26 грудня, 2024

«Та в Україні вже давно матріархат»

10 серпня 2023
Поширити в Telegram
844
Діана Андрусенко

Копірайтерка в ІТ.

Якщо в будь-якому дописі, статті чи відео пролунає слово «патріархат», у коментарі неодмінно прийде хоча б одна людина і скаже: «Де ви бачили в Україні патріархат? Ось у мусульманських країнах — отам патріархат. А в Україні зроду-віку був матріархат. Ви що, не знаєте, як у нас поважають жінок? І взагалі, у нас чоловіки вже стали меншинами, це їх дискримінують».

Не сумніваюся, що такі коментарі будуть і під цією колонкою, але перш ніж ви їх напишете, хочу поставити вам кілька питань для роздумів. Скільки відсотків жінок серед людей, які ухвалюють основні рішення в нашій країні? Скільки їх серед олігархів, власників великих бізнесів та навіть «простих» генеральних директорів? Чи набереться хоча б половина?

Пробачте, але якщо дружина вказує вам, яку сорочку сьогодні одягнути, це не означає, що в нашій країні чи взагалі десь у світі матріархат. Влада, сила, гроші — в руках чоловіків. Звісно, не в усіх, і бути чоловіком не означає за замовчуванням бути успішним і багатим, але це не змінює того, що в нас патріархальний устрій.

Поговорімо про це детальніше. Що взагалі означає патріархат? Що чоловіки домінують у сферах ухвалення рішень, таких як політика і бізнес. Що владу здебільшого зосереджено в руках чоловіків. Що ресурси розподіляються нерівномірно і теж переважно належать чоловікам. Що чоловіки мають більший авторитет і привілеї на підставі статі. Що чоловіки — це люди за замовчуванням, а жінки — «друга стать», слабка або прекрасна.

Це не так складно побачити на практиці.

По-перше, відповім сама на свої питання: більшість людей у Верховній Раді, Кабміні, на важливих керівних посадах, серед власників бізнесів — чоловіки. У суспільстві культивується думка, що чоловік — голова родини, здобувач, годувальник і природжений керівник, на відміну від «гормональних істеричок» жінок, яким природно займатися родиною, а не лізти в політику чи великий бізнес.

По-друге, розподіл ресурсів дуже нерівномірний на користь чоловіків. Серед 20 найбагатших людей України лише одна жінка, яка йде «в комплекті» зі своїм чоловіком — це Галина й Олександр Гереги. Що ще важливіше, існує розрив у 20–30 % у зарплатах чоловіків і жінок, особливо на керівних посадах, де немає чіткого бюджету. Це толерується, адже в суспільстві існує тверде переконання, що чоловік повинен годувати сім’ю й отримувати більше за дружину, а жінкам достатньо заробляти собі «на нігті». Дехто з бізнес-тренерів навіть заохочують наймати жінок, бо їм же можна платити менше!

Чому ж може скластися хибне враження, ніби в нас матріархат? Тому що чоловіки часто не залучені у справи сім’ї, тому що це справи непрестижні, не приносять доходу, не впливають на суспільство, вимагають багато часу і зусиль, при цьому рутинні і ніколи не закінчуються.

Те, що жінки часто обслуговують усю сім’ю й одноосібно ухвалюють певні рішення, пов’язані з родинним мікроменеджментом, — це не привілей і не влада. Вони часто змушені це робити, бо саме на них покладено таку гендерну роль, а багато чоловіків просто не хочуть цим займатися. Та й узагалі, чому б і не віддати «владу» вдома жінкам? Однаково це нічого не міняє, тільки забирає весь їхній час. Якраз не рватимуться до реальної влади.

Із впливовістю і грішми розібралися, показники щось зовсім не матріархальні. Другий важливий пункт — ставлення до жінки.

Є думка, що в Україні жінок ох як сильно поважають з давніх-давен. Не хочу заглиблюватися в історію і не маю для того компетенцій, кому цікаво дізнатися більше про історичний аспект, раджу почитати праці Оксани Кісь. Пропоную лише поглянути, що ми маємо в сучасному житті. Де ж ті ознаки матріархату? Де той жіночий авторитет і неймовірна матріархальна повага до жінок?

Почнімо з простого. Саме жінка бере прізвище чоловіка, а не навпаки. Саме патронім (ім’я по батькові) присвоюють дітям, а не матронім (чи знаєте ви хоч одну людину, у якої в паспорті було б написано «Людмилівна» чи «Оленівна»). Саме фемінітиви нещадно висміювали, бо це «членкиня» звучить недолуго, а «член» — дуже навіть поважно.

Як же так? У матріархаті жіноче = престижне, до жіночих назв мають прагнути всі. Щось не сходиться. Туди й фраза «що ти як баба» — одразу видно вищість і престижність жінок.

Далі. Саме жінки найчастіше потерпають від насильства, особливо домашнього (вони становлять понад 80 % постраждалих). Саме на жінок перекладають відповідальність за насильство щодо них, мовляв, погода в домі — відповідальність жінки. Ох же ж ця повага і сакральне ставлення.

Якщо чоловік має багато сексуальних партнерок чи секс на першому побаченні, його не засудять, часто навіть захоплюватимуться «самцем». Жінку в такому випадку вважатимуть шльондрою.

Жінки частіше залишаються з хворими чоловіками (чи дітьми), чоловіками з алкоголізмом чи наркотичною залежністю, чекають чоловіків із тюрми. У ситуації навпаки чоловіки радше розірвуть стосунки. Чому ж це вони не тримаються за жінку і не витягують її з біди, якщо у нас матріархат?

У престижні і високооплачувані сфери жінкам набагато важче пробитися, ніж чоловікам. Жінки рідше отримують підвищення через «скляну стелю». Якщо жінки пробиваються на високі посади, в інтерв’ю їх часто запитують про таке, про що ніколи не питали б чоловіків: як ви поєднуєте роботу і сім’ю? чи достатньо часу приділяєте чоловікові й дітям? Сфери в суспільному уявленні досі чітко поділено: чоловіки — «зовні», жінки — «вдома».

І це далеко не повний список прикладів подвійних стандартів та нерівности чоловіків і жінок не на користь останніх.

Отже, підсумуємо. Патріархальний устрій не означає, що в кожній сім’ї, в кожному бізнесі і всюди у владі домінують чоловіки. Завжди є винятки, є владні жінки і не-домінантні чоловіки. До того ж завдяки, зокрема, фемінізму дедалі більше сімей стають партнерськими: спільно ухвалюють рішення і разом дбають про сім’ю. Проте загальний розподіл влади в усіх сенсах і загальне ставлення до чоловіків і жінок ми бачимо щонайменше в цифрах, тож сперечатися не бачу сенсу.

Хай там як, устрій поступово змінюється, і наша спільна мета — змінити його кардинально, щоб ні жінки, ні чоловіки не потерпали від патріархату, який насправді шкодить нам усім.

10 серпня 2023
Поширити в Telegram
844
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
«Де ви знаходите той сексизм?»
«Я на таке не звертаю уваги» означає, що сексизм таки є.  
«Якщо вам важко весь час бути з дитиною, не народжуйте»
Претензії до жінок нескінченні.
Гендерний розрив у зарплатах —  це «міф»
Написали в резюме бажаний дохід — зітріть і додайте 25%.