22 грудня, 2024

Чому вони мовчать?

11 серпня 2020
Поширити в Telegram
3324
Емма Антонюк

Популяризаторка читання, страшний сон противників фемінітивів.

— Віктор чіплявся до тебе?

Я майже впевнена, що вона відповість «так». Бо Віктор чіплявся до всіх, і до мене теж. Тринадцять років тому він, старший оператор, заліз у мій ліфчик під час обідньої перерви на прокуреній кухні регіонального телеканалу. Іншу журналістку він зловив у кутку коридора й обмацав так, що її істерику і плач дві години гамували колеги. От я й питаю свою близьку подругу, з якою ми чомусь більше як десять років не торкалися цієї теми:

— Віктор чіплявся до тебе?

Я здогадуюсь, якою буде її відповідь, але подумки повторюю: «Хоч би ні, хоч би не вона».

— Чіплявся, ще й як, — каже подруга. — А ти можеш пригадати, кого він не домагався?

Ні, якщо чесно, не можу. Це був працівник, який тероризував усіх дівчат у редакції. Якось уранці перед зйомкою я вдягла поверх блузи вовняну кофту і не знімала її, навіть коли стало геть жарко. Просто стікала потом через страх, що моя тісна блузочка може привернути його увагу. Коли Віктор помітив, що я вдягнена не по погоді, то поліз «жартома» розстібати ґудзики — мій план провалився.

Ми намагалися не сідати поруч із ним в автобусі, повертаючись з виїзних зйомок, коли багато журналістів їхали разом. Проте й тут мене спіткала неприємна історія. Одного разу автобус було набито до краю. Найболючіше мені згадувати жінку, яка мусила сісти поруч із Віктором. Вона вийшла і зі сльозами на очах сказала: «Біля нього мала сидіти ти. Ти знаєш, що я пережила під час цієї поїздки? Тобі все повернеться, земля кругла!»

Років десять потому світом прокотився рух Me Too.

Я не раз потрапляла в ситуації, коли журналісти з різних медіа обговорювали тему сексуальних домагань. «Чому ті жінки мовчали і не скаржилися, га?» — питали колеги, підіймаючи брови.

Я не Анжеліна Джолі і не Ґвінет Пелтроу, але ставила собі те саме питання. Чому? Чому я ніколи не говорила про те, що коїлося в нашій редакції? Мало того, чому жодна журналістка не озвучила публічно, що її по кілька разів на тижні обмацує колега?

Ми всі мовчали. Хтось від сорому, хтось від незнання, як діяти в такій ситуації. Наша керівниця лише розводила руками: «Ну, це ж Вітька, він такий». Тепер це звучить для мене як злочинна дикість. Тоді (господи, просто боляче визнавати) це здавалося нормою. «У Віктора такий темперамент. Що вдієш?»

Коли історія про Вайнштайна й акторок дісталася й українських новин, більшість телеканалів ставили її в кінець випуску, десь між новинами культури й «новонародженою пандочкою». Я пам’ятаю пости в соцмережах, де красиві й успішні акторки обіймаються і п’ють коктейлі з Вайнштайном. Це все супроводжувалося коментарями про неправдивість їхніх звинувачень.

Я відкриваю папку з фотографіями з мильниці «Олімпус» і гортаю світлини. Нарахували зо три, де ми з тим-таки Віктором усміхнено позуємо з мікрофоном і камерою, як добрі приятелі. Я питаю себе про те саме, що й усі ці диванні експерти про рух Me toо: чому ти стоїш поруч і усміхаєшся, де твоя самоповага? Я чекаю на відповідь, але внутрішній голос заглушує злість на себе.

А тепер я хочу розказати вам про книжку, яка повернула мені (і, я впевнена, ще тисячам жінок) спокій. «Вона розповіла. Викриття сексуального насильства і становлення руху Me Too» (читайте уривок тут). Я бралася за неї без особливого ентузіазму, бо чекала сухої документальної хроніки. Натомість отримала тривалий сеанс психотерапії. Цей текст ґрунтується на зібраних за три роки матеріалах і сотнях інтерв’ю про десятиліття сексуальних домагань і насильства, скоєних Гарві Вайнштайном. Він про культуру, яка сприяє замовчуванню злочинів.

Журналістки Джоді Кантор і Меган Туей узялися розслідувати «всім відому таємницю» — так у вузьких колах називали сексуальні домагання в студії «Мірамакс». Про «норов» її продюсера Гарві Вайнштайна ходили не просто легенди, а цілком прямі публічні натяки: «Вітаю п’ятьох леді, яким більше не потрібно вдавати, начебто їх приваблює Гарві Вайнштайн», — жартував комік Сет Макферлейн, оголошуючи номінанток на «Оскар» 2013 року. Зал, дощенту набитий голлівудськими зірками й менеджерами, вибухнув реготом.

Однак серед жертв Вайнштайна були не лише зірки, як-от Ґвінет Пелтроу і Роуз Макговен. У різні роки об’єктами його домагань і насилля були менеджерки, сценаристки, асистентки. Одні звільнилися і змінили фах після Вайнштайнових нападів, інші підписували мирову угоду й отримували гроші за мовчання. Кар’єра більшости після цього розвалювалася.

У процесі спілкування журналісткам відкривався певний шаблон його дій: заманити жертву в готельний номер, просити про масаж, шантажувати, ґвалтувати. Тепер багато хто дивується, на що сподівалися молоді акторки, приймаючи запрошення багатого продюсера зайти в готельний номер. Так от знайте, у кабінеті свого люксу в Беверлі-Гіллз Вайнштайн проводив усі ділові зустрічі, і з чоловіками-акторами теж.

Акторки і працівниці кінокомпанії, які в різні роки працювали на Вайнштайна, жили в різних країнах і не були знайомі між собою, розповідали журналісткам схожі історії, а іноді вживали однакові слова, описуючи майже ідентичні сцени в його готельних номерах. Одна з Вайнштайнових асистенток розповідала, що вдягала дві пари колготок, коли зустрічалася з ним віч-на-віч. Так вона почувалася захищенішою, бо виграла б більше часу, якби бос почав до неї чіплятися. Інша працівниця розповідала, як ходила до його кабінету в теплій куртці, навіть коли надворі була спека. Це для того, щоб уникнути небажаної уваги з боку начальника. Жінки навіть боялися сідати з ним поруч на дивані і, заходячи в номер, насамперед шукали очима крісло.

Я кілька разів мусила переривати читання, щоб поплакати. Я не знала жінок, героїнь цього розслідування, але я розуміла їхні почуття і їхній страх. Мене вразило, що більшість жертв продовжувала спілкуватися з Вайнштайном навіть після нападів і домагань.

«Звичайна меркантильність», — скажуть скептики. Чи знають ці скептики, що в архівах поліції зареєстровано низку заяв-одноденок? Запис про ці заяви є, а справ немає. Усе тому, що жінок, які скаржилися в поліцію на домагання чи зґвалтування, атакував пул юристів Вайнштайна. Їм погрожували, обіцяли, що справу закриють через брак доказів, нагадували про статки і зв’язки Вайнштайна. У такий спосіб жертв схиляли підписувати мирові угоди. Частина жінок, яка взяла гроші за мовчання, віддавала їх на доброчинність. Увесь службовий апарат кінокомпанії знав, що агресивна поведінка їхнього боса обходиться бюджету в кілька мільйонів щороку. Також усі знали, чому молоді жінки, які з’являються в колективі, можуть без пояснень миттєво покинути престижну роботу. Знали й про те, як Вайнштайн примушував до побачень і сексу їхніх колежанок. Бачили, як дехто через травматичний досвід підсідали на наркотики й алкоголь і, зрештою, вилітали з бізнесу.

Про те, що сексуальні домагання не були таємницею для підлеглих, свідчили бухгалтери, заступники Вайнштайна, навіть його рідний брат. Проте ніхто, ніхто з них не спробував припинити той терор проти жінок, який десятиліттями коївся у всіх під носом. Співробітники мовчали, юристи залагоджували справи в поліції і відкуповувалися від скривджених жертв. Кого частина суспільства в результаті назве винними? Правильно, самих жінок, які пройшли через те пекло.

Як гадаєте, що змусило цих жінок заговорити? На початку розслідування кожна з них відмовляла журналісткам в інтерв’ю. Знаєте, коли жінки заговорили? Щойно зрозуміли, що вони не самі. Кожна запитувала: хто ще готовий сказати, крім мене? Перелік охочих свідчити зростав у геометричній прогресії, щойно кілька перших сміливиць об’єдналися. Багатого і впливового Вайнштайна не могла знищити правоохоронна система. Його не могли знищити позови і журналістські розслідування. Його не зачіпали чутки чи жарти про домагання в кінокомпанії. Вайнштайна знищила солідарність жінок.

Багато хто сперечається, чому раптом жінки почали говорити. Чому рухи на зразок #ЯНеБоюсьСказати і #MeToo набирають шалених обертів. Чому останніми роками жінки почали масово заявляти про сексуальне насилля, байдужість оточення, неспроможність правоохоронних органів реагувати на такі випадки. Усе починається з першої жінки, яка не боїться сказати. Тоді з’являється друга. За нею третя. Ці жінки прокладають шлях для решти. І далі це має лавиноподібний ефект.

Чи виніс світ урок після #MeToo? Чи змінилася Україна після #ЯНеБоюсьСказати? Я запитувала себе про це в червні 2020-го, коли прокуратура вкотре відмовилася підписувати підозру Вікторові Іваніву. Це командир військової частини, якого звинуватила в домаганнях лейтенантка строкової служби Валерія Сікал. Жінка розповіла, що в перший день служби командир частини наказав їй сісти у свою цивільну машину і привіз до хатинки в лісі. Там він запропонував своє заступництво і легке проходження служби в обмін на секс.

Від грудня 2018-го правоохоронці затягують справу. Після скандалу командира не просто не відсторонили, а ще й підвищили, попри те, що, крім заяви Валерії, під час досудового слідства інші жінки дали свідчення про схожу поведінку керівника цієї військової частини щодо них.

Що робити суспільству і небайдужим жінкам у цьому випадку? Ходити на мітинги, брати участь у флешмобах, писати матеріали і тиснути на політиків, щоб про справу не забували. Публічно говорити про свій травматичний досвід. Триматися разом і не пробачати правоохоронцям байдужости.

Наше суспільство дуже лояльне до сексуальних насильників. Ми вважаємо злочинцями вбивць, грабіжників, наркоторговців. Однак ми поблажливо ставимося до ґвалтівників. У цьому мене остаточно переконала розмова, яка не йде мені з голови.

Прочитавши «Вона розповіла», я подзвонила тій самій подрузі.

— Що ти сказала б, якби зустріла Віктора на вулиці?

Я думала про таку зустріч і багато разів прокручувала в голові сценарій, що саме Віктор мусив почути тоді давно, але так і не почув. Я виказала б йому все те приниження і біль, які ми мусили переживати через співпрацю з ним.

— Та нічого, спитала б, як справи, — відповіла подруга.

Я здивувалася. Ні, не так: я очманіла, отетеріла — які ще є евфемізми для того, що я насправді відчула, почувши її відповідь?

— Чому? Чому не сказати все тепер, коли ти доросла жінка і можеш за себе постояти?

Запала довга пауза, перш ніж моя подруга відповіла:

— Бо, знаєш, він усе-таки непогана людина.

11 серпня 2020
Поширити в Telegram
3324
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою
Усі статті теми
«Де ви знаходите той сексизм?»
«Я на таке не звертаю уваги» означає, що сексизм таки є.  
«Якщо вам важко весь час бути з дитиною, не народжуйте»
Претензії до жінок нескінченні.
Гендерний розрив у зарплатах —  це «міф»
Написали в резюме бажаний дохід — зітріть і додайте 25%.