22 листопада, 2019

Від невільниці до «сірого кардинала»

12 березня 2019
653
Олександра Козлова

Культурна діячка, активістка та копірайтерка. Студентка, досліджує вплив медіа на громадську думку.

«Керувала імперією».

Від невільниці до «сірого кардинала»

Історики і досі сперечаються про справжнє ім’я напівлегендарної Роксолани – за різними джерелами її називають Олександрою або Анастасією Лісовською. Згідно легенди, походить майбутня правителька з невеликого містечка Рогатин. В ту фатальну ніч дівчина втратила усе – сім’ю, рідних, друзів. Місто було спалено, а саму дівчинку (якій на той момент було близько 11-ти років) відправлено у столицю Османської імперії – Стамбул. Звідти і почалась історія дівчини, яку потім віками з повагою будуть згадувати як Роксолану…

Потрапивши у гарем до султана Сулеймана Кануні (він же Сулейман Пишний) дівчина отримує нове ім’я, а разом із ним і нове життя. Юна бранка змогла закохати у себе правителя, який присвячував їй свої вірші, ввів для неї новий титул «хасекі султан» та навіть одружився на своїй обраниці, що було нечуваним порушенням традицій тогочасної імперії.

До того часу в історії країни не було жодного випадку, коли наложниця водночас ставала дружиною та політичним порадником правителя – Хюрем стала першою жінкою з такими привілеями. Роксолана навіть змогла заручитися підтримкою багатьох могутніх політичних діячів міжнародної арени. У народі Роксолану навіть називали відьмою, адже султан так захопився своєю обраницею, що безліч разів відправляв подарованих йому бранок назад. Більш того, майже у всіх своїх політичних рішеннях він радився саме із Хюрем, що викликало неабиякий подив та непорозуміння з боку інших впливових осіб імперії.

У хасекі було п’ятеро дітей, з них чотири – хлопчики, один з яких (Селім II) зайняв престол після батька. З початку правління видатної володарки розпочалась епоха в політичній історії Османської імперії, яку науковці потім назвуть «жіночий султанат». Могутня діячка приймала у себе послів, листувалася із видатними представниками різних країн та знала багато мов. За її підтримки було збудовано багато мечетей, фонтанів, засновано благодійний фонд та декілька притулків. Роксолана робила багато чого і для своєї рідної країни – історики виявили певну закономірність між значним зменшенням кількості набігів татар на Україну та періодом правління жінки.

Здавалося б, як звичайна дівчина з невеликого містечка змогла кинути виклик не тільки мусульманським традиціям, але й усьому світові в цілому? Роксолана є чи не найпершою жінкою із світовим ім’ям, чиїй діяльності належить організація могутньої політичної сили, уособленням якої є вона сама. Пройшовши шлях від султанської невільниці до статусу чи не найвпливовішої жінки світу Роксолана довела – жодна перешкода не може стати їй на заваді на шляху до своєї мети.

12 березня 2019
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Жінка, що не боялася шукати правду
«Усе своє життя я боролася щоб здійснити зміни, подолати нерівність та несправедливість у системі».
Найвідоміша жінка Англії XIX століття
«Громадські ініціативи та соціальні реформи заради рівності усіх статей, вікових груп, та соціальних класів».
На престолі під час двох світових воєн
«Впливова політикиня в часи ліквідації монархій».