18 грудня, 2024

Гендерне насильство

Сезон: Зима 2016/2017

Масова акція #яНеБоюсьСказати в українських соцмережах порушила стіну мовчання навколо проблеми гендерного насильства в Україні. Багатолике насилля, глибоко вплетене в соціальні норми і звичаї, викорінити непросто. Матеріали теми послідовно розкривають різні прояви гендерного насильства та розповідають, як із ними боротися.

Рецензія на збірку «ПРОти НАСильства»
«ПРОти НАСильства» — книжка, у якій новели десятьох українських письменниць і письменників про насильство доповнено психологічними коментарями і законодавчою інформацією. Чого очікувати від збірки та наскільки вдало реалізовано проект — читайте в рецензії.
Збірка «ПРОти НАСильства»
Збірка “ПРОти НАСильства” – літературний проект соціальної дії, спрямований на висвітлення та подолання проблеми домашнього насильства. Збірка є частиною літературно-медійно-правозахисної ініціативи, що реалізується Громадським радіо за підтримки Уряду Канади в рамках проекту «Доступна та якісна правова допомога в Україні».
Реакція українських письменників і письменниць на флешмоб #яНеБоюсьСказати
Чоловіки і жінки у тисячах історій і коментарів розповіли про те, яке ж воно — насильство по-українськи, і що це означає для них, у рамках одного з найчисленніших і найцікавіших флешмобів в історії України #яНеБоюсьСказати. Літераторки і літератори — одні з тих, хто підсумовує і ретранслює сучасні уявлення народу про себе. Наскільки чутливими до питання насильства виявилися ті, кого ми називаємо культурною та інтелектуальною елітою, хто надихає і до кого прислухаються?
Розбираємося з насильством: соціологія і психологія явища
Які глибинні засади насильства як явища, що з ним стикаються жінки? Це індивідуальні травми жіночого дитинства чи агресивність чоловіків? Чи впливає соціальний контекст на характер і частоту актів насильства? У статті проаналізовано два рівні проблеми — всепроникна культура насильства та індивідуальні психологічні наслідки, які далі й далі затягують жінку у вир культури насильства. Відтак має існувати і два рівні протидії — зміна соціального контексту, у якому існує насильство, та індивідуальна психотерапевтична робота, базована на феміністських принципах.
Нотатки про психологічне насильство
Розглядаючи психологічне насильство з позицій філософії, культурології та психології, авторка дає відповіді на питання, що таке психологічне насильство і які його особливості, як воно проявляється, чому його так важко розпізнати, які його глибинні причини.
Сексизм, утиски і насилля щодо парламентарок
Зміна законодавства — важлива умова соціальних змін, тому політичні права були першими, що їх добилися жінки. Як нині, через сто років після суфражизму, живеться і працюється парламентаркам? Дослідження Міжпарламентського союзу містить сумні дані про фізичне, сексуальне і психологічне насильство, якого регулярно зазнають політикині. Однак вони не збираються зупинятись!
В деталях: економічна дискримінація та економічне насильство
Економічний бік відносин, трудових чи особистих, неможливо оминути чи зігнорувати. Економічний тиск на жінок можливий у суспільному й особистому житті, він має тривалі негативні наслідки для жінки, її дітей, економіки загалом. Як розпізнати економічне насилля і дискримінацію, що робити жертві та як протидіяти цим явищам на рівні суспільства — відповіді на ці питання далі у статті.
Захист прав жінок: чому міжнародні конвенції погано працюють
Міжнародне право є показником рівня розвитку людства загалом. То які конвенції та угоди захищають права жінок планети Земля? Чи виконуються вони? Міжнародна норма – це лише верхівка айсбергу, який має своїми складовими частинами внутрішнє законодавство держав, правозастосування, правосвідомість та політичну волю. Про взаємозв’язок локального і глобального законодавства, декларацій і дій — у цій статті.
Проблематика гендерного насильства в українському законодавстві
У дійсності українки переживають чимало насильства, але чи є місце для «гендерного насильства» в українському законодавстві? У цьому тексті зібрано всю інформацію про регулювання проблеми гендерного насильства в українському праві — від статуту Ярослава Мудрого до сьогодні.
Закони проти жінок
Де жінка не може розлучитися без дозволу чоловіка? Це Ізраїль. Де зґвалтування у шлюбі не вважається порушенням закону? Це Індія, Сінгапур і Багами. В Україні й Росії досі діє застарілий радянський закон, згідно з яким жінкам забороняється працювати на «важких роботах та на роботах зі шкідливими й небезпечними умовами праці». Застарілий перелік охоплює майже 500 професій!