18 грудня, 2024

Суспільство

Розбираємося з насильством: соціологія і психологія явища
Які глибинні засади насильства як явища, що з ним стикаються жінки? Це індивідуальні травми жіночого дитинства чи агресивність чоловіків? Чи впливає соціальний контекст на характер і частоту актів насильства? У статті проаналізовано два рівні проблеми — всепроникна культура насильства та індивідуальні психологічні наслідки, які далі й далі затягують жінку у вир культури насильства. Відтак має існувати і два рівні протидії — зміна соціального контексту, у якому існує насильство, та індивідуальна психотерапевтична робота, базована на феміністських принципах.
Сексизм, утиски і насилля щодо парламентарок
Зміна законодавства — важлива умова соціальних змін, тому політичні права були першими, що їх добилися жінки. Як нині, через сто років після суфражизму, живеться і працюється парламентаркам? Дослідження Міжпарламентського союзу містить сумні дані про фізичне, сексуальне і психологічне насильство, якого регулярно зазнають політикині. Однак вони не збираються зупинятись!
Закони проти жінок
Де жінка не може розлучитися без дозволу чоловіка? Це Ізраїль. Де зґвалтування у шлюбі не вважається порушенням закону? Це Індія, Сінгапур і Багами. В Україні й Росії досі діє застарілий радянський закон, згідно з яким жінкам забороняється працювати на «важких роботах та на роботах зі шкідливими й небезпечними умовами праці». Застарілий перелік охоплює майже 500 професій!
Зґвалтування по-українськи: аналіз випадків сексуального насилля щодо українок
Кожні 10 хвилин в Україні коїться сексуальне насильство. Та попри масштаби проблеми, про неї досі не говорять у публічному просторі. Чому ця тема табуйована? Як привернути до неї увагу? Що потрібно зробити для подолання сексуального насильства?
«Вона сама (не)винна»: соціальні і психологічні причини звинувачення жертви
«Вона сама хотіла/спровокувала/не туди пішла/не з тими зв’язалась» — існують десятки способів звинуватити жертву у злочинах, які скоїли проти неї інші люди. Що спонукає мовців перекладати відповідальність на жертву замість розбиратися з кривдниками? Про психологічні, соціальні й історичні причини віктимблеймінгу — у цій статті.
Гендер для медій: третє видання, 2017
“Гендер для медій: підручник із гендерної теорії для журналістики та інших соціогуманітарних спеціальностей” (третє, виправлене та доповнене видання).