23 січня, 2019

Депутатка, яка не боїться

9 грудня 2018
Олена Каньдя
Інтровертна феміністка.
"Я вірю, що відбутися може тільки таке суспільство, в якому будуть поважати рівні права і можливості".

Фото: Новое Время Дома у Светланы Залищук (1 березня 2017)

Я вірю, що відбутися може тільки таке суспільство, в якому будуть поважати рівні права і можливості.

Народилась 1982 року. Світлана Заліщук знає, як школярці із Зашкова повчитися у США. Саме так почалася її історія. Далі Світлана обрала факультет журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, і lifelong learning, ставши стипендіаткою провідних британської та американської програм з демократичного розвитку.

Вчилася Світлана і суміщаючи професійну діяльність (як кореспондентки на «5 каналі», а згодом — у Президентській команді з питань європейської та євроатлантичної інтеграції) з активною громадською позицією. Зокрема, Світлана — співзасновниця ГО «Центр UA», журналістського руху «Стоп цензурі!», руху «ЧЕСНО» та ініціативи «Реанімаційний пакет реформ». Після активної участі у Євромайдані, Світлана стала народною депутаткою.

Історію Світлани Заліщук, як і усіх self-made лідерок, хочеться переповідати. Нитка її історії — не рветься, бо кожен наступний виток — сильніший, завдяки попередньому. Так журналістська відданість свободі слова спонукала Світлану, разом з ГО «Центр UA», запустити портал Доступ до правди. У ролі народної депутатки Світлана Заліщук відстоювала ті ж демократичні цінності, за які боролася з позиції журналістки. Зокрема, вона однією з перших публічно підтримала ЛГБТ-прайд, коментуючи свою позицію так:

Я вірю, що відбутися може тільки таке суспільство, в якому будуть поважати рівні права і можливості. Для мене ЛГБТ-ком’юініті є своєрідним тестом, наскільки ми не будемо боятися втрачати свій політичний капітал і бути жорстко розкритикованими за відстоювання того, в що віримо. Я вірю в те, що ми можемо бути різними, можемо не погоджуватись один з одним, не любити один одного, але поважати мусимо.

Фото: Фейсбук-сторінка Світлани Заліщук

У щоденній професійній діяльності Світлана Заліщук вболіває за реальність рівних можливостей для чоловіків та жінок. Поточну нерівність у політичній сфері депутатка пояснює специфікою економічних реалій країни з олігархічними рудиментами:

Коли ми говоримо про гендерну рівність в політиці, в першу чергу, треба говорити про доступ до ухвалення рішень і можливість впливати на вироблення порядку денного. А з цієї позиції жінок в українській політиці практично не існує, бо в них набагато менше можливостей сидіти за тим умовним столом, де ухвалюються ці рішення. Тому що в нас визначальні рішення ухвалюються людьми з грошима.

Тобто я, як жінка, не відчуваю якогось гендерного бар’єра чи скляної стелі. Немає відчуття, що я не можу потрапити за стіл, де ухвалюють рішення, через мою стать. Причина в іншому: я не потраплю туди через те, що в мене немає мільярду чи мільйонів в кишені.

Та це лише мотивує Світлану — членкиню парламентського міжфракційного об’єднання «Рівні можливості» — до практичних кроків для зміни статусу-кво. Закон, співавторкою якого є депутатка, встановлює правило про 10-відсоткове бюджетне фінансування партій, не менше третини яких складають жінки. Завдяки співпраці Світлани з Міністерством оборони, жінки, що де-факто виконують роботу, наприклад, снайперів, отримують відповідні записи у власній документації, хоча раніше вони числилися як куховарки чи медсестри, тобто представниці «жіночих» професій.

Досвід співпраці з іноземними лідерами нового покоління дозволяє Світлані Заліщук бути одночасно авторитетно-компетентною та прямолінійною, що привертає увагу світової спільноти до українських політичних діячок. Ось кадр з 53-ьої Мюнхенської конференції з безпеки, де Світлана дарує вже покійному сенатору США Джону Маккейну, відомому своєю обізнаністю в українських реаліях, світшот з зображенням путінської агресії. Тоді ж німецький журнал Bild визнав Світлану однією з «найвідважніших жінок» конференції — так іноземна преса оцінила її пряме звернення до Дмитра Мєдвєдєва щодо розпочатої ним та Путіном війни, агресії та нестабільності у Європі.

Фото: https://day.kyiv.ua/en/article/day-after-day/mccain-given-more-proof-russias-aggression 

У 2013 році Світлана була визнана однією з «40 Українців до 40». Ще через три роки Світлана Заліщук отримує премію Анни Лінд, призначену для правозахисників, що борються з байдужістю, забобонами, пригніченням і несправедливістю задля поліпшення життя людства. Світлана заявила про передачу премії, разом з матеріальною винагородою, сім’ї Ільмі Умерова, переслідуваного заступника голови Меджлісу, що продовжує боротьбу за право жити на рідній землі.

Фото: http://qha.com.ua/en/society/mp-handed-over-her-prize-to-ilmi-umerov-s-family/138583/

Водночас, Світлана підпадає і під критичний приціл медіа. Хоча безпосередньо політична діяльність Світлани не викликає медійного чи суспільного осуду, та депутатка опинилася в епіцентрі «квартирного скандалу» щодо походження коштів за придбане нею житло. У відповідь, Світлана Заліщук заявила, що нерухомість придбала спільно з тодішнім її партнером, а сам скандал — провокація, покликана підірвати довіру до її власної антикорупційної діяльності.

Фото: http://www.dsnews.ua/politics/hata-dlya-deputata-yak-zalishchuk-pidstavila-svoyu-shvedsku-21092016180000

Окрім того, як це нерідко трапляється з жінками в українській політиці, саме особисте життя Світлани (а не політична активність) привертає увагу ЗМІ. Наприклад, звістка про заміжжя Світлани поширюється у медіа під, наприклад, таким заголовком: «Красуня-блондинка з Ради вийшла заміж за впливового іноземця» У медіа все так просто: шлюб Барбі та Кена-покровителя — замість союзу незалежної інтелектуалки з британським експертом у сфері міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини

Фото: Фейсбук-сторінка Світлани Заліщук.

Тим не менш, Світлана Заліщук — не з тих, чий оптимізм можна похитнути критикою з боку ЗМІ. Вона бере за приклад Урсулу фон дер Ляєн, Міністерку оборони Німеччини, і каже українкам:

Ми завжди думаємо про себе скромніше. Хоча багато з моїх колег, зокрема, з громадського сектору, могли б бути набагато потужнішими лідерами, аніж більшість теперішніх політиків.

Це реальна оцінка дійсності, а не спосіб проявити мою солідарність з жінками. Тому моїм першим переосмисленням було розуміння, що я зможу. На мій погляд, це усвідомлення дуже важливе, але воно повинно ґрунтуватися на реальних можливостях. Воно має ґрунтуватися на досвіді, знаннях і досягненнях.

Нас оточує багато пасіонарних особистостей: жінки, які готові їхати на фронт, які готові боротися за свою країну, землю, дітей, майбутнє і за право визначати шлях творення нашої держави. Вони надихають і вражають водночас. Про кожну другу можна знімати кіно чи писати книжку.

Фото: https://elle.ua/ludi/interview/svtlana-zalshchuk-pro-znakovih-zhnok-svtovo-poltiki-ta-hnyu-rol-v-suchasnomu-svt/.

Світлана Заліщук — не просто оптимістка, а ЄвроОптимістка — тобто членкиня міжфракційного парламентського об’єднання, що працює над реалізацією проєвропейських реформ. Непохитність ЄвроОптимістки та її колег надихнула польсько-німецького режисера Крістофа Ґереґу на створення документального фільму про нові сторінки української політики, названого «У пошуках Європи».

Фото: Фейсбук-сторінка ЄвроОптимісти

Така історія Світлани Заліщук — оптимістки з вірою у власні сили, що ґрунтується на реальних можливостях. Така ж — свідома і пристрасна — віра у неї щодо політичних перспектив українок. Світлана бачить нас героїнями фільмів та книжок, і її приклад показує, що це нам — під силу.

9 грудня 2018
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Голова ОДА
Наймолодша, й найкраща голова ОДА.
Стоп цензура
"Вихід з кризи потребуватиме багатьох років праці кожного з нас".
Лобістка еко-культури Львова
Історія Ірини Оршак. Їй 37 років, вона депутатка Львівської міськради і голова постійної комісії екології та природокористування. Вона жінка в політиці з чималими амбіціями.