх 7 континентах (включно з Антарктидою!). Більше 4,5 млн учасниць та учасників (і так, чоловіків було багато) висунули гасла, які коротко можна підсумувати як “за все хороше проти всього поганого”.

Як влучно висловилась Камала Харріс, сенаторка від Каліфорнії, на Вашингтонському марші:

Ви хочете поговорити про жіночі питання? Давайте поговоримо про охорону здоров’я. Про економіку. Про кліматичні зміни. Про національну безпеку. Саме це — жіночі питання!

Ініціатива “Глобальний жіночий марш” описує себе як:

Глобальний жіночий марш запрошує осіб та організації, які віддані ідеям рівності, різноманітності, та включення і тих, хто вважає права жінок правами людини, приєднатися до наших місцевих коаліцій, репрезентуючи права та голоси прогресивних людей усього світу.

Як стурбовані громадян(к)и, які відстоюють права людини, Глобальний жіночий марш одразу ж прагне збільшити число коаліцій, які братимуть участь у майбутніх глобальних маршах, та організовуватимуть майбутні кампанії та акції на підтримку прогресивних цінностей, включаючи права жінок.

Це проактивний міжнародний рух (а не протест проти конкретних виборів у США), який спонукає людей захистити права жінок і всіх інших у відповідь на зростання риторики ультраправого популізму по всьому світу.


Плакати маршу нагадують відомий плакат часів передвиборної кампанії Барака Обами

Націленість на глобальність та проактивність майбутніх кампаній дуже доречна сьогодні. Історикиня Ан Аплбаум, яка спеціалізується на Росії, у нещодавньому інтерв’ю журналу Шпігель відзначає, що:

Ми не можемо продовжувати вважати, що політика це щось, що вирішується десь там далекими лідерами у далекій столиці. Протестів також недостатньо. Якщо люди, які бажають вкласти час у демонстрації, також доведуть бажання попрацювати на користь кандидаток(ів) на місцевих виборах — або стати кандитат(к)ами самі — вони досягнуть набагато більше. Якщо всі ці перевороти спровокують більше залучення, тоді матимемо крихкий шанс вийти з ситуації з більш життєздатними, вітальними демократіями. В іншому випадку демократія зазнає невдачі.

Глобальний жіночий марш виглядає чи не найбільшою одночасною правозахисною акцією планети за всю історію людства. Його масовість та наповнення спонукає подумати про нову — четверту хвилю фемінізму.

Так звана перша хвиля фемінізму позначає боротьбу за базові політичні та економічні права у ХІХ та на початку ХХ століття, друга — стосується репродуктивних прав, масового включення у ринок праці, сімейної політики та гендерної емансипації 1960-80х років, третя, починаючи з 1990х, — критикувала поп-культуру, піднімала питання тілесності та сексуальності, включила розуміння інтерсекційності. Ця періодизація досить умовна, а також про-західна — орієнтована на етапи розвитку феміністичного руху у Західній Європі та США. Розмови про “четверту хвилю” мляво ведуться з початку 2000х років, однак потужних об’єднавчих факторів поки що не траплялось.

Глобальний жіночий марш змінює ситуацію. Основною особливістю четвертої хвилі фемінізму (якщо ми виберемо так називати це явище) може стати глобальність, інклюзивність, та цілісне мислення. Деякі гасла з маршів є спробою включити основні проблеми людства до порядку денного та переосмислити їх як “жіночі питання”.

Саме цей аспект маршів є критично важливим. Хоча зараз ми бачимо розквіт ксенофобського правого популізму та релігійного фундаменталізму, логіка наукового, політичного та економічного розвитку людської цивілізації веде до того, що великі об’єднавчі структури минулого (та сформовані навколо них ідентичності) - національні держави, релігії, профспілки - втрачають своє значення. Їм на заміну приходять транснаціональні корпорації, міжнародні об’єднання, і спільноти.

Спільноти громадян/ок планети Земля, об’єднані навколо спільних цінностей попри усі можливі національні, расові, релігійні, культурні та інші розділення, можуть стати впливовими політичними гравцями майбутнього.

Наслідки цих процесів спостерігатимемо/творитимемо у наступні кілька років. Наразі пропонуємо побачити людей та почути голоси Глобального маршу. Чудові панорамні фото зібрали Нью-Йорк Таймс.

Ми, звісно, не змогли зібрати фото зі всіх 673 маршів, але намагались зробити вибірку репрезентативною як географічно, так і тематично (якщо біля якогось фото немає посилання, значить воно з того ж посилання, що і попереднє чи наступне фото). Тому пропонуємо вдивлятись у людей, вчитатись та вдуматись у гасла. 

Марші почались на Сході, з світанком 21 січня 2017 року. До речі, Нова Зеландія та Австралія були першими країнами у світі, які надали жінкам рівне виборче право!

Мельбурн, Австралія


“Ми ніколи не здаємось!”
На футболці: “Твій голос має силу”


“Внучки відьом, яких ви не спалили”


"Ні расизму, ні Трампу"


Місце жінки - в революції
Дівчата кусають у відповідь

Окленд, Нова Зеландія


“Права жінок - це права людини”
“Залиш мою кицьку у спокої”


Секс - це прекрасно. Репродукція необов’язкова

Токіо, Японія


"Права жінок - це права людини"


“Почуйте наш голос”
“Наші тіла, наші розуми, наша сила”

Сеул, Південна Корея


"Права жінок - права людини"


Ні ненависті, гідність для всіх!


Посилені жінки, посилюйте жінок

Маніла, Філіппіни


Любов козирніша за ненавість
На футболках: “Ні трампівській фашистській Америці”

Банґкок, Таїланд


“Наші права не для того, щоб їх хапати, і ми також”
“Ненависть - це не круто”
“Мости, а не стіни”

Покхара, Непал


“Росія хакнула американські вибори, чому ми вшановуємо наслідок?”


“Я не хочу мати Трампа за президента”
“Ні ненависті, тільки мир”
“Трамп - лапа Путіна”
“Корупція впливає на всіх”

Нью-Делі, Індія


“Я вийду на вулицю”
Марші в Індії підняли питання щодо безпечного доступу для жінок та маргіналізованих соціальних верств до публічних місць.


Джерела: reuters.com та kcbx.org

Найробі, Кенія


“Будуйте доброту, а не стіни”
“Виховую своїх синів феміністами”


“Лише слабкі чоловіки бояться сильних жінок”
“Жіночі голоси мають значення”
“Дівчача сила”


“Фемінізм - це радикальна ідея, що жінки є рівними”
“Ми, народ, більші, ніж страх”

Соуето, Південно-Африканська Республіка


“В чому твоя свобода?”
“1 = 1
чоловік = жінка
мусульманин = християнин
білі = чорні
багаті = бідні”
“Вона захищається”
“Ви не можете підірвати свободу жінок”
“Скажіть “годі”

Лусака, Замбія


“Наші тіла, наші розуми, наша сила”
На футболці: “Почуйте наш голос”


На портреті: “Ми, народ, захищаємо одне одного”


“Дівчача сила”


“Я могутня, я - це майбутнє”
Джерело

Аккра, Гана


“Ми, жінки, маршируємо за: право кожної дитини бути особистістю”
“Чому я марширую: за права жінок”
“Почуйте наш голос”
“Жіночий марш в Вашингтоні, 21 січня 2017 року”


“Кар’єра або [закреслено] та сім’я”
“Для щастя мені треба: сукню, секс, фемінізм!”
“Трансперсони та ґендерно небінарні люди завжди жили в Латвії”
Джерело


“Час підтримати жіноче лідерство”
“Жінки мають право бути лідерками”
Джерело


“Бейрутський день дії”
Бейрутські жінки провели приватний захід “День дії”, з дискусіями та майстер-класами.
Джерело

Рим, Італія


“Мости, не стіни”
“Святкуй різноманітність”
“Ми можемо зробити це!”


“Дівчата лише хочуть фундаментальних прав”
“Світ дивиться”


“Місце жінки - у Спротиві”


“Мости, не стіни”
“Вона наносить удар у відповідь”
Джерело

Берлін, Німеччина


“Прибери свої рученятка від моїх прав”
Джерело


На жіночих портретах:”Ми, народ, більші, ніж страх” (“Ми, народ” - перші слова Конституції США)
“Демократи закордоном Берлін” “Демократи закордоном” - офіційна організація Демократичної партії США для американських громадян, що постійно чи тимчасово мешкають закордоном.
“Одна боротьба, тримаймося разом”
Джерело


“Любов завойовує все”
Джерело


Майже молитва, яка зустрічалась на протестах у різних місцях:
“В моєму домі ми віримо, що:
Чорні життя мають значення
Права жінок - права людини
Не буває нелегальних людей
Наука - це реально
Любов - це любов
Доброта - це все”
Джерело


“Імігранти: ми робимо роботу!”
Джерело

Женева, Швейцарія


“Бо це 2017 рік, і ми досі мусимо говорити про це. Права жінок - це права людини”


“Марш жінок Женеви”
“Don’t grab my pussy” - “Не хапай мене за кицьку”. Pussy англійською “кицька”, а також назва вульви. Це натяк на відому фразу Трампа “Вхопив її за кицьку”)
“Je suis P***y” - “Я - кицька”.
Фраза “Je suis” вперше була використана в протестах проти вбивства терористами французьких журналістів часопису “Шарлі” («Je suis Charlie»). Зараз широко вживається як вираз солідарності та співчуття.
“Рівність, різноманіття, включення”


“Resister” - “resist” (спротив) + “sister” (сестра)
Джерело


“Я з нею, і з нею, і з нею, і з нею…”
Джерело

Париж, Франція


“Права жінок - це права людини”
“Нелеґітимний президент США! Пляма на нашій американській сім’ї”
POTUS - це абревіатура "President of United States". А звучить, як одеська лайка :D


“Дональд Трамп [закреслено] Дак”
“Трамп - це образа людської гідності”
Джерело

Прага, Чехія


“Зробити Америку [закреслено] Росію знов великою”
“Найвеличніша маріонетка”


“Правда вище Трампа”
Джерело

Белград, Сербія


“Жіночий марш проти фашизму”
Джерело

Деякі країни долучились до маршів віртуально, зважаючи на складну внутрішньополітичну ситуацію - наприклад, Росія, Туреччина.

Україна долучилась віртуальним селфі-протестом з хештегом #WomensMarchGlobalUkraine (приєднуйтесь, ще не пізно!)

Художники Павло Керестей та Ярослав Футимський провели акцію в Ужгороді

А викладачку Києво-Могилянської Академії Тамару Марценюк долучили до протестів у США за допомогою банера :)

Мадрид, Іспанія


“Любов козирніша за ненависть”
Джерело

Лондон, Велика Британія


“Маленькі дівчатка заслуговують на кращий світ”
Джерело


“Тепер вони вибісили бабусю”


“Гідні чоловіки не бояться рівності”
Джерело


“Будуйте мости, а не стіни”
“Уявіть, що всі люди живуть у мирі” (Рядок з пісні Джона Леннона “Imagine”)
“Наші кицьки - не для того, щоб їх хапали”
“Наші кицьки - не для того, щоб їх хапали” (перевернуто)
“Ей! Це не окей!”
“Права жінок - це права людини”
Джерело


“Жінки на марші”
“Статуя, яка бере свободи”
Джерело

Мехіко, Мексика


“Трамп, поважай мігрантів”
Джерело

Богота, Колумбія


“Мовчання - насильство. Опирайся расизму!”
“Не приймаємо расизму, сексизму”
Джерело

Сан Хосе, Коста Ріка


“Давай, до побачення, мачистське суспільство”
Джерело

Калгарі, Канада


На банері на передньому плані: “Ми втомились від його-історії. Настав час для її-історії”
Трохи далі: “Найбільшою зброєю ненависті є самовдоволення”
Джерело

І, нарешті - США

Нью-Йорк


“Моє тіло, мій вибір, моя країна, мій голос”
Джерело


“Не мій президент”
Джерело

Вашингтон


“Трамп нестерпний”
Джерело


“Хапай їх прямо за патріархат”
Джерело


“Моя прабабуся втекла з Варшави не заради цього”


Майже неперекладний фольклор: “Ми станемо лише темнішими, відьмішими, квірішими, гіршими, сильнішими, гучнішими, гордішими”


“Не буває незаконних людей”


“Та скільки вже можна на марші ходити, чорт візьми”
“Я більше не прийматиму те, чого не можу змінити. Я буду змінювати те, чого не можу прийняти”
Джерело


“Не мій президент”
Джерело


“Я жінка, що збудувала “Трамп Тауер”
Джерело

Ен Ербор, Мічіган


“Знову зробіть Америку гейською”
Джерело

Мілвокі


“Не дамо його рученятам контролювати наше майбутнє”
“Кладіть на Трампа”
“Поважай моє існування, або готуйся до повстання”
Джерело

Денвер, Колорадо


“Якщо ви заберете в мене протизаплідні засоби, я просто нароблю більше феміністів”
Джерело

Лос Анжелес


“Нема і в пеклі такої люті, як у жінки, якій відмовляють у праві вибору купка жадібних, пихатих білих чоловіків”
Джерело

Бостон, Массачусетс


“Давайте будувати Лего, а не стіни”
Джерело

І останній континент - Антарктида! За любов, мир, екологію.


“Любов керує Антарктидою”


“Пінгвіни за мир”
Джерело

І ще кілька фото з просторів соцмереж (buzzfeed), які не залишать вас байдужими.


"Трамп, не насміхайся над людьми, які відрізняються. Будь готовим допомогти, будь добрим - як я!"


"Я можу бути президенткою"


"Хлопці круті. Дівчата круті. Кінець"


"Так виглядає фемініст"


"Так зле, що навіть інтроверти прийшли"


"Радикальна ісламська феміністка" - гасло-відповідь на ісламофобські висловлювання Трампа


"Якщо ти побудуєш стіну - моє покоління знесе її!"


"Майбутнє - це жінка. Марширую за Майю". 


"Сексуальні агресори не можуть жити у державному житлі"


"90, вредна, і не здаюсь!"


"Ми це можемо зробити!", "Рівні права"


"Хлопці будуть хлопцями хорошими людьми" - відсилка до гендерованого ставлення до чоловіків, яке призводить до зростання насильства, у тому числі сексуального.
Детальніше про це читайте у чудовому тексті Майкла Кауфмана.


"Дзень дзелень, маленький цар, Путін поставив тебе туди, де ти є"
Кольори впізнали?

22 січня 2017

Використано:

У феміністичному блозі "Не згоджуйся на менше".

Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Експертні коментарі

Женский марш, стартовавший в США и вызвавший массовую солидарность в различных частях мира, при первом приближении вызывает восхищение возможностью социальных изменений и феминисткой солидарности. Однако, при более близком рассмотрении возникают некоторые вопросы: С кем и с какой повесткой проще сол ...

Коли жінки в багатьох країнах по всьому світові виходили на марш солідарності із жінками Америки, які протестували проти мізогінної політики новообраного президента Дональда Трампа, в Україні акція солідарності була лише одна – в Ужгороді. Перед маршем і після нього у фейсбуці чимало просунути ...

Підготовка до Жіночого Маршу розпочалася одразу після виборів, але я, хоч і була свідком масштабної низової самоорганізації, в день події була приголомшена її розмахом. Зранку провідні медія виклали мапу сестринських маршів по всім штатам та по цілому світу, а вже під вечір було зрозуміло, що ми взя ...

Марш в Нью-Йорке собрал людей самых разных возрастов (с плакатами были совсем маленькие дети и люди старшего возраста) и групп, отражающих продуктивную мультикультурность Нью-Йорка. Хотя сложилось впечатление, что большинство составляли все же женщины, среди участников было много мужчин, а кто-то, к ...

Матеріали по темі
Патріархат руйнує чоловіків
Канадський гендерний активіст Майкл Кауфман вважає, що фемінізм – найкращий подарунок для чоловіків.
Женщины, раса, класс
Книга посвящена положению женщин в семье, обществе, их борьбе за свои права, истории женского движения в США в целом. Центральное место в ней уделено борьбе черных женщин США за свое освобождение, а после отмены рабства – за полное равенство.
Фемінізм глибше розуміли жінки з колишніх імперій, – Марта Богачевська-Хомяк
Марта Богачевська-Хомяк – авторка монографії «Білим по білому. Жінки в громадському житті України. 1884–1939». Це перша книжка про жіночий внесок у національні українські рухи. Метафора «Білим по білому» дуже наочно ілюструє видимість таких рухів, союзів, угруповань жінок. Часто вони займалися «жіночими справами» — як-от організацією шкіл для дівчат або подоби дитячих садочків для дітей матерів-одиначок, які працюють. Марта Богачевська-Хомяк — громадська діячка й активістка українського жіночого руху в США; колишня віце-президентка Союзу українок Америки, на початку 2000-х очолювала програму академічних обмінів імені Фулбрайта в Україні.
Дума України - жіночого роду
Цю книжку можна без перебільшення назвати особливою. Це перша узагальнена науково-історична праця, що висвітлює роль українських жінок у затяжній, напруженій, кривавій боротьбі багатьох поколінь за незалежність Вітчизни. Матері, дружини, сестри, доньки, утворивши свої громади, товариства, зрештою - наймасовіший Союз Українок, продуманими громадсько-політичними заходами ширили освіту, культуру, утверджували національну свідомість серед свого населення. Так завдяки нашим жінкам, завдяки їхній співпраці з міжнародними жіночими організаціями світ більше довідався про Українську Народну Республіку, про її демократичні засади, про лютий Голодомор 33-го, про героїчну боротьбу українських повстанців з фашистськими та більшовицькими окупантами. Воістину: що не могли чоловіки, те змогли жінки.
Націоналізм та фемінізм – одна монета спільного вжитку
Відродження фемінізму в 60-70-х роках ХХ століття можна порівняти з повторним відкриттям націоналізму в 90-х. Для одних – сенсація, для інших – факт; нове коло після столітньої прогалини для історицистів. Усвідомлення та природа ідентифікації індивіда з національними та ґендерними ролями є питанням особистого самоусвідомлення. Ми не можемо уникнути ані фемінізму, ані націоналізму, позаяк усі ми маємо стать (gender) і належимо до певної групи, навіть якщо задля особистісного виокремлення ми заперечуємо цю приналежність. Незважаючи на те, чи стосується це всіх індивідів, не всі однаковою мірою усвідомлюють свою приналежність до певної нації чи ґендеру.
Інтерв’ю з Мартою Богачевською-Хом’як про жіночий рух в Україні
Марта Богачевська-Хом’як (Martha Bohachevsky-Chomiak)[1] — історикиня, дослідниця жіночого руху, докторка філософії історичних наук в університетах США, громадська діячка й активістка українського жіночого руху в США. Народилася в місті Сокаль на Львівщині. З кінця 1940-х років живе у США. У 1960 році закінчила Пенсильванський університет, після того аспірантуру в Колумбійському університеті, де й захистила докторську дисертацію з історії російської філософської думки XIX століття. У 1964–1968 роках викладала історію Східної Європи у провідних університетах США; згодом професорка історії в університетах Нью-Йорка, Нью-Джерсі, Вашингтона та в Гарвардському університеті. З 1968 року професорка Мангетенвільського коледжу.
Жінки в темі: огляд феміністичних подій 25 Книжкового форуму у Львові
Знадобилося дев’ятнадцять років, щоб на щорічному Форумі видавців у Львові з’явився профеміністичний кластер, а сам форум «видавців» змінив назву на гендерно-нейтральну. Цього року було більше як два десятки подій, які стосувалися гендерних питань. Їх детальний огляд — у нашому матеріалі. Відвідайте одну з головних книжкових подій року, не встаючи з дивана!
Інтерв’ю з Еллою Ламах про розвиток феміністичного активізму і гендерної політики в Україні
Елла Ламах[1] — гендерна експертка, тренерка, активістка. Голова правління Всеукраїнської громадської організації «Центр “Розвиток демократії”»[2], створеної 2003 року. Члени Центру працюють за програмами «Права людини», «Лідерство», «Розробка та впровадження кампаній громадянського представництва», «Гнучка демократія», «Практичне право», «Гендерна рівність», «Дебати», «Запобігання насильству та протидія торгівлі людьми», «Здоровий спосіб життя», у рамках яких успішно реалізовано 33 проекти.
Інтерв’ю з Мартою Чумало про підтримку жінок і феміністичний активізм у Львові
Марта Чумало[1] — співзасновниця, заступниця голови, керівниця проектів і психологиня громадської організації «Центр “Жіночі перспективи”»[2] (м. Львів), у якій працює більше як 20 років. Як громадську організацію ЦЖП було зареєстровано 1998 року. За час своєї діяльності ЦЖП реалізував понад 100 різних проектів, надав безпосередню допомогу більше як 20 000 клієнток, провів різні соціологічні дослідження, активно співпрацював з місцевими органами влади, надавав правову, освітню й інформаційну підтримку різним цільовим групам[3].
Женское движение в России: вчера, сегодня, завтра. Материалы конференции
В книге «Женское движение в России: вчера, сегодня, завтра» представлены доклады, сделанные на одноименной конференции, прошедшей 26 февраля 2010 года. В конференции участвовали представительницы и представители экспертного сообщества, главы женских некоммерческих организаций, женщины-политики разных уровней, журналисты, активисты Интернет-сообществ. В статьях сборника представлены различные, отчасти противоположные, взгляды на женское движение и положение женщин в России. Книга предназначена представителям некоммерческих организаций, политикам, журналистам, представителям научного сообщества, преподавателям и студентам, всем, кому интересны проблемы равных прав и возможностей для женщин.