23 квітня, 2024

«Будь здорова, щаслива і готуй мені котлети»

15 грудня 2022
Поширити в Telegram
482
Діана Андрусенко

Копірайтерка в ІТ.

Наближаються свята, а отже, багато хороших дівчаток знайдуть під ялинкою що? Правильно, купу речей для облаштування побуту та обслуговування чоловіків.

Серйозно, більшість із нас знає випадки, коли чоловік дарував дружині каструлю, праску чи пилосос. Недавно я почула історію, як одна жінка в перший рік стосунків отримала в подарунок віник і постільну білизну. А іншій чоловік подарував м’ясорубку, «щоб робила йому котлети». Так, саме з таким формулюванням.

Написи «Улюбленій тещі» чи «Найкращій мамі» давно прикрашають дерев’яні дощечки й кухонні лопатки; вчителькам традиційно дарують набори посуду, а в крамницях нерідко оголошують знижки на сковорідки перед 8 Березня.

Ну, а що? Свята — це не привід забувати про свою «жіночу долю». Тільки домовмося одразу: якщо жінка любить готувати і давно мріяла про якусь особливу сковорідку, м’ясорубку чи інше кухонне приладдя — це одне. Ми ж говоримо про інші, набагато частіші випадки — коли жінці дарують такі речі, тому що вони «жіночі».

Хочу пояснити, що не так із таким підходом, і напередодні свят урятувати хоча б одну жінку від небажаного подарунка. Отож, чому вам не варто дарувати партнерці речі для неоплачуваної хатньої роботи.

По-перше, найпевніше, ці речі і так треба було б купувати. Не повірю, що ви жили б без сковорідки два місяці, якби в цей час не було жодних свят. Це базова річ, а не подарунок. Як воно, дуже приємно було знаходити під ялинкою шкільну форму і зошити?

По-друге, це сексизм. Скористаймося безпрограшним способом перевірити це і обернемо ситуацію. Чи нормально без запиту дарувати чоловікам швабру і пральну машину? Чи це справді універсальний подарунок, який потішить кожну людину? Ні. Радість від такого подарунка — радше виняток із правила. То чому такі подарунки стали нормою для жінок?

Мало того, це не подарунок для жінки, а інструмент для подарунку іншим членам родини. Тобто ви даруєте не швабру чи пральну машину жінці, а чисту підлогу й одяг собі. Ще й подаєте це під соусом «щоб полегшити побут».

А знаєте, що насправді може полегшити побут? Рівноцінний розподіл хатньої праці. Нагадаю, що в усьому світі жінки виконують утричі більше неоплачуваної роботи, ніж чоловіки. Це факт, але це не означає, що нам потрібно з ним миритися і просто «підсолоджувати пілюлю» жінкам, даруючи інструменти для «жіночих обов’язків».

Якщо ви справді хочете зробити людині приємно, підходьте до вибору подарунків свідомо і з повагою. Подумайте, навіщо їй цей подарунок — для розваги, розвитку, відпочинку, яскравих вражень? Чи для виконання роботи, яку по справедливості варто розділити на двох?

Ну, і якщо вже почала про подарунки, хочу зачепити тему фінансової нерівности. Часто чоловіки дарують жінкам дорожчі речі, ніж жінки чоловікам. Так відбувається через патріархальний устрій, а не тому що так вирішили злі феміністки. Адже, по-перше, жінки менше заробляють, а по-друге, суспільство вчить нас, що чоловіки повинні забезпечувати жінок і дарувати їм дорогі подарунки.

Щоб змінити це глобально, треба покращувати загальну ситуацію з гендерною рівністю в нашій країні. А поки що такі речі варто обговорювати в парі, адже ставлення до подарунків і витрат на них у всіх різне. Комусь неприємно отримувати подарунок меншої вартости, комусь байдуже на ціну, хтось узагалі проти подарунків.

Тримайте ідею: ви з партнером встановлюєте бюджет, пишете по 5–10 бажаних речей, які можна купити за цю суму, і перед святом обираєте подарунок зі списку. Так вдасться зберегти елемент сюрпризу, кожен отримає те, що хоче, і не буде великого розриву у вартості подарунка.

Висновок 1. Подарунки дарують для того, щоб потішити людину. Ну, серйозно, ми ж зараз говоримо не про злих чоловіків-аб’юзерів, які хочуть на свято показати жінці, де її місце. У 99 % випадків люди просто не задумуються, що такі подарунки неприємні чи навіть принизливі.

Тож напередодні цих свят, будь ласка, задумайтесь. І оберіть подарунок, який справді принесе радість і позитивні емоції, а не нагадає про незакинуте прання, недоварений обід і про те, що жінка сама тягне побут всієї родини.

Висновок 2. У вирішенні всіх проблем, зокрема з подарунками, ключове — говорити про це з партнером. Якщо він не розуміє, щó не так із набором каструль під ялинкою, поясніть йому. Проговоріть свої почуття, розкажіть, що вам хотілося б отримувати, запропонуйте варіанти. Якщо це не допомагає — міняйте чоловіка. І причина зовсім не в подарунках.

Висновок 3. Якщо не знаєте, що подарувати жінці, даруйте гроші. А вона вже сама вирішить, на що їх витратити — на мегаякісну швабру, професійні курси чи гру на PlayStation.

15 грудня 2022
Поширити в Telegram
482
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Оксана Кісь: про ролі жінок у Радянському Союзі й незалежній Україні, історію протидії сексизму в рекламі та перспективи феміністичного руху після перемоги у війні
Оксана Кісь — відома українська історикиня, докторка історичних наук, президентка Української асоціації дослідниць жіночої історії. Гендер в деталях розпитав експертку, як і коли в Україні вперше заговорили про сексизм та що стало поштовхом до протидії цьому явищу в українському суспільстві. Також Оксана Кісь поділилася порадами і своїм баченням того, як слід реагувати на прояви сексизму та зупиняти їх.
Про стереотипи з пелюшок.
«Чому ви не цінуєте домагання?!»
В реальності домагання зовсім не те, що уявляють чоловіки.