Впевнена, багато з вас чули такий анекдот: «Люба, ось приніс тобі таблетку. — Навіщо? У мене голова не болить. — Ага, попалась».
Ви спитаєте: «Діано, навіщо ти 2023 року розповідаєш анекдот із газет тридцятирічної давнини?» А тому що в ТікТоку мені трапився фрагмент шоу «Нового каналу», у якому ведуча Леся Нікітюк запитує учасника: «Які відмовки використовують жінки, коли не хочуть займатися коханням?» Це нове шоу, зроблене вже під час повномасштабної війни. Чому тоді в ньому поширюють стереотипи з минулого сторіччя, які шкодять усім людям і передусім жінкам?
Мені щиро хочеться, щоб наступне покоління не розуміло, в чому «жарт» у таких анекдотах і в чому суть таких питань. Тому нашому поколінню треба для цього щось робити вже тепер, щонайменше говорити про секс.
Не підтримую думку, що секс — занадто інтимна річ, розмови про яку не варто виносити в публічний простір. Звичайно, я не кажу, що треба обговорювати з друзями статеві органи партнерів чи розповідати деталі про процес, але загалом треба робити цю тему менш табуйованою в суспільстві. Бо коли тема табуйована, відбуваються речі, яких не повинно бути. Я і про банальне використання слини замість лубриканта, і про зґвалтування, бо «вона спершу погодилась, а потім передумала, не припиняти ж процес».
Повернімося до шоу і поговорімо, чому питання, яке там прозвучало, шкідливе. Стереотип про те, що жінки постійно вигадують відмовки від сексу, просуває думку, ніби жінкам секс не цікавий і не важливий, що вони займаються ним тільки заради чоловіка і взагалі не повинні отримувати задоволення. Ну, ви знаєте: «Заплющ очі і думай про Англію». Потерпи, зімітуй оргазм, і все закінчиться. Це призводить до того, що задоволення жінок під час сексу ставиться на друге місце або взагалі виноситься за дужки.
Це видно зі статистики, яку наводить Лорі Мінц у книжці «Кінчай! Твоє право на задоволення». За результатами опитування, у якому взяли участь 1000 людей, під час останнього статевого контакту досягли оргазму 64 % жінок і 91 % чоловіків. Лише 57 % жінок сказали, що кінчають у більшості випадків або щоразу під час сексу з партнером. Водночас про те, що їхній партнер досягає оргазму в більшості випадків або щоразу, заявили 95 % жінок. Під час першого сексу з випадковим партнером чи партнеркою зазвичай досягають оргазму 55 % чоловіків і лише 4 % жінок. І це США. Боюся, в Україні ці цифри ще гірші.
До того ж існує тенденція, що секс закінчується з еякуляцією чоловіка. Встигла жінка отримати оргазм до цього — чудово, ні — ну, вибачайте. То, може, саме тому жінки шукають відмовки, які й лягли в основу стереотипу? Може, досить нормалізувати в масовій культурі той факт, що жінки рідше отримують оргазм під час гетеросексуального сексу, ніж чоловіки?
Може, треба припинити ставитися до сексу, ніби жінки — його власниці, які можуть його дати, «відсипати» бідним хлопчикам з панського плеча? «Ну, тобі що, шкода?» — на повному серйозі питають деякі чоловіки, намагаючись схилити жінку до сексу, ніби її почуття, відчуття, бажання не мають жодного значення. Ну, бо ж якщо жінкам від сексу ні холодно ні гаряче, то вони можуть просто його давати на прохання чоловіка, без власного бажання. А що? Нічого з ними не станеться, полежать хвилинку і підуть далі на кухню мити посуд.
Самі відмовки — це окрема біда. Жінки навіть не можуть просто сказати «ні, я не хочу», тому що жіноче «ні» в суспільстві не чують: уважається, що воно означає «так, але повмовляй мене ще». Це жахливий стереотип, який часом призводить до зґвалтувань. Так, настирливо схиляти жінку до сексу і випрошувати його маніпуляціями й тиском — це теж зґвалтування.
Загалом, секс — болюча тема для нашого суспільства. Наприклад, його часто вважають приниженням. Наче це не процес, який відбувається за взаємною усвідомленою згодою і приносить задоволення всім учасникам/цям, а процес домінування чоловіка над жінкою (чи іншим чоловіком, але про це не сьогодні).
Помітили, яку лексику часто використовують у розмовах про секс? «Вона дає», «він бере», «він її тр...нув». Не рівноцінні учасники, а суб’єкт виконує дію над об’єктом. А коли один з учасників — об’єкт, то його можна особливо й не питати.
Те, що секс у нашій культурі, — це приниження, видно навіть з того, як говорять про окупантів. «Що, відсмоктали? Та ЗСУ вас в...бе, ставайте раком». Отже, якщо оральний секс із чоловіком принижує окупантів, то принижує і жінок? Очевидно, що це пішло з тюремної культури, котра, як мені здається, саме завдяки зусиллям росії занадто поширена в нашій країні. На жаль, люди переносять її у звичайне життя, побут, навіть не рефлексуючи.
Насамкінець хочу сказати дві речі. По-перше, варто пам’ятати, що секс — це процес, що відбувається за згодою всіх учасни_ків, які досягли віку згоди й ухвалюють це рішення свідомо і не під тиском. Якщо людина не хоче, достатньо просто сказати «ні», і це «ні» треба почути і прийняти.
По-друге, чоловіки, а вас не принижує те, що вас зображують тваринами, які постійно хочуть сексу й «уламують» на нього жінок, які не виявляють такого бажання? Давайте разом змінимо цю культуру. Припинимо поширювати стереотипи, толерувати принизливі й недолугі жарти на цю тему, почнемо ставитися до сексу як до процесу, у якому всі учасники/ці рівноцінні і задоволення кожної й кожного важливе. І дамо медіа зрозуміти, що їхнє завдання — формувати певну культуру, а не поширювати застарілі стереотипи, які тягнуть суспільство на дно.
Спільними зусиллями ми сформуємо здорове ставлення до сексу та поважне ставлення до партнерок/ів і їхніх бажань. Повірте, виграють від цього і жінки, і чоловіки.