28 квітня, 2024

Сексизм проти чоловіків

12 серпня 2023
Поширити в Telegram
226
Діана Андрусенко

Копірайтерка в ІТ.

Ось де справжній сексизм! Дівчина у твітері написала пост: «Я ідентифікую свій гендер як сміття. Ну, тобто звичайний чоловік». Нечуваний сексизм! Небачено! Як написав інший користувач: «Уявіть такий жарт від чоловіка про жінку». Боже, що тоді було б! Мабуть, земля розчахнулася б у жартівника під ногами.

Скажу одразу: я поважаю чоловіків, у жодному разі не вважаю їх сміттям, як і не вважаю цей жарт смішним чи доречним. Та серйозно, ви думаєте, нам треба уявляти такі вислови в бік жінок? Ви давно вмикали будь-яке популярне гумористичне шоу по телевізору? Чи говорили зі старшим родичем?

Жінки буквально з дитинства чують про «тупих баб», «насмоктала», «мавп із гранатою», «блондинок», «місце жінки на кухні» і так далі. Ви ж побачили 1 (один) недолугий жарт про чоловіків і перетворили його на катастрофу. Що тоді робити жінкам, які постійно й системно чують таке:

«І як вона потрапила на цю посаду? Явно не від великого розуму. Глянь тільки, які “вареники” накачала. Очевидно, “папік” влаштував сюди».

«Мда, ще одна тупа блондинка насмоктала на машину. Тепер і на вулицю страшно виходити».

«А вам чоловік дозволяє на цій роботі працювати? Ви встигаєте дбати про сім’ю? Жінка — це ж насамперед мама і берегиня».

«Скільки ти заробляєш? Де це такі заробітки? В ескорті чи на онліфанс?»

«Поклич краще чоловіка, а то ти тут не розберешся».

«Ти заробляєш більше, ніж твій чоловік? А він оце не комплексує з цього приводу? Ну, ясно, хто з вас удома носить штани».

Жінок системно (це ключове слово) показують дурнішими, обмеженішими, менш важливими і залежними від чоловіків. Це транслюється в масовій культурі, це проникає у свідомість людей, а отже, в сім’ї, в освіту, в роботу, в усі сфери життя. Це сидить глибоко в нашій підсвідомості, у всіх: і чоловіків, і жінок. І, на жаль, охочих викорінити це не так багато, як хотілося б. Проте щойно хтось розтулить рота на привілейовану групу — реакцію забезпечено.

Окремо хочу винести один коментар: «Бидло жартує про блондинок через тупі стереотипи, бо були випадки дурощів від блондинок. А тут прирівнюють людей до сміття не через їхні вчинки, а через стать».

Ну, по-перше, були випадки дурощів від зеленооких чоловіків, але чомусь це не стало таким маргінальним у суспільстві, як бути блондинкою. Чому так? По-друге, ого, упереджене ставлення до людей тільки через їхню стать, як таке може бути щодо чоловіків? Хай уже до жінок, але до ЧОЛОВІКІВ?

Чесно, пробачте, але хочеться сказати «піди поплач». Це нагадує скиглення росіян, яких не пустили на літак у Польщі. Мовляв, жах, росіян утискають, ми — нові євреї, це вже якийсь геноцид. Ні, це просто реакція на дії росіян. І так само цей твіт — реакція на дії деяких чоловіків та кількатисячолітню гендерну нерівність у суспільстві. На мою думку, невдала, але вже яка є. Це однаково не впливає на різницю в зарплатах, на те, що більшість постраждалих від домашнього і гендерно зумовленого насильства — жінки, на те, що бути чоловіком «престижніше». Цей твіт буквально ніяк, навіть потенційно, не погіршує життя жодного окремо взятого чоловіка чи чоловіків як групи.

Так, не всі чоловіки — сексисти, це очевидно. Так і росіяни вважають, що не всі росіяни винні. Тут питання радше таке: а що ви зробили, щоб до чоловіків не можна було висувати претензій? Не до вас конкретно, а до чоловіків загалом?

Ви хоч раз зробили зауваження іншому чоловіку, який невдало жартував про жінок, домагався чи свистів услід жінці на вулиці, казав, що якась жінка «насмоктала» на машину/посаду, просив жінку-колегу принести каву чи прибрати після корпоративу? Не повірю, що ви ні разу не мали справи із сексизмом щодо жінок, а всі ваші друзі, родичі, колеги — просто ідеальні чоловіки, які послідовно виступають за гендерну рівність. Та чи сказали ви хоч раз якомусь чоловікові, що це не ок?

Чомусь багато чоловіків приходять до феміністок і розказують їм, як боротися за свої права, як себе поводити, що можна і не можна їм робити. Діляться з цими тупими жінками порадами з панського плеча направо і наліво. Зате не можуть навіть своєму другові сказати, що не треба вживати вислів «що ти як баба» чи жартувати про зґвалтування.

То, може, варто почати з цього? І користуватися своїм привілейованим становищем і тим, що інші чоловіки вас справді слухають і чують, для того, щоб покращити глобальну ситуацію з гендерною нерівністю? А не просто біситися через невдалі твіти. Бо якщо ви хочете, щоб не було таких «дзеркалок», які я не заохочую і не підтримую, сексизм треба викорінювати глобально й масово. Інакше діла не буде.

12 серпня 2023
Поширити в Telegram
226
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Оксана Кісь: про ролі жінок у Радянському Союзі й незалежній Україні, історію протидії сексизму в рекламі та перспективи феміністичного руху після перемоги у війні
Оксана Кісь — відома українська історикиня, докторка історичних наук, президентка Української асоціації дослідниць жіночої історії. Гендер в деталях розпитав експертку, як і коли в Україні вперше заговорили про сексизм та що стало поштовхом до протидії цьому явищу в українському суспільстві. Також Оксана Кісь поділилася порадами і своїм баченням того, як слід реагувати на прояви сексизму та зупиняти їх.
Про стереотипи з пелюшок.
«Чому ви не цінуєте домагання?!»
В реальності домагання зовсім не те, що уявляють чоловіки.