22 грудня, 2024

Квоти на здоровий глузд

26 серпня 2020
Поширити в Telegram
3886
Емма Антонюк

Популяризаторка читання, страшний сон противників фемінітивів.

«Європейці перегинають палицю, коли йдеться про права жінок. Я сама за рівноправність, але є межа, після якої починається відверта дискримінація чоловіків. Під час працевлаштування визначальним критерієм має бути професійний рівень, а не стать. Які в біса квоти?»

Щойно ви ознайомилися з позицією, яку 23-річна версія мене сформувала, коли дізналася про квоти на працевлаштування жінок у німецьких компаніях. Тридцятирічна версія мене пише цей текст і хоче розповісти, чому квоти необхідні. Допоможуть мені в цьому Петер і Гельґа.

Петер — топ-менеджер великої німецької компанії, а його дружина Гельґа — журналістка міжнародного інформаційного агентства (вона брала інтерв’ю в Меркель і має особистий номер міністерки оборони). У студентські роки я жила в затишному селі на околиці Кельна і задля підробітку няньчила чотирьох дітей цього подружжя.

Вони платили мені погодинно за бебісіттинг: я намагалася зробити все, щоб їхні доньки не повбивалися, доки триває мій робочий час. Коли зміна завершувалася, я вкладала дітей спати і спускалася в зимовий сад випити з Петером і Гельґою вина. Я любила цю родину. Їхнім дівчатам можна було лазити по деревах, битися з хлопцями, носити рвані джинси і самим вибирати, що і скільки їсти на обід. Тобто все те, що мені самій батьки в дитинстві забороняли. А ще я мріяла про журналістську кар’єру і захоплено гуглила Гельґині статті в авторитетних світових виданнях. Я шалено хотіла спитати Гельґу, як їй вдалося народити чотирьох дітей і зробити блискучу кар’єру в міжнародній журналістиці, але боялася, що це питання звучатиме по-сексистськи, тому стримувала свою цікавість.

Якось увечері, дегустуючи вино в зимовому саду, я помітила, що Петер у поганому настрої.

— Усе через роботу. Є вакансія, на яку я мушу найняти саме жінку, щоб дотриматися квотування, але не можу знайти потрібну кандидатуру, — пояснив він.

Гельґа заспокоїла чоловіка, мовляв, треба просто дати ейчарам трохи більше часу і все владнається.

У мене було відчуття, ніби в кімнаті стоїть величезний слон, проте всі вдають, ніби не помічають його. Якщо компанія не може знайти жінку з відповідними професійними навичками, чому вона мусить відмовляти чоловікам-професіоналам? Це і є філософія рівних прав? Чому успішний топ-менеджер і одна з найвідоміших німецьких журналісток поводяться так, наче це нормально?! Я сьорбала своє вино, подумки шукаючи відповідь. Боротьба за рівноправність зайшла надто далеко?

Думки про несправедливість квот не йшли мені з голови. Наступного дня, вклавши дітей спати, я затрималася на порозі і боязко спитала Петера:

— Ти вже знайшов жінку на ту посаду?

— Здається, так, відділ кадрів розглядає непогану кандидатуру, — радісно повідомив Петер.

— А знайти на цю саму посаду чоловіка було б простіше? — уточнила я.

— Звісно, — усміхнувся Петер.

— І попри це, ти вважаєш, що квоти — це добре?

Петер закрив ноутбук і спитав, чи є в мене час поговорити. У мене був час. Він почав:

— Напередодні запровадження квот міністерство соціальної політики вивчало потенціал населення Німеччини. Результати шокували: ми втрачали величезну частину жінок на підйомі їхнього кар’єрного зростання. Держава вкладала гроші в розвиток і навчання дівчат, та коли вони ставали дорослими жінками і народжували, то більше не з’являлися на професійному горизонті. З меркантильних міркувань, ресурси, вкладені в частину населення, марнувалися.

А поки жінки «зникали з радарів», чоловіки далі реалізовували свій потенціал і будували кар’єру. Стартувавши однаково, після 40 років чоловіки й жінки перебували на дуже різних позиціях на ринку праці — у жінок були декретні перерви в кар’єрі і на додаток упередження роботодавців («більше приділятиме часу дітям, ніж роботі»). Держава була зацікавлена в тому, щоб заохочувати жінок повертатися в професію після народження дітей і всіляко сприяти оптимізації балансу сім’я–робота.

— Проте наша компанія запровадила обов’язкові квоти навіть не тому, — продовжував Петер. — Кілька років ми проводили дослідження, як гендерний баланс впливає на якість ухвалення рішень у топ-менеджменті. І з’ясувалося, що відділи, де жінок і чоловіків порівну, демонструють кращі результати, ніж повністю «чоловічі» департаменти. Ми самі були зацікавлені в запровадженні квот.

Той факт, що на ринку не було достатньо фахівчинь, щоб закрити вакансію в Петеровому департаменті, вже засвідчував проблему.

— Ці фахівчині ніколи і не з’являться, якщо наш патріархально влаштований світ не створить умов для їхнього розвитку, — пояснив він.

Історія з Петером навчила мене двох речей. Перше: квоти — це не так уже й погано. Друге: якщо чогось не розумієш, питай! Тож минуло небагато часу, і я, поборовши сором’язливість, звернулась до Гельґи:

— Гелі, у мене до тебе питання, тільки не смійся. Я розумію, що в тебе є гроші на бебісіттерок. Однак четверо дітей! Ти ж їх народила і з кожною брала декрет! Коли ти встигла стати такою успішною журналісткою?

Гельґа засміялася.

Так я дізналася історію, як після четвертого декрету Гельґа вилетіла з професії і втратила контакти зі своїми джерелами. Їй світило писати хіба меню родини на тиждень, а не статті, які цитуватимуть німецькі міністерки й депутати. Проте вона набралася сміливости і таки повернулася в журналістику. Гельґа наново, з нуля зуміла стати топовою кореспонденткою-міжнародницею.

— Імовірність, що мати з чотирма дітьми отримає таку роботу, була мізерною, — зізналася Гельґа. — На щастя, тоді запровадили гендерне квотування. Так я отримала шанс.

26 серпня 2020
Поширити в Telegram
3886
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
«Де ви знаходите той сексизм?»
«Я на таке не звертаю уваги» означає, що сексизм таки є.  
«Якщо вам важко весь час бути з дитиною, не народжуйте»
Претензії до жінок нескінченні.
Гендерний розрив у зарплатах —  це «міф»
Написали в резюме бажаний дохід — зітріть і додайте 25%.