21 січня, 2025

«Жіночі проблеми неможливо розв’язати» (якщо про них не знати)

29 серпня 2024
Поширити в Telegram
133
Діана Андрусенко

Копірайтерка в ІТ.

Колись побачила фразу, що якби чоловіки народжували, то вчені уже давно винайшли б штучну матку. У відповідь на це був зверхній коментар: «Це капіталізм, дитино. Якби вчені могли зробити щось, на чому можна наваритися, то одразу б це зробили».

От тільки звідки вони знають, на чому можна заробити? Більшість влади й матеріальних ресурсів належить чоловікам, тож рішення про проведення досліджень чи розробок теж ухвалюють чоловіки. Вони не розуміють проблем, з якими не стикаються, часто мають низький рівень емпатії, до того ж жіночі проблеми в суспільстві зазвичай замовчуються, що ще більше ускладнює завдання.

Наприклад, мільйони жінок по всьому світу мають болючі місячні й готові платити, щоб це виправити. Пам’ятаю, як моя одногрупниця в останній момент відмовилась їхати на день народження подруги, тому що в неї почалася менструація. Їй треба було терміново повертатися додому, щоб зробити укол, і після того все одно полежати, бо препарат повністю не тамував біль, не минало відчуття дискомфорту.

І таких жінок дуже багато. За даними Американської академії сімейних лікарів болісна менструація (дисменорея) негативно впливає на життя майже кожної п’ятої жінки. Інтенсивність болю в багатьох із них прирівнюється до відчуттів при інфаркті міокарда.

Чи можна подолати цю проблему? Хтозна, бо вчені навіть не намагалися.

Як пише Керолайн Кріадо Перес у книзі «Невидимі жінки», яку я не втомлюся рекомендувати, під час дослідження 2013 року нарешті знайшли ефективні ліки від дисменореї без побічних ефектів. Цей препарат відомий під торговою маркою «Віагра», який до того тестували лише на чоловіках.

От тільки в цієї історії сумний фінал: гроші закінчилися, а Національному інституту охорони здоров’я США відмовили у фінансуванні подальших досліджень, бо назвали їх неактуальними. Зі слів керівника дослідження, рецензенти взагалі не вважали дисменорею серйозним захворюванням, яким повинні займатися державні органи.

Як ви вже здогадалися, ухвалювали це рішення тільки чоловіки, які навіть не розуміли дивовижних комерційних перспектив. А як же капіталізм?

Проблеми жінок нікому не цікаві, а гендерних даних в усіх сферах дуже бракує, особливо в медичній. Менструальний цикл, який сильно впливає на життя жінок, стигматизований і не досліджений донині.

Наприклад, у 2023 році були опубліковані одні з перших досліджень щодо того, як змінюється жіночий мозок впродовж менструального циклу. Науковці виявили, що відповідно до рівня гормонів змінюється об’єм або товщина певних мозкових ділянок, які керують емоціями, пам’яттю та поведінкою. Це відбулося, до речі, торік.

Тоді ж уперше дослідили місткість менструальних продуктів, використовуючи справжню кров. Виявляється, не тільки маркетологи, а й дослідники воліють бачити дивну блакитну рідину на гігієнічних прокладках.

Однак мовиться не лише про менструацію. Шеріл Сендберґ, колишня виконавча директорка Facebook і віцепрезидентка з глобальних продажів та операцій у Google, саме працювала в Google, коли завагітніла. Вагітність мала складний перебіг і спричиняла неабиякий дискомфорт. Жінці було важко долати дорогу від автомобіля до офісу через великий паркувальний майданчик.

Вона поговорила з одним із засновників і заявила, що необхідно організувати паркувальні місця для вагітних біля входу в офіс. Після того ця частина її життя (і життя інших вагітних співробітниць) значно полегшилася.

Тож доки люди або їхні близькі не стикнуться з певною проблемою, доти про неї не здогадаються. А якщо й здогадаються, то применшуватимуть її, вважаючи недостатньо важливою чи такою, що не потребує розв’язання. Мовляв, так склалося, що поробиш, не жили добре, не варто й починати.

Але долати проблеми можна, бодай варто спробувати це робити. Опитати, дослідити, намагатися знайти шляхи розв’язання. Потрібно більше жінок на керівних посадах, у владі, які заохочуватимуть до цього. Потрібно говорити про проблеми, про їх важливість. Головне не ігнорувати жінок!

То чи справді жіночі проблеми неможливо розв’язати, чи до них усім байдуже, бо жінки можуть потерпіти?

29 серпня 2024
Поширити в Telegram
133
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
«Де ви знаходите той сексизм?»
«Я на таке не звертаю уваги» означає, що сексизм таки є.  
«Якщо вам важко весь час бути з дитиною, не народжуйте»
Претензії до жінок нескінченні.
Гендерний розрив у зарплатах —  це «міф»
Написали в резюме бажаний дохід — зітріть і додайте 25%.