17 вересня, 2024

Питання до феміністки

8 жовтня 2020
Поширити в Telegram
2464
Емма Антонюк

Популяризаторка читання, страшний сон противників фемінітивів.

Олександр Грехов

Ілюстратор, дизайнер. Магістр "Телекомунікаційні системи" КПІ ім. Ігоря Сікорського (2005). Ілюстратор з 2017 року. Засновник бренду Unicorn & Wine. Співпрацює з Національним музеєм Шевченка, Музеєм мистецтв імені Богдана и Варвари Ханенків, фондом "Таблеточки", фондом "Сіріус", АТБ, OLX, газетою Esthete тощо.

У серії «Спитай феміністку» журналістка Емма Антонюк торкається різноманітних тем, які об’єднує гендерний досвід, просто й образно висвітлюючи ціннісні засади фемінізму. Серія дотепних текстів доповнена ілюстраціями художника Олександра Грехова.  

Чому феміністки такі агресивні?

Злі, ображені, життя особисте не склалося — «джентльменський» набір стереотипів про феміністок. Та чи справді феміністки агресивні? Чи просто не хочуть усміхатися і мовчати у відповідь на хамство, поблажливе чи зневажливе ставлення? Пошукаймо відповіді в історіях із життя.

Що таке патріархат, про який усі говорять?

Патріархат починається з «ти ж дівчинка» і закінчується розривом в оплаті праці, навантаженням неоплачуваною домашньою працею та обвинуваченнями жертв зґвалтування. Чи можливо йому протистояти — у повсякденні, в буденних моментах, з яких починаються всі особисті усвідомлення й соціальні зміни?

Чому феміністки «калічать» мову фемінітивами?

Коли є явище, є і слово — це основна логіка мовотвору. Чому ж тоді декому так муляють «міністерки» й «директорки», тоді як «прибиральниці» й «коханки» цілком норм? Чи не у зверхньому ставленні до жінок справа? Розберемося з філологами-сексистами старого гарту і їхніми онуками.

Як говорити про свої феміністичні погляди з близькими?

«Заміж вийшла? Діточки є?» — ось що зазвичай цікавить дорогу родину на сімейних зібраннях. Відрізнятися від шаблону дуже важко. Особливо якщо ти носійка чи носій феміністичних поглядів. Як говорити про фемінізм із близькими? Чи можливо їх переконати, чи не варто й намагатися? Журналістка Емма Антонюк розробила практичні поради — з ким і як вести діалог.

Чому сексисти дурні. Феєрично дурні

Чоловіки дотепніші, ніж жінки, а книжки чоловічого авторства краще продаються? Так думали 15 років тому «британські вчені» і один мій чернівецький бойфренд. Життя показало, як феєрично вони помилялися.

Чи можуть чоловіки бути феміністами?

Чи можуть чоловіки бути феміністами? Щиро вболівати за рівність? Чи все-таки вони триматимуться за свої привілеї і потайки лайкатимуть сексистські жарти в соцмережах? Емма Антонюк вирішила поставити експеримент над феміністом, активістом руху HeForShe Романом Вінтонівим (Майкл Щур). Як думаєте, чи пройшов він тест?

Чому феміністок посилають у шахти?

«Хочете рівности? Вперед! На шахти, на заводи, укладати асфальт!» — лунає в кожній другій дискусії на тему фемінізму. Емма Антонюк пропонує свої відповіді на цей «аргумент»-мем і паралельно розмірковує, чи варто їй покликати колег-чоловіків, щоб замінити бутель у кулері.

Кому належать твої груди?

Як правильно підібрати ліфчик? На цю тему проводять лекції і майстеркласи, де часто не кажуть найважливішого: виробники білизни шиють її для абстрактних грудей у вакуумі (чоловічому журналі), а не для реальних жінок. Чому ж груди не належать жінкам, навіть якщо вони ними годують?

Чому вони мовчать?

Чому жінкам так важко опиратися сексуальним домаганням? Як прорватися крізь усі ці «не було нічого такого», «він просто пожартував», «та це ти йому сподобалась»? Від регіонального українського телеканалу до Голлівуду жінки переживають ті самі сором, огиду і страх, коли їх домагаються колеги і керівники. І лише колективне не-мовчання може це припинити.

Квоти на здоровий глузд

Скільки разів ви чули, що квоти суперечать здоровому глузду, адже вирішувати має професіоналізм? Топ-менеджер великої німецької компанії і відома журналістка-міжнародниця розповідають, чому квоти потрібні й корисні всім.

Стули пельку своєму внутрішньому пластичному хірургу

Стандарти краси, культура лукізму, нереалістичне зображення жіночого тіла в рекламі — усе це змушує жінок почуватися негарними й нещасними, навіть якщо в реальності їхня зовнішність цілком нормальна. Недобросовісні пластичні хірурги наживаються на цьому, інколи ціною особистих драм. Як жити, кохати і бути коханою звичайній жінці? Спойлер — самоповага і сміливість допоможуть.

Чи варто бути «найкрасивішими жінками у світі»?


Українці (інколи й українки) люблять хвалитися, мовляв, наші жінки найкрасивіші у світі. Чого вартує бути «предметом національної гордости»? Скільки зусиль жінки докладають для «наведення краси» і як почуваються без захисного макіяжу?

Тепленька гендерна бульбашка

«Дискримінація? Ну, це ж так очевидно!» Чи завжди ми здатні зрозумілими словами пояснити, у чому проблема? З ким — із суспільством чи зі своєю бульбашкою — спілкуються гендерні активіст(к)и?

У царстві Правильних Феміністок

Чи фемінізм — це сфера співпраці й сестринства? Якщо поспостерігати за дискусіями в соцмережах, то ні. Як так сталося, що невелика різниця в поглядах між феміністками стає перешкодою для співпраці між ними?

Сексуальні суперстимули і здорові стосунки

Навіщо змінювати своє тіло в погоні за недосяжним ідеалом? Теорія сексуальних суперстимулів підказує, що в цьому може бути сенс — гіперсексуалізація приваблює протилежну стать. Та чи здатні «принади» стати базою здорових стосунків?

8 жовтня 2020
Поширити в Telegram
2464
Репліки Спільноти
Реплік ще немає, Ваша репліка може бути першою