10 листопада, 2024

НОВЕ У БІБЛІОТЕЦІ

Шахтарські міста (не)для жінок
Можливості самореалізації жінок у шахтарських містечках дуже обмежені. Мало того, з часом шахти закриватимуться і регіон може перетворитися на депресивний. Справедлива трансформація й інновації — спосіб зменшити ризики та розвинути потенціал і регіону, і його жительок та жителів.
Уривок з книги Ліббі Селлерс «Жінки у дизайні»
Книга «Жінки у дизайні» розповідає про 21 постать серед найвпливовіших дизайнерок ХХ століття, демонструючи їхні найкращі роботи та вшановуючи їхній видатний і часто недооцінений доробок. Це водночас і красива подарункова книжка для шанувальників дизайну, і знайомство з видатними дизайнерками, архітекторками та дослідницями, які переважно були позбавлені належного визнання в андроцентричному наративі.
10 стрічок DOCUdays UA, які радить Гендер в деталях
Із 26 березня по 4 квітня на платформі Docuspace відбуватиметься 18-й фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Тема цього року – «Повне одужання», тому в центрі уваги право людини на здоров’я. У рамках кінопоказів і дискусій організатор(к)и пропонують дізнатися про різні досвіди життя в новій реальності пандемії COVID-19.
#metoo рух у сфері автомобільної безпеки: чи може таке трапитися?
Трохи лякаючої статистики: за даними краш-тестів жінки на 73 % більше травмуються в автомобільній аварії, ніж чоловіки, а можливість загинути вище на 17 %. Для корректного проєктування автомобілів обов’язковим є проведення краш-тестів із використанням манекенів з 1966 року. Але жіночий манекен з’явився лише у 2011 році та досі не є стандартом у автомобільній індустрії. Тож, які зараз відбуваються дії в індустрії для спасіння жіночого життя?
Уривок з книги Наталки Малетич «Леся. Мандрівний клубочок»
Ми щодня зустрічаємо Лесю Українку в пам'ятниках і назвах вулиць, на купюрах і в шкільних кабінетах. Але яким щодня бачила світ сама Леся? Жива людина, а не офіційний портрет. Що вона любила, з чого сміялася й сумувала, про що писала листи рідним, з ким дружила?
Ластівки і лесбійки: як українські підліткові серіали говорять про гендер
Останні кілька років в Україні набирають популярности підліткові серіали. Західні зразки цього жанру часто відверто розкривають теми сексизму, сексуального насилля і сексуальної ідентичности. А як ці теми подаються в українських серіалах? У цій статті порівнюються три українські серіали про і для підлітків: «Школа» (2018–2019), «Перші ластівки» (2019) та «Секс, Інста і ЗНО» (2020). Спробуймо з’ясувати, як вони висвітлюють гендерні теми.
Хто потурбується? Дитсадки в контексті гендерної нерівності
Яке значення мають дитсадки для суспільства? Як вони впливають на економічну активність молодих матерів? Які умови праці та зарплати працівниць дитсадків? Як потрібно розвивати мережу дошкільних закладів, щоби покращити становище жінок та подолати гендерну нерівність? У публікації представлено результати дослідження проблем українських дитсадків з перспективи матерів та працівниць закладів.
Гендерні виміри єврейської теми у поезії Лесі Українки
У статті проаналізовано поезію Лесі Українки, написану за єврейськими мотивами головно біблійної ґенези, у світлі імагології та гендерних студій.
Навчання ромських дівчат у школах та вишах:  виклики та перемоги
Питання навчання дівчат — одне з дискусійних у ромських громадах. Це дуже чутлива тема, оскільки серед ромського населення є і прогресивні батьки, які бажають, щоб їхні доньки навчалися у закладах вищої освіти та будували кар’єру, і такі, хто дотримується «традиційних» міркувань про те, що дівчина — це потенційна дружина та мати. Про булінг у закладах освіти, матеріальні проблеми, випадки ранньої вагітності, — у цій статті.
Спорт і менструація: навіщо говорити про «ці дні»
Менструація впливає на функціонування жіночого організму, а отже, на результативність у спорті. Чи є в цьому проблема? Якщо більше спортсменок/-ів і тренерок/-ів приділятимуть увагу сексуальній освіті, якщо науковий світ активніше гризтиме питання впливу менструального циклу на організм людини та якщо про все це ми говоритимемо частіше, відкритіше й без використання шифрів, від цього виграють і спорт, і жінки, і всі, хто має менструацію і не хоче бачити в ній загрозу для успіху.