8 травня, 2024

Дві війни

22 грудня 2022
Поширити в Telegram
330

Я була дуже маленькою, коли не стало мого дідуся і двох бабусь. Я була дуже юною й легковажною, коли не стало другого дідуся. Тепер шкодую, що не мала можливости й усвідомлення розпитати, яким було їхнє життя під час Другої світової війни.

Я лише знаю переказані уривки сімейної історії, як одна моя бабуся народила тата 1943-го під обстрілами, коли дідусь воював, і як вона вижила з двома малими дітьми. Як інша бабуся на Донбасі жила з трьома малими дітьми в домі, який зайняли німецькі солдати. Як дідуся з прізвищем Харченко, котрий опинився на Кавказі, після війни примушували змінити прізвище на Харченков. А інший дідусь, щоб прогодувати шістьох дітей, у повоєнні голодні роки їздив по харчі на дахах потягів.

Кожен і кожна з них залишилися в моїх спогадах світлим промінчиком дитинства. Один дідусь так і стоїть, посміхаючись, притулившись до паркану, другий сидить під великим розлогим горіхом на чолі великого накритого столу, за яким зібралися всі його діти й онуки. У спогадах зринає смак трояндового варення і величезних пиріжків моїх бабусь.

Навряд вони толерували б гасла «Можем повторіть», які так часто лунають на сучасній росії. Навряд чи вони могли уявити, що це «повторення» станеться так швидко і що всі європейські країни разом із Німеччиною допомагатимуть Україні.

Маріуполь, Харків, Чернігів, Буча, Ірпінь... Думаю, добре, що мої Ба і Дідо не побачили, на що здатні росіяни — виродки, вбивці, мародери і ґвалтівники. Однак є ті, хто побачили...

Як воно — пережити дві війни за одне життя?

Від людей, які встигли евакуюватися, дедалі частіше можна почути: «Навіть нацисти такого не робили». Для декого ці слова не просто метафора, бо не всі з тих, хто пережили нацистську навалу, змогли вижити в російській м’ясорубці.

Страшна іронія долі, що подекуди людей, які пережили Голокост, евакуюють з України до Німеччини, щоб урятувати від рашизму. Хочу присвятити цю витинанку їм, чиє життя зламала одна війна на початку, а друга наприкінці.

Героїнею витинанки стала 86-річна Ельвіра Борц із Маріуполя. Вона народилася в сім’ї українки і єврея. Під час окупації німцями Маріуполя в роки Другої світової війни 38 родичів Ельвіри розстріляли нацисти. Маленька Ельвіра переховувалася в підвалах Маріуполя і врятувалася.

Після війни дівчина вивчилася на геоінженерку й повернулася в рідне відбудоване, гарне місто. Сучасне й прогресивне місто, аж до російського вторгнення в лютому 2022 року.

Разом з Ельвірою врятувався її 94-річний чоловік, який пережив 870 днів блокади в Лєнінґраді під час Другої світової війни. «Блокада Маріуполя — це набагато гірше, ніж блокада Лєнінґрада», — каже він.

Ельвірі та її чоловікові вдалося вижити в російській блокаді Маріуполя. В Ельвіри була подруга дитинства Ванда Об’єдкова. Їй теж пощастило вціліти під час Голокосту, але, на відміну від подруги, вона не пережила російську окупацію — Ванда загинула в Маріуполі.

За плечима цих людей війни, Голокост, геноцид. Проте ми віримо, що і в цій жорстокій війні здобудемо перемогу.

22 грудня 2022
Поширити в Telegram
330
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Усі сексисти в купі: розбираємо випадки сексистських висловлювань за 2023 рік
Уже кілька років експертний ресурс Гендер в деталях реагує на обурливі сексистські висловлювання й дії в постійній рубриці #сексизм_патруль. Ми бачимо зміни в суспільстві, але досі вважаємо, що інститут репутації щодо сексист_ів не працює. Тому торік ми запустили антипремію «Сексист року», і цьогоріч хочемо її продовжити. Тут ми зібрали найяскравіші прикладу сексизму і об’єктивації жінок 2023 року. Знайомтеся з прикладами, щоб незабаром проголосувати за «переможця».
У час повномасштабної війни Збройні сили України як ніколи потребують залучення людського ресурсу та продуманої кадрової політики. Як забезпечити службу в армії для людей ЛГБТ+ без дискримінації? Які проблеми українські військові ЛГБТ+ мають тепер? Як спільнота ЛГБТ+ боролася за своє право на військову службу в різних країнах світу?У час повномасштабної війни Збройні сили України як ніколи потребують залучення людського ресурсу та продуманої кадрової політики. Як забезпечити службу в армії для людей ЛГБТ+ без дискримінації? Які проблеми українські військові ЛГБТ+ мають тепер? Як спільнота ЛГБТ+ боролася за своє право на військову службу в різних країнах світу?
Narratives in Ukrainian politics about the LGBT+ community
Generally, the political parties that made up the 9th convocation of the Verkhovna Rada of Ukraine declaratively share these liberal democratic values. However, some of them might hold varying positions and put forward legislative initiatives that do not match the declared values, and do not prioritize the protection and promotion of the rights of the LGBT+ community.