22 грудня, 2024

Вкрадене дитинство

22 грудня 2022
Поширити в Telegram
639

Згадайте себе в підлітковому віці — які у вас були мрії і які проблеми. Кожна проблема, починаючи з дорослої людини, яка несправедливо поставилася до вашої думки, і завершуючи банально проспаним уроком в школі, здавалася глобальною. Ні, не так, не просто глобальною, а катастрофічно глобальною.

Життя підлітка, безперечно, стресове, адже це перехід від дитинства до зрілости. Потрібні час і тонни терпіння дорослих навколо, щоб цей перехід відбувся безпечно.

Підліткою я багато плакала: то через прищ на носі, що вискочив перед важливою подією, то через учительку, яка несправедливо поставила четвірку, то через хлопчика, котрий уперше сподобався, а я не знала, що з цим тепер робити. Зовні я вже ставала дорослою дівчиною, у якої почалися менструації, а всередині залишалася дитиною, яка любила м’які іграшки і досі не розлучилася з улюбленими, хоч і завела першу косметику.

Війна обриває цей перехід, робить його миттєвим і різким. В один день діти втрачають своє дитинство, а підлітки одразу стають дорослими. Такими дорослими, що мусять ухвалювати важкі, доленосні рішення.

Як воно — коли в тебе на руках умирає мама? А як залишитися найстаршою людиною в родині з усією відповідальністю за молодших братів і сестер?

Цього року українські діти побачили наживо всі жахіття, що їх дотепер дорослі забороняли їм дивитися в інтернеті й по телевізору, оберігаючи їхнє святе право на безтурботність.

Коли я плачу, мої діти часом утішають мене, а в нормальному житті має бути навпаки...

А ще страшно, коли діти плачуть від страху, а їм не можна. Не можна, щоб чули. Бо один необережний звук призведе до смерти або до гіршого за смерть катування і ґвалтування. У дитинстві не має бути смертей рідних, крови, зруйнованих міст і домівок.

Багато підлітків цього року мали б закінчувати школу, святкувати довгоочікуваний випускний, а там перші поцілунки, вибір університету, плани на літо після школи.

Росіяни безповоротно вкрали дитинство наших дітей. Назавжди. Цей злочин неможливо пробачити. Це вкрадене неможливо повернути.

Цю витинанку я присвячую всім дітям і підліткам, у яких вкрали право на дитинство.

Героїнею стала п’ятнадцятирічна Ліза Чернишенко, котра проїхала 30 км за кермом автомобіля, більшу частину цієї дистанції — з простреленими ногами, і вивезла з Попасної до Бахмута чотирьох дорослих.

Люди намагалися самостійно евакуюватися з Попасної на Луганщині до Бахмута в Донецькій області, четверо дорослих і дівчинка. Спочатку Ліза була пасажиркою, але по дорозі автомобіль обстріляли. Усіх, хто їхали в автомобілі, серед них і водія, важко поранило осколками снаряда. Тож дівчинці довелося сісти за кермо і їхати до Бахмута самостійно. Вона розуміла: потрібна термінова допомога, щоби поранені не втратити багато крові.

А потім машину розстріляли вдруге, Лізі прострелили ноги. Машина заглухла, за якийсь час дівчинці таки вдалося її завести і вони поїхали далі. Зрештою через пробитий акумулятор машина заглухла безповоротно, але саме наспіла допомога військових. Поїздка закінчилося добре: усі, хто були в автомобілі, вижили, їх і Лізу госпіталізували.

«Наскільки могла, їхала. Мені це нелегко давалося, було дуже боляче, та все-таки хоч якось. Я не кинула б їх під обстрілами», — каже Ліза.

Коли я читаю це, мене сповнюють невимовний біль і невимовна лють. Ми ніколи не пробачимо це росіянам, бо таке неможливо пробачити.

22 грудня 2022
Поширити в Telegram
639
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Усі сексисти в купі: розбираємо випадки сексистських висловлювань за 2023 рік
Уже кілька років експертний ресурс Гендер в деталях реагує на обурливі сексистські висловлювання й дії в постійній рубриці #сексизм_патруль. Ми бачимо зміни в суспільстві, але досі вважаємо, що інститут репутації щодо сексист_ів не працює. Тому торік ми запустили антипремію «Сексист року», і цьогоріч хочемо її продовжити. Тут ми зібрали найяскравіші прикладу сексизму і об’єктивації жінок 2023 року. Знайомтеся з прикладами, щоб незабаром проголосувати за «переможця».
Defend the Motherland without discrimination: LGBT+ people in the armies of the world and Ukraine
In times of full-scale war, the Armed Forces of Ukraine need human resources and a well-designed recruitment policy more than ever. How to ensure that LGBT+ people can serve in the army without discrimination? What problems do Ukrainian LGBT+ military personnel face today? How has the LGBT+ community fought for their right to military service in different countries around the world?
Narratives in Ukrainian politics about the LGBT+ community
Generally, the political parties that made up the 9th convocation of the Verkhovna Rada of Ukraine declaratively share these liberal democratic values. However, some of them might hold varying positions and put forward legislative initiatives that do not match the declared values, and do not prioritize the protection and promotion of the rights of the LGBT+ community.