31 серпня, 2024

НОВЕ У БІБЛІОТЕЦІ

Гендерний дискурс у сучасних медіа (на матеріалах моніторингу регіональної преси 2017-2018)
У статті представлено результати Моніторингу друкованих регіональних видань України, проведеного двома хвилями Академією Української Преси в листопаді 2017 та лютому 2018 року за підтримки Секретаріату Національної комісії України у справах ЮНЕСКО (Міністерство закордонних справ України). Для аналізу було відібрано 10 друкованих періодичних видань різних регіонів України: м.Вінниця, м.Дніпро, м.Житомир, м.Запоріжжя, м.Київ, м.Кропивницький, м.Львів, м.Луцьк, м.Полтава, м.Черкаси.
Погляд на Марусю
Авторка наводить тезу про відсутність феміністичної свідомості та авангардистського і модерністського руху в українському суспільстві й пояснює це глибоко закоріненими архаїчними моделями і формами свідомості, які тримаються значною мірою на патріотичній риториці та етнографічній ностальгії. На прикладах героїнь української літератури від Куліша до Винниченка, продемонстровано, як жінки поступу руйнують традиційні патріархільні коди, пропонуючи новий тип мислення, що, у свою чергу, проклало шлях новому, авангардистському дискурсу в українській літературі.  
Жінка і Дзеркало
Авторка використовує дзеркало як інтерпретаційну раму, в якій відбувається візуалізація й накладання об’єкта та суб’єкта, баченого і глядача з метою проаналізувати жіночу тілесність на прикладах літератури. За допомогою психоаналітичної інтерпретації дзеркала, наведено приклади, коли жінка, відображена в дзеркалі чоловіка, бачить свою власну відмінність від останнього і сприймає себе “кастрованою”. Відтак відбувається привласнення жіночої тілесності у патріархільній культурі. 
Трудове законодавство України: гендерна експертиза
Пропоноване видання є складовою частиною гендерної експертизи українського законодавства, що здійснюється вперше в рамках проекту ПРООН "Сприяння гендерній рівності". В ньому висвітлюється забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків і жінок у трудових правовідносинах, визначається дієвість правового впливу трудового законодавства України у цьому напрямі, розкривається процес утвердження гендерного компонента основних прав і свобод людини при застосуванні найманої праці з огляду на демократизацію і гуманізацію правових засад життєдіяльності українського суспільства.
Сімейне законодавство України: гендерна експертиза
Автором проведено експертизу сімейного законодавства з позиції гендерного бачення, яка є складовою частиною гендерної експертизи системи українського законодавства, що здійснюється в рамках проекту ПРООН "Сприяння гендерній рівності". Головну увагу приділено гендерному аналізу законодавства, спрямованого на забезпечення гендерної рівності у шлюбних відносинах, а також у відносинах між жінкою та чоловіком як батьками дитини.
Соціальне законодавство України: гендерна експертиза
Перша спроба гендерного аналізу соціального законодавства України. Пропоноване видання є складовою частиною експертизи українського законодавства, що здійснюється в рамках проекту ПРООН «Сприяння гендерній рівності». Гендерна рівність розглядається як одне з основних прав людини, визнане міжнародним співтовариством як фундаментальна цінність ХХІ століття. У виданні охарактеризовано становлення соціального права України як права соціального захисту людини і зосереджено увагу на положеннях, які відповідно до міжнародно-правових стандартів вимагають удосконалення у напрямі забезпечення гендерного паритету. 
Конституційне законодавство України: гендерна експертиза
Видання присвячене гендерній експертизі конституційного законодавства України. Автором охарактеризовані національні організаційно-правові механізми забезпечення рівності прав, свобод та обов'язків чоловіка та жінки.
Міжнародне право: гендерна експертиза
У виданні розкриваються об'єктивні процеси формування міжнародно-правового співробітництва щодо захисту прав жінок і утвердження гендерної рівності як специфічного напрямку міжнародного співробітництва з прав людини, висвітлюються міжнародно-правові принципи рівноправності жінок і чоловіків, правові засоби боротьби з дискримінацією щодо соціальних статей. Аналізуються міжнародно-правові зобов'язання України та показано їхнє значення для гендерного реформування національного законодавства. Акцентується увага на міжнародній правозахисній системі від гендерної дискримінації. 
Гендерний аналіз українського суспільства
Пропоноване видання є особливим як за своїм змістом, так і у підході до самої проблеми. Вперше обрано гендерний підхід до аналізу становища жінок і чоловіків в українському суспільстві, міжстатевих відносин, місця і ролі кожної статі у розвитку громадянського суспільства, у повсякденному творенні особистості. Дане дослідження є своєрідними гендерним зрізом українського суспільства. Воно грунтується на аналізі масиву історичних документів, статистичних даних, соціологічних досліджень та іншої інформації про статеву структуру соціуму, зміни, процеси в ньому. 
Гендерна експертиза українського законодавства (концептуальні засади)
У даному виданні представлені концептуальні засади експертизи українського законодавства. Разом з тим у ньому зосереджена увага на гендерному аналізі ряду галузей України: конституційного, соціального, трудового, медичного, освітянского, сімейного, житлового та міжнародного. Автори висловили ставлення до гендерної і правової ситуації в Україні і визначили основні напрями щодо гендерного вдосконалення чинного законодавства та новоутворень з проблем гендерного права.