27 квітня, 2024

НОВЕ У БІБЛІОТЕЦІ

Female power: як супергероїні змінили світове кіно
Супергеройський жанр завжди був маскулінним. Однаково, хто на боці зла — мафія, інопланетні створіння, повсталі роботи чи ожилі мерці, неважливо, кого рятувати — планету, автобус зі школярами, власних дітей — добру належало бути не тільки з кулаками, а й із займенником «він». Ситуація почала змінюватися після 1960-х і піднесення другої хвилі фемінізму. Подивімося на супергероїнь, які з’явились за останні пів століття.
«Оскар»-2021: обережний крок уперед
93 церемонія вручення премій Американської кіноакадемії припала на період, найменш сприятливий для такого роду заходів. З позитивів — результати цьогорічного «Оскара» демонструють значний поступ  гендерної рівності в кіноіндустрії. 
Шахтарські міста (не)для жінок
Можливості самореалізації жінок у шахтарських містечках дуже обмежені. Мало того, з часом шахти закриватимуться і регіон може перетворитися на депресивний. Справедлива трансформація й інновації — спосіб зменшити ризики та розвинути потенціал і регіону, і його жительок та жителів.
Уривок з книги Ліббі Селлерс «Жінки у дизайні»
Книга «Жінки у дизайні» розповідає про 21 постать серед найвпливовіших дизайнерок ХХ століття, демонструючи їхні найкращі роботи та вшановуючи їхній видатний і часто недооцінений доробок. Це водночас і красива подарункова книжка для шанувальників дизайну, і знайомство з видатними дизайнерками, архітекторками та дослідницями, які переважно були позбавлені належного визнання в андроцентричному наративі.
10 стрічок DOCUdays UA, які радить Гендер в деталях
Із 26 березня по 4 квітня на платформі Docuspace відбуватиметься 18-й фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Тема цього року – «Повне одужання», тому в центрі уваги право людини на здоров’я. У рамках кінопоказів і дискусій організатор(к)и пропонують дізнатися про різні досвіди життя в новій реальності пандемії COVID-19.
#metoo рух у сфері автомобільної безпеки: чи може таке трапитися?
Трохи лякаючої статистики: за даними краш-тестів жінки на 73 % більше травмуються в автомобільній аварії, ніж чоловіки, а можливість загинути вище на 17 %. Для корректного проєктування автомобілів обов’язковим є проведення краш-тестів із використанням манекенів з 1966 року. Але жіночий манекен з’явився лише у 2011 році та досі не є стандартом у автомобільній індустрії. Тож, які зараз відбуваються дії в індустрії для спасіння жіночого життя?
Уривок з книги Наталки Малетич «Леся. Мандрівний клубочок»
Ми щодня зустрічаємо Лесю Українку в пам'ятниках і назвах вулиць, на купюрах і в шкільних кабінетах. Але яким щодня бачила світ сама Леся? Жива людина, а не офіційний портрет. Що вона любила, з чого сміялася й сумувала, про що писала листи рідним, з ким дружила?
Ластівки і лесбійки: як українські підліткові серіали говорять про гендер
Останні кілька років в Україні набирають популярности підліткові серіали. Західні зразки цього жанру часто відверто розкривають теми сексизму, сексуального насилля і сексуальної ідентичности. А як ці теми подаються в українських серіалах? У цій статті порівнюються три українські серіали про і для підлітків: «Школа» (2018–2019), «Перші ластівки» (2019) та «Секс, Інста і ЗНО» (2020). Спробуймо з’ясувати, як вони висвітлюють гендерні теми.
Хто потурбується? Дитсадки в контексті гендерної нерівності
Яке значення мають дитсадки для суспільства? Як вони впливають на економічну активність молодих матерів? Які умови праці та зарплати працівниць дитсадків? Як потрібно розвивати мережу дошкільних закладів, щоби покращити становище жінок та подолати гендерну нерівність? У публікації представлено результати дослідження проблем українських дитсадків з перспективи матерів та працівниць закладів.
Гендерні виміри єврейської теми у поезії Лесі Українки
У статті проаналізовано поезію Лесі Українки, написану за єврейськими мотивами головно біблійної ґенези, у світлі імагології та гендерних студій.