31 жовтня, 2024

Про авторку

Яна Лис (Лишка)
Яна Лис (Лишка)
Історикиня і громадська активістка

Старша наукова співробітниця Волинського краєзнавчого музею. Координаторка ГО «Інсайт» у Луцьку. Дослідниця новітньої історії України, а також історії фемінізму та ЛГБТ+ спільноти.

Всі статті
Український фемінізм та націоналізм в умовах Холодної війни (1946–1991)
Друга світова війна — трагічний злам і для фемінізму, і для націоналізму в Україні. У 1940-х роках організований фемрух на теренах України, по суті, остаточно припинив свою діяльність. Націоналізм майже зник із середини 1950-х років. Проте на еміграції і феміністичний, і націоналістичний рухи існували й далі, до того ж зазнавши помітних трансформацій і почавши несподівано зближуватися. Що ж відбулося в незалежній Україні і чому нині ці рухи антагоністичні?
Друга світова війна та участь жінок в українському націоналістичному підпіллі
Проблема участи українського жіноцтва в лавах ОУН та Української Повстанської Армії у 1939–1954 роках непроста. З одного боку, дослідники і дослідниці підкреслюють, що жінок у націоналістичному підпіллі було багато. Проте що це значить і яка роль відводилася жінкам в ОУН–УПА?
Фемінізм та інтегральний націоналізм у Західній Україні в 1921–1939 роках
1930-ті роки — час ідеологічних конфліктів між українськими інтегральними націоналістами (Організація українських націоналістів) та українськими феміністками (Союз українок).
Фемінізм, націоналізм і Українська революція 1917–1921 років
Величезним вибухом як національного, так і жіночого пробудження в Україні стала Українська революція 1917–1921 років. Чи було місце жіночій емансипації в ті буремні часи?
Націоналізм і фемінізм в Україні: з імперій — на волю!
Націоналізм і фемінізм з’явилися на теренах України майже одночасно — в другій половині ХІХ століття. Як розвивалися і взаємодіяли ці ідеології?