6 жовтня, 2024

ГЕНДЕРНИЙ РОЗРИВ У ЗАРПЛАТАХ — ЦЕ «МІФ»

4 жовтня 2024
Поширити в Telegram
11
Діана Андрусенко

Копірайтерка в ІТ.

Під будь-якими історіями про те, що жінкам платять менше, ніж чоловікам, завжди знайдуться люди, які скажуть, що такого не може бути, що це вигадки феміністок, політиків, масонів (підставте потрібне). Тому пропоную обговорити гендерний розрив і його причини.

Почнімо з короткої довідки. За даними Держстату в 2015 році українські жінки заробляли в середньому на 26% менше, аніж чоловіки. Станом на 2023 рік ця різниця скоротилася до 18,6%, але це все ще значний показник.

Умовно кажучи, на кожні 100 гривень, зароблених чоловіком, жінка заробляє 81,4 гривні. І якщо в межах 100 гривень різниця не дуже відчутна, то уявіть, якими будуть цифри, якщо порахувати загальну суму заробітної плати за рік.

У США компанія Payscale порахувала точніше: загалом на 1 долар, зароблений чоловіком, жінка отримує 83 центи. Якщо ж врахувати посаду, досвід, рівень освіти, то на 1 долар жінка заробляє 99 центів. Це поки що найкращий результат, який тримається вже третій рік. Але в окремих видах діяльности, як-от продажі або перевезення, цей показник знижується до 83 центів.

Чому ця різниця взагалі є

По-перше, існує така собі «скляна стеля» — невидимий бар’єр, що заважає жінкам просуватися кар’єрною драбиною. На керівних посадах і серед власників бізнесів жінок набагато менше, аніж чоловіків. Що вища посада, то вищий розрив у зарплаті.

По-друге, жінок вважають відповідальними за дітей, старих батьків і хворих родичів, тому саме вони майже завжди йдуть у декрет або змушені шукати роботу з неповною зайнятістю. Навіть якщо догляд потрібен родині чоловіка, зазвичай він може спокійно працювати, розвивати кар’єру, а жінка мусить поступитися своїми кар’єрними амбіціями.

Через потенційний або реальний декрет жінок менш охоче беруть на роботу та підвищують на посаді. Існує навіть спеціальне поняття — «штраф за материнство»: із народженням кожної наступної дитини зарплата жінки може зменшуватися на 7%, в той час як у чоловіка радше збільшується.

Найважливіший ресурс людини — це час. Якщо жінка витрачає десятки годин щотижня на хатню роботу і догляд членів родини, в неї зостається менше можливостей на розвиток, роботу або навчання. Тож без справедливого розподілу домашніх обов’язків та часу на виховання дітей проблему різниці в зарплатах не вирішити.

По-третє, краще оплачувані спеціальності часто вважають «чоловічими». Щоб жінці на них потрапити, треба мати більше знань і вмінь, аніж середньостатистичним чоловікам у галузі.

Робота в сферах, які вважають «жіночими», оплачується гірше. Ба більше, за даними дослідження професорки Нью-Йоркського університету Поли Інґленд, коли в певній сфері стає більше жінок — зарплати в ній зменшуються. Для прикладу, коли до професії дизайнера долучилося більше жінок, їхня зарплата знизилася на 34%.

«Якщо жінкам можна платити менше, чому тоді бізнеси не наймають тільки жінок?»

Це з розряду того, що якби люди знали, що курити шкідливо, ніхто не курив би. А якби знали, що завдяки застебнутому паску безпеки в автомобілі можна вижити під час аварії, всі би ним пристібалися.

Ми, люди, не завжди логічні, на наші рішення впливають упередження й стереотипи. Є стереотип, що чоловіки — більш солідні, надійні, наділені лідерськими якостями, а жінки — ПМСні істерички, які не впораються зі стресовими ситуаціями. Є стереотип, що чоловікам треба годувати сім’ю, а жінки все одно підуть у декрет і звільняться, тож їм можна недоплачувати. Всі ці установки впливають на ухвалення рішень.

Однак насправді питання влучне, адже деякі «бізнес-тренери» радять брати жінок на керівні посади, бо працюють вони не гірше за чоловіків, а платити їм можна менше.

«Жінки мало просять, хто їм винен?»

Це дійсно одна з проблем: у жінок часто менші зарплатні очікування, аніж у чоловіків. Але вирішення лише цього питання не виправить наявності гендерного розриву.

Однак для себе, подруги, запам’ятайте: написали в резюме бажаний дохід — зітріть і додайте 25%. Ви варті того, щоб отримувати гідну зарплатню за свою роботу. Ви ж не хочете, щоб найнекомпетентніший чоловік, якого ви знаєте, заробляв більше від вас? Тож подбайте про себе і не погоджуйтеся на менше, аніж заслуговуєте!

4 жовтня 2024
Поширити в Telegram
11
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
Є різниця між компліментом і приниженням, між почуттям власної гідності — і самооб’єктивацією.
«ЖІНОЧІ ПРОБЛЕМИ НЕМОЖЛИВО РОЗВ’ЯЗАТИ» (ЯКЩО ПРО НИХ НЕ ЗНАТИ)
Про можливості, втрачені через упередження.
«ЧОЛОВІКИ З МАРСА, ЖІНКИ З ВЕНЕРИ. АЛЕ ТІЛЬКИ НЕ ДЛЯ ФАРМИ»
Чоловіки і жінки —різні. Але там, де треба подбати про відмінні потреби жінок, запал зникає.